Jeszcze o pobycie młodzieży z Tajwanu w naszej parafii

Wprowadzenie do tekstu Wen Chi Ou

W moim wspomnieniu o wizycie pielgrzymów z Tajwanu w naszej parafii, a konkretnie tych którzy gościli w naszym mieszkaniu w Katowicach („Pątniczki z Tajwanu, Kilar i gladiole” – gazetka parafialna z 2 października 2016) napisałem, że najstarsza z goszczących w naszym domu Wen Chi Ou obiecała przesłać nieco więcej uwag o samym spektaklu ewangelizacyjnym ukazywanym na ulicach Katowic oraz w naszym kościele parafialnym dnia 24 lipca 2016 r. Spełniła swoje przyrzeczenie i w związku z tym przekazuję jego przetłumaczoną treść.

Autorka Wen Chi Ou prezentuje swoją relację w skrótowej formie, ale w dość zaskakujący sposób, poprzez jej podzielenie na kilka zwięzłych samodzielnych części, nie tylko o treści przedstawienia. W ten sposób opowiada również o społeczeństwie mieszkańców Tajwanu i o procesie tworzenia spektaklu. Odpowiada też w pewnym sensie na domniemane pytania. Niczego nie ukrywa; także ludzkich słabości, a nawet zniechęcenia przy realizacji. Trzeba pamiętać, że uczestnicy tej pielgrzymki pochodzili z różnych miejsc Tajwanu i mieli swoje obowiązki oraz zajęcia (naukę i pracę). Sądzę, że dla naszych parafian, którzy pamiętają to przedstawienie, będzie to przypomnienie jego treści, a także miłe utrwalenie faktu ich wizyty wzbogacającej parafian. Dla tych, którzy nie widzieli będzie to relacja z wydarzenia. Bardziej trwałym i widocznym ważnym świadectwem ich pobytu jest niewątpliwie wykaligrafowany zwój z tekstem błogosławieństwa po chińsku: Błogosławieni miłosierni albowiem dostąpią miłosierdzia, zawieszony na ambonce w naszym kościele. Ale i wydrukowany tekst relacjonujący spektakl i zachowany w domu może być trwałym śladem tamtych dni.

Widziałem także kilka innych prezentacji ewangelizacyjnych w Katowicach w trakcie pobytu młodzieży – pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży i chciałbym wyrazić własną opinię, że mimo nadzwyczaj skromnych możliwości co do teatralnych rekwizytów, konieczności odbycia dodatkowych prób jeszcze w Katowicach, prezentacja młodzieży z Tajwanu była nadzwyczaj udana, wyróżniająca się, a jej treść nadto poruszająca. Wysoko też oceniam wartości poznawcze zawarte w tym dramacie.

Henryk Goik


Ewangeliczna przypowieść młodzieży z Tajwanu na polskich ulicach

Grupa młodzieży z Tajwanu zmierzająca do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży 2016, zatrzymała się na parę dni w Katowicach, gdzie trzykrotnie wystawiła przygotowane przez siebie przedstawienie.

Bez napisów i tłumaczenia, w przedstawieniu pokazano prawdziwe życie i różnorodność religijną w społeczeństwie tajwańskim, jak i historię zmagań człowieka i jego uzdrowienie. Przypowieść ukazuje tajwańską dziewczynę, która nie przejmuje się swoim życiem i ma do niego stosunek obojętny. Pewnego razu po kłótni z rodziną wychodzi się czegoś napić, ale jest zaczepiona i zraniona w ramię. Na początku toczy wewnętrzną walkę, nie wie czy powinna się zemścić, czy nie. Doświadcza jednak wielu aktów życzliwości ze strony innych ludzi, co zmienia jej sposób myślenia. W końcu spotyka w kościele Jezusa i odkrywa w sobie siłę i pokłady miłości. Wybacza swoim wrogom i doświadcza spokoju i uzdrowienia.

Przedstawienie opiera się głównie na ruchu i ekspresji mającej na celu odzwierciedlenie wewnętrznych uczuć bohaterki. „Sternikiem” stojącym poza sceną jest Br. Ismael z Communaute Saint-Jean (Wspólnoty św. Jana).
Zajmował się on wszystkim, od zbierania materiałów po muzykę, taniec i reżyserię. On również zachęcał młodzież do wystąpienia na scenie. Nikt z aktorów nie posiadał doświadczenia aktorskiego, dlatego też przedstawienie stanowiło duże wyzwanie dla wszystkich.

Miłosierdzie

Przywołując cel przedstawienia, Br. Ismael powiedział, że zostało przygotowane specjalnie na Światowe Dni Młodzieży. Zdecydował się skupić na istocie miłosierdzia, odpowiadając jednocześnie na tegoroczny temat przewodni: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5:7).

W tym przedstawieniu główną rolę gra młoda zbuntowana dziewczyna pochodząca z tajwańskiego środowiska, mocno zróżnicowanego pod względem religijnym. Ukazane jej różne stany emocjonalne: stres, konflikt, frustracja oraz rozczarowanie mają na celu, pobudzenie publiczności do refleksji. Punktem kulminacyjnym jest moment, kiedy dziewczyna spotyka Jezusa w swoim życiu i doświadcza uzdrowienia, a jej rany na ciele i w umyśle goją się. Odwaga czerpiąca swoje siły z miłości pozwala jej wybaczyć. Br. Ismael powiedział, że wierzy, iż najbardziej wyjątkową i cenną nauką Jezusa Chrystusa jest „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą… i módlcie się za nich…” (Mt 5:44). Nie ma nic bardziej poruszającego niż Boże Miłosierdzie i ta idea stała się istotą tej opowieści. Tajwańska młodzież za każdym razem przygotowuje na Światowe Dni Młodzieży przedstawienie przybliżające ich kulturę. Br. Ismael ma nadzieję, że ta tradycja się utrzyma i będzie pomostem dla zrozumienia kultury Tajwanu.

Złożoność sytuacji religijnej w Tajwanie

Aby zwykła młoda dziewczyna mogła powoli odkrywać obraz społeczeństwa tajwańskiego, zespół przygotował trzy duże sceny: rodzinny stół, świątynię buddyjską oraz kościół w Tajwanie. Wszystkie scenerie stanowiły kalkę rzeczywistych obrazów. Pokazywały różne grupy religijne w społeczeństwie oraz interakcje między nimi, które Br. Ismael obserwuje w Tajwanie od dwóch lat. Jego obserwacje pokazują, że pomimo różnorodności religijnej zawsze są ludzie dobrzy, hojni i chętni do pomocy. To co charakteryzuje środowisko religijne Tajwanu jest wynikiem imigracyjnej historii społeczeństwa. Różnorodność religijna w Tajwanie jest bogata, a jej udokumentowana historia bardzo młoda. Większość ludzi jest wyznawcami buddyzmu lub taoizmu. Tylko 1% populacji stanowią katolicy.

Ta przypowieść pokazuje różne kultury Tajwanu i tolerancję jako cechę jego społeczeństwa.

Współpraca

Przed wyjazdem do Polski, odbyły się tylko trzy próby. Na początku niewiele osób miało ochotę brać udział w tym przedstawieniu i jego realizacja wydawała się niemożliwa. Br. Ismael i lider grupy Luqi zaczęli zapraszać każdego indywidualnie i w ten sposób udało się zebrać cały zespół. Jednak za każdym razem kogoś brakowało na próbie i inni członkowie zespołu musieli ich zastępować, ucząc się tym samym wszystkich kwestii. Był to trudny okres wymagający dużego nakładu pracy poza sceną. Aktorzy nie mieli czasu na ćwiczenia, narzekali, przerywali próby. Pojawiły się sugestie, aby zrezygnować z tego przedsięwzięcia. Mimo wszystko przed debiutem w Katowicach udało się spektakl dopracować i zaprezentować.

Autorka: Wen Chi Ou (tłum. Jolanta Fusiarz)

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezja.katowice.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

(w okresie wakacyjnym
5 lipca - 31 sierpnia)

poniedziałek
18:45-20:00
wtorek
18:45-20:00
środa
18:45-20:00
czwartek
18:45-20:00
piątek
18:45-20:00

 W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie