Uroczystość Trójcy Przenajświętszej -Zaproszenie do udziału w Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl.

Drodzy Bracia i Siostry!

Tajemnica Trójcy Świętej, którą dziś przeżywamy, stanowi centrum wiary i życia chrześcijańskiego. Cała historia naszego zbawienia jest niczym innym, jak historią drogi i środków, przez które prawdziwy i jedyny Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, objawia człowiekowi miłość i pragnie z nim się zjednoczyć (por. KKK 234).

Drodzy Diecezjalnie,

już w przyszłą niedzielę tj. 29 maja, obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, dziękczynienie za 1050. rocznicę chrztu Polski i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wpiszemy w kolejną pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.

Mszy świętej na piekarskim wzgórzu będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a Prymas Polski abp. Wojciech Polak, kustosz pierwszej chrzcielnicy na Ostrowie Lednickim i relikwii św. Wojciecha, wygłosi homilię. Oczekujemy też Biskupów Metropolii Górnośląskiej, diecezji sąsiednich oraz reprezentujących Kościół we Francji i w Zambii.

Wszystkich mężczyzn i młodzieńców, a zwłaszcza młodzież przygotowującą się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, serdecznie zapraszam do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Podczas pielgrzymki razem odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i zawierzymy Maryi, Królowej Pokoju i Rodzin nasze życie rodzinne i społeczne, trudne sprawy Ojczyzny, to wszystko, czym żyjemy, jako społeczeństwo i Kościół; czym żyjemy, jako mieszkańcy Górnego Śląska.

Drodzy Pielgrzymi,

serdecznie Was proszę jeszcze o jeden, bardzo konkretny dar. Mając na uwadze wizytę Ojca Świętego w Polsce i jego spotkanie z młodzieżą, pragniemy wesprzeć służbę zdrowia na Górnym Śląsku i w Małopolsce tym cennym lekiem, jakim jest krew. Dlatego, podczas piekarskiej pielgrzymki będzie istniała możliwość oddania krwi w punktach przygotowanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Przypominam, że dawcy krwi powinni mieć przy sobie dokument tożsamości. Mam nadzieję, że ta prośba nie pozostanie bez Waszej odpowiedzi.

Seniorów, inwalidów pracy i chorych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce, zachęcam do duchowej łączności, możliwej dzięki transmisji w Telewizji Polonia i lokalnych rozgłośniach: Radiu eM, Radiu Katowice i Radiu Piekary. Do tego samego – do duchowej łączności – zachęcam rodziny pielgrzymów i tych diecezjan, którzy nie mogą w tym czasie pielgrzymować do piekarskiego sanktuarium.

Na drogę pielgrzymowania do Matki Piekarskiej z serca Wam błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 16 maja 2016 r.

sobota 17:00 – 18:00