baner kolda

Wspomnienie o śp. Januszu Muszyńskim

W ubiegłą niedzielę 17 listopada br. w tyskim szpitalu odszedł ku wiecznej Światłości śp. Janusz Muszyński - muzyk wielkiego formatu, kompozytor i śpiewak, animator życia muzycznego na Śląsku, dyrygent wielu chórów, m.in. związanego z naszą parafią chóru Pro Arte Ecclesiastica, pedagog, autor mnóstwa opracowań na chór i orkiestrę wielu pieśni kościelnych na każdy okres roku liturgicznego oraz wielogłosowych psalmów responsoryjnych. Miał 66 lat. Bardzo wymowny jest fakt, że Pan Bóg powołał go w dniu, w którym Kościół obchodził w tym roku Dzień Muzyki Liturgicznej W ubiegłą niedzielę 17 listopada br. w tyskim szpitalu odszedł ku wiecznej Światłości śp. Janusz Muszyński - muzyk wielkiego formatu, kompozytor i śpiewak, animator życia muzycznego na Śląsku, dyrygent wielu chórów, m.in. związanego z naszą parafią chóru Pro Arte Ecclesiastica, pedagog, autor mnóstwa opracowań na chór i orkiestrę wielu pieśni kościelnych na każdy okres roku liturgicznego oraz wielogłosowych psalmów responsoryjnych. Miał 66 lat. Bardzo wymowny jest fakt, że Pan Bóg powołał go w dniu, w którym Kościół obchodził w tym roku Dzień Muzyki Liturgicznej.

Janusz Muszyński urodził się 21 października 1947 roku w Koźlu. Otrzymał staranne wykształcenie muzyczne. Był wychowankiem Krzysztofa Missony (dyrygentura w dawnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie) oraz Marii Vardi (śpiew) i Włodzimierza Ormickiego (zespoły wokalne, w PWSM w Katowicach). Zaczynał jako śpiewak, o czym mało już kto pamięta, i miał też w swoim życiu epizod pracy w roli szefa redakcji muzycznej radia studenckiego w Ligocie. Wtedy to poznał będącego u szczytu sławy Andrzeja Hiolskiego, z którym przeprowadził radiowy wywiad. Mimo różnicy wieku, bardzo się zaprzyjaźnili. Zaowocowało to tym, że Muszyński wielokrotnie zapraszał tego znakomitego solistę do udziału w wielu imprezach muzycznych, które organizował w Tychach, Mikołowie, Pszczynie i Bieruniu. Dzięki Januszowi Muszyńskiemu sławny Hiolski wystąpił trzykrotnie na Tyskich Wieczorach Kolędowych, dwukrotnie na Mikołowskich Dniach Muzyki i na inauguracji Regionalnego Przeglądu Pieśni Wielkopostnych i Wielkanocnych w Bieruniu. Wspomniane imprezy, a także Powiatowe Prezentacje Chórów Kameralnych "Nieszpory Maryjne" w Pszczynie i Kobiórze powstały właśnie z inicjatywy Janusza Muszyńskiego. Śp. Janusz Muszyński pracował także z wieloma amatorskimi zespołami działającymi głównie przy parafiach archidiecezji katowickiej. W 1977 roku utworzył z razem z ks. Józefem Danchem (zm. w 1982 r.) Akademicki Kameralny Zespół Chóralny, który w 1990 roku przyjął nazwę Pro Arte Ecclesiastica i prowadził ożywione życie koncertowe. Chór brał udział w licznych festiwalach i ważniejszych uroczystościach kościelnych. Współpracował z opactwem cysterskim w Krakowie-Mogile (1983-1990). Koncertował w wielu miastach kraju. Odbył też podróże koncertowe do Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Czech, Austrii, Włoch. Występował z solistami, takimi jak: Izabela Kłosińska, Michalina Growiec, Andrzej Hiolski, Bogdan Paprocki, Wiesław Ochman, Romuald Tesarowicz, Jan Ballarin. W naszym kościele od 1990 roku zapewniał oprawę muzyczną Mszy św. przy świecach oraz wielu uroczystości religijnych. Wszyscy na zawsze zapamiętamy sylwetkę wysokiego, szczupłego i eleganckiego dyrygenta Janusza Muszyńskiego, który był duszą tego zespołu. Mnie osobiście utkwił w pamięci taki obrazek, że zawsze po koncercie schodził z chóru - podtrzymywany przez kogoś, gdy zaatakowała go choroba - aby przyjąć Komunię Świętą. Można powiedzieć, że śp. Janusz Muszyński był prawdziwym świadkiem wiary wielbiącym Boga swym talentem muzycznym. Był autorem opracowań pieśni kościelnych na każdy okres roku liturgicznego i wielogłosowych psalmów responsoryjnych.
Ważnym etapem jego życia była w latach 1979-1989 funkcja kierownika muzycznego na Jasnej Górze, gdzie między innymi reaktywował Kapelę Jasnogórską. Był także dyrygentem Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Królowej Polski, Jasnogórskiego Chóru Żeńskiego Kółeczko. Kapela Jasnogórska pod opieką Janusza Muszyńskiego zaczęła wykonywać muzykę mistrzów jasnogórskich, głównie z XVIII wieku, znajdujących się w archiwum muzycznym Jasnej Góry. Oprócz opracowań jasnogórskiej muzyki dawnej, Janusz Muszyński skomponował też wiele nowych utworów dla potrzeb Jasnej Góry, gdzie zorganizował wspaniałe koncerty. To wszystko świadczy o jego niezwykłej pracowitości, o wykorzystaniu swego talentu na chwałę Boga.

Pogrzeb śp. Janusza Muszyńskiego odbył się w ubiegłą środę, 20 listopada br. w kościele św. Marii Magdaleny w Tychach. Został pochowany na franciszkańskim cmentarzu w Starych Panewnikach. Msza święta żałobna była niezwykle wzruszająca, koncelebrowana przez ośmiu księży, z których każdy znał Zmarłego osobiście: Byli to m.in. ks. prałat Józef Szklorz, który z nim współpracował przez 25 lat; ks. prof. Antoni Reginek, przewodniczący konkursu towarzyszącego Tyskim Wieczorom Kolędowym; o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych; ks. Janusz Lasok, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny i proboszcz naszej parafii ks. Jarosław Paszkot. Przewodniczył tej Mszy św. ks. prałat Stanisław Puchała, były proboszcz parafii katedralnej, młodszy kolega śp. Janusza Muszyńskiego z Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie. - Pamiętam, z jakim niepokojem przyjąłem polecenie biskupa Herberta Bednorza zorganizowania I Tygodnia Kultury Religijnej w diecezji. I wtedy po raz kolejny w życiu spotkałem Janusza. I już nie było problemów, już były konkretne plany - wspominał, wpatrzony w trumnę przyjaciela. - Był samą energią. Wystarczyło spojrzeć ja Jego sposób dyrygowania, żeby nie mieć wątpliwości, że niczego nie mógł robić połowicznie.
W piękny sposób pożegnał także śp. Janusza Muszyńskiego dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach p. Wojciech Wieczorek, który powiedział m.in.: - Wiem, że takich rzeczy nie robi się podczas uroczystości żałobnych, ale żegnając Artystę tej miary i tak często oklaskiwanego w tej świątyni, chciałbym, aby teraz zabrzmiały brawa. Niech Mu towarzyszą na drodze do nieba, najkrótszej z możliwych, gdzie chóry anielskie niecierpliwie czekają na pierwszą z nim próbę.
I oklaski zabrzmiały, na stojąco, z wdzięcznością! Dołączmy do nich i my - parafianie Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach Brynowie, gdzie Zmarły pozostawił sporo swego serca i muzycznego talentu. Pamiętajmy o Nim przede wszystkim w modlitwie. Wieczny Odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie