baner kolda

Misyjny geniusz kobiety

Bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922) Pismo Święte wspomina liczne postaci kobiet, które na zawsze wpisały się w dzieje narodu wybranego. Byty to matki i królowe, ale również byty kobiety proste. Piękno kobiecej duszy jest złotą nicią w dziejach Kościoła powszechnego, począwszy od pierwszych dni jego istnienia. Na czele znajduje się Maryja, Matka Jezusa Chrystusa, która w pochodzie wiary jest "Gwiazdą ewangelizacji".Misyjny geniusz kobiety wpisany jest w działalność misyjną. Szczególne miejsce zajmuje tu bł. Maria Teresa Ledóchowska. Urodzona w Austrii 29 kwietnia 1863 r., w głęboko religijnej i patriotycznej rodzinie hrabiego Antoniego Ledóchowskiego i Józefiny Salis-Zizers, mieszkała tam aż do 1883 r., kiedy to wraz z rodzicami przeniosła się do Lipnicy Murowanej. Jako dwudziestoletnia dziewczyna - znająca języki obce i mająca niezwykłe talenty malarski i pisarski - oczekiwała swojej wielkiej życiowej chwili. Tymczasem po nagłej śmierci ojca musiała zarządzać rodzinnym majątkiem. Wkrótce jako dama dworu, wyjechała do Salzburga na dwór książęcy. To co dla wielu mogło być drogą do kariery, bogactwa i sukcesu, dla Marii Teresy stało się drogą do wewnętrznej przemiany, duchowej dojrzałości i gotowości do nowej formy apostolstwa misyjnego. Decydującym momentem w jej życiu było spotkanie z kard. Karolem Lavigerie w 1889 roku. Po tym spotkaniu pisała w swoim dzienniku: "Czuję, że Jezus chce mnie mieć coraz więcej dla siebie. Odtąd moje pióro służyć będzie misjom i tylko misjom". Idąc za radą swojego stryja, kard. Mieczysława Ledóchowskiego, opuściła dwór i oddała się całym sercem pracy misyjnej. Założyła sodalicję Świętego Piotra Klawera w 1897 r., Oddając się niestrudzenie pracy misjom: modlitwie, pisaniu, wygłaszaniu konferencji. Jeździła po Europie, aby budzić ducha misyjnego, starając się włączyć we współpracę misyjną jak najwięcej osób. Pisał o niej kard. Rossi: "Jej bystre oko pojęło natychmiast ważność i nieograniczone możliwości prasy dla szerzenia Królestwa Bożego i posłuszna natchnieniu, z odwagą i niewzruszonością, szła nową drogą, która się przed nią otworzyła". Podobno kiedyś na pytanie jaki był jej największy sukces w pracy ewangelizacyjnej, odpowiedziała: "Sukces. Ewangelia nie zna takiego słowa". Oddanie misjom wyrastało z jej wiary, dlatego budziła powołania misyjne i wspierała prace misyjne przez liczne czasopisma: "Echo z Afryki", "Młodzież Afrykańska" i "Murzynek". Dzięki prasie docierała z ideą misyjną do wielu środowisk. Jej zaangażowanie misyjne tworzyło fundamenty pod duchowość współpracy misyjnej, która jest zakorzeniona przede wszystkim w osobistym zjednoczeniu z Chrystusem.

Dziś siostry klawerianki pracują z oddaniem dla misji na "drugim froncie" w około 30 krajach. Na ziemiach polskich biura sodalicji powstawały kolejno w Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu i Wilnie. "Matkę Afryki" beatyfikował Paweł VI w Niedzielę Misyjną 19 września 1975 roku w Rzymie. Jest orędowniczką sprawy misyjnej, a także patronką współpracy misyjnej w Polsce. Warto upowszechniać jej ideały i tworzyć struktury współpracy misyjnej w diecezjach, parafiach i zgromadzeniach. Jej liturgiczne wspomnienie obchodzimy 6 lipca.ks. Jan Piotrowski

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie