baner kolda

Mega-widowisko w Spodku: "Franciszek - wezwanie z Asyżu"

MIĘDZYDIECEZJALNE OBCHODY XIII DNIA PAPIESKIEGO 2013 "Jan Paweł II - Papież Dialogu" Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego prowadzi między innymi do Asyżu, gdzie bł. Jan Paweł II pielgrzymował sześć razy i podejmował szczególny wymiar dialogu - dialog między religiami, czego wyrazem była m. in. wspólna modlitwa o pokój w 1986 roku. Stanowi to inspirację, aby w ramach obchodów XIII Dnia Papieskiego nawiązać do postaci św. Franciszka z Asyżu, który skupia w sobie różne formy dialogu.

W związku z tym 16 października o godz. 18.30 w katowickim Spodku zostanie wystawione mega-widowisko "Franciszek - wezwanie z Asyżu", które stanowi estradową adaptacją "Pieśni o św. Franciszku" gliwickiego Teatru "A". Scenariusz przedstawienia, opowiadający historię życia Świętego, został napisany w oparciu o źródła historyczne. Barwne kostiumy, porywająca muzyka, dojrzałe kreacje aktorskie składają się na przedstawienie o niezwykłej plastycznej urodzie. Widowiskowość spektaklu pozostaje jednak w równowadze z intymnym wymiarem opowieści. W centrum Historii pozostaje Franciszek - pogodny święty, człowiek doskonałej miłości i ubóstwa, mistyk, cudotwórca, asceta - Brat wszelkiego stworzenia.

O rozmachu spektaklu świadczyć może m.in. zaangażowanie pięciuset młodych wykonawców, w tym aktorów Teatru A, grup rekonstrukcyjnych, osób niepełnosprawnych, zespołów tanecznych, orkiestry, chóru, wokalistów i recytatorów wyłonionych z castingu (Casting przeprowadzono w dniach 26 i 27 czerwca br., w czasie którego przesłuchano ponad 160 osób, spośród których wyłoniono 52 osoby w kategorii aktorskiej i wokalnej). Sztuka rozgrywana będzie synchronicznie na 4 scenach, oraz całej przestrzeni Spodka z uwzględnieniem licznych multimediów oraz relacjami “live" na potężnych ekranach. Scenografia oparta będzie na gigantycznych, mobilnych formach konstrukcyjnych. Wykorzystane zostaną efekty pirotechniczne, padać będzie prawdziwy deszcz, zapłonie żywy ogień, powieje wiatr.

O wyjątkowości przedsięwzięcia świadczy jego jednorazowość i niepowtarzalność.

Mega widowisko będzie wystawione tylko jeden raz - w katowickim Spodku 16 października 2013 roku o godz. 18.30 w 35 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Stanowić ono będzie również formę przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, jak również wpisze się w obchody Roku Wiary. Ma ono charakter międzydiecezjalnych obchodów Dnia Papieskiego. Zysk ze sprzedaży biletów oraz zbiórki publicznej do puszek zostanie przekazany Fundacji Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która wspiera stypendiami zdolną młodzież pochodzącą z niezamożnych rodzin.

Przedsięwzięcie z ramienia Fundacji prowadzi ks. Robert Kaczmarek - koordynator Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w archidiecezji katowickiej, wspierany przez doświadczonych inicjatorów licznych działań artystycznych - p. Kazimierza Wzorka (wieloletni dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk") i Piotra Czakańskiego (Prezesa Grup eM Media).

W zespole artystycznym pod kierunkiem Mariusza Kozubka (reżyser i scenarzysta spektaklu, założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Teatru A) znajdują się między innymi Henryk Konwiński (choreografia), Marek Stecko (kostiumy), Baśka Wesołowska (projekty elementów scenografii w widowisku), ks. Mariusz Lach SDB (reżyseria światła), Jacek Dzwonowski (kompozytor), Robert Gliński (gitarzysta) oraz Tomasz Giedwiło (dyrygent).

Obsada Spektaklu:
Michał Łysiak (św. Franciszek)
Maciej Omylak (Bard)
Maciej Trąbka (Chrystus)

oraz aktorzy Teatru A:
Angelika Chirowska
Małgorzata Grund
Grażyna Styś
Marcin Dzwonowski
Łukasz Grund
Leszek Styś
Marek SteckoW spektaklu wystąpią również:

Wokaliści wyłonieniu w castingu

Recytatorzy wyłonieni w castingu

Wolontariusze Fundacji oraz Domów Kultury, Szkół oraz Parafii

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego pw. św. Bonawentury Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce - Katowice Panewniki

Dzieci i Młodzież z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej p.w. Św. Rafała Archanioła z Rusinowic

Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej "DĄBROWIACY"

Grupy średniowiecznej rekonstrukcji historycznej

Orkiestra: uczniowie Ogólnokształcącej szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu

Chór: uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Zabrzu, Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie.

Do produkcji spektaklu włączy się młodzież Zespołu Szkół Odzieżowych, obecnie wchodzącego w skład Zespołu Szkół Budowlanych w Katowicach, która przygotuje część strojów dla wykonawców. Pomocą służą również uczestnicy zajęć plastycznych prowadzonych w Domach Kultury, instruktorzy, opiekunowie grup, animatorzy życia kulturalnego i wolontariusze.

W wydarzenie włączy się również Wspólnota i Szkoła Nowej Ewangelizacji "Zacheusz" przy klasztorze Braci Mniejszych w Cieszynie.

Organizatorzy:
Grupa eM Media
Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach

Komitet Organizacyjny:
Przewodniczący: Ks. Prałat Jan Drob - przewodniczący Zarządu Fundacji KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Zastępca przewodniczącego: Ks. Robert Kaczmarek - koordynator Fundacji KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w archidiecezji katowickiej

Członkowie:
Kazimierz Wzorek - Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach
Piotr Czakański - Prezes Grupy eM Media

Patronat:
Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki
Prezydent Katowic - Piotr Uszok
Marszałek województwa śląskiego - Mirosław Sekuła

Patronat medialny:
Radio eM
Gość NiedzielnyJak widać jest to ogromne przedsięwzięcie, na które warto się wybrać!

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie