O rekolekcjach wielkopostnych i nie tylko...

(z ks. Tadeuszem Skrzypczykiem rozmawia Krystyna Kajdan)

KRYSTYNA KAJDAN: – Witamy Księdza bardzo serdecznie w naszej parafii. Czy zechciałby się nam Ksiądz krótko przedstawić? Skąd Ksiądz pochodzi? Jak zrodziło się Księdza powołanie? Gdzie Ksiądz studiował? Kiedy przyjął święcenia kapłańskie? W jakich parafiach posługiwał?

KS. TADEUSZ SKRZYPCZYK: – Pochodzę z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni Śląskiej, która leży nad rzeczką Gostynką, lewym dopływem Wisły. Moje powołanie zrodziło się już w dzieciństwie. Przypomniała mi o tym ciocia a zarazem matka chrzestna w dniu moich prymicji. Podobno miałem zaledwie 5 lat, gdy deklarowałem się, że zostanę księdzem. Ciocia wtedy cieszyła się z tego mówiąc, że nie będzie miała problemu ze spowiedzią, a ja jej odpowiedziałem: Oj, Ciociu, tak łatwo nie będzie!.. Ale tak naprawdę świadomie zdecydowany byłem na kapłaństwo w II klasie Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie. W ostatniej klasie bardzo mocno przeżyłem doświadczenie chrztu w Duchu Świętym. Dyrekcji i nauczycielom zadeklarowałem jednak, że będę zdawał egzaminy do Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach, zdobyłem tam już nawet indeks. W tamtych czasach nie można było się przyznać do zamiaru studiowania teologii; groziło to oblaniem matury. Moje plany jednak się powiodły i zostałem klerykiem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego z siedzibą w Krakowie. Po jego ukończeniu w Wielki Czwartek – 23 marca 1978 roku przyjąłem święcenia kapłańskie z rąk biskupa Herberta Bednorza w naszej katowickiej Katedrze pw. Chrystusa Króla. Moja droga kapłańska wiodła przez następujące parafie: Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chorzowie-Batorym, Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, św. Jadwigi w Żorach-Baranowicach, św. Augustyna w Lipinach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach, gdzie w latach 1994–2007 byłem proboszczem, a od 2007 roku do chwili obecnej pełnię posługę w domu formacyjnym Wspólnoty Życia w Maryi MAGNIFICAT w Żorach na terenie parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba .

– Czy może nam Ksiądz zdradzić jak brzmi wybrane przez Księdza hasło na obrazku prymicyjnym? Czy w pracy duszpasterskiej wraca Ksiądz do tego hasła?

Moje hasło prymicyjne brzmi następująco: „Aby wszyscy byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1Tym. 2,4). Wybrałem je świadomie i przez całe kapłańskie życie nim się kieruję. Takie zresztą było i jest moje pragnienie.

Od wielu lat pełni Ksiądz posługę moderatora Odnowy w Duchu Świętym w naszej archidiecezji. Jakie były początki tej niesamowitej przygody i charyzmatycznej drogi do świętości dla Księdza i wielu wiernych?

Początki sięgają końca 1978 roku, kiedy to zostałem wikarym w parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie-Batorym. Od pewnego czasu spotykałem się na modlitwie z kilkoma studentami, u których zauważyłem pragnienie szczerego doświadczenia Bożej miłości. W tym czasie przyjechał do Polski na krótki urlop zdrowotny ks. Jakub Gazur – kapłan diecezji katowickiej, przygotowujący się w Anglii do wyjazdu na misje do Zambii. W Londynie zetknął się z ludźmi biorącymi udział w charyzmatycznych spotkaniach modlitewnych. Moje spotkania z ks. Gazurem oraz nasza wspólna wymiana doświadczeń duchowych, zaowocowały czuwaniem modlitewnym w noc sylwestrową 1978/79, na które przybyło wielu młodych ludzi. Spotkanie to, które odbyło się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni, zrodziło w sercach uczestników pragnienie pełniejszego oddania się Bogu i powierzenia Mu swojego życia.

Tego typu grupy prowadziłem w kolejnych parafiach, gdzie byłem kierowany, a w istotnym wydarzeniem było mianowanie mnie diecezjalnym moderatorem Odnowy w Duchu Świętym. Dnia 5 grudnia 1984 roku otrzymałem z rąk Ordynariusza Katowickiego, ks. biskupa Herberta Bednorza, dekret (pierwszy tego typu w Polsce) zobowiązujący mnie do koordynowania coraz liczniej powstających grup modlitewnych. W dwa lata później, 3 września 1986 roku Ordynariusz ks. biskup Damian Zimoń ponowił ów dekret i posługę tę pełnię nadal.

– Dlaczego w okresie Wielkiego Postu powinniśmy zarezerwować czas na rekolekcje?

– Jest to ważne z wielu przyczyn. I tu przypomnę słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan z ostatniej niedzieli: „Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus”. Jeśli człowiek nie da Panu Bogu swego czasu, to Wszechmogący Bóg nie może go zbawić. Wiara jest bowiem otwarciem serca, umysłu, woli i całej osobowości człowieka na dary Ducha Świętego. Nawet najlepsza gospodyni nie zrobi dobrego ciasta w ciągu 2 minut. Trzeba go bowiem najpierw przygotować, włożyć do piekarnika i upiec. Na to wszystko musi być czas, podobnie jest z rekolekcjami.

Przybywa Ksiądz do naszej parafii, aby poprowadzić właśnie rekolekcje; jaka będzie ich myśl przewodnia? I dlaczego?

– Hasłem przewodnim tych rekolekcji będzie „Serce Ewangelii w sercu dzieci z Fatimy”. Nauki rekolekcyjne w poszczególne dni też będą miały swoją myśl przewodnią i tutaj odsyłam parafian do planu rekolekcji. Obecnie realizujemy w Kościele program duszpasterski: „Idźcie i głoście”. Wezwanie to nawiązuje do podstawowego orędzia z Fatimy, a jak wiadomo w tym roku obchodzimy setną rocznicę objawień fatimskich.

Jak najlepiej otworzyć się na działanie Ducha Świętego? Ma Ksiądz jakąś receptę dla nas?

Kościół głosi od wieków to, co św. Piotr od Pięćdziesiątnicy, czyli: – Nawróć się, uwierz w miłość Bożą, zobacz i przekonaj się, że jesteś bezgranicznie przez niego kochany. Recepta jest prosta: znając swoją grzeszność powinniśmy się z ufnością zwrócić do Jezusa, który jest naszym jedynym Panem i Zbawicielem, a otrzymamy w darze Ducha Świętego. Jeśli nie ma w nas otwarcia, które trwa non stop, to trudno nam doświadczyć tego przytulenia przez Pana Boga. Wykorzystajmy dobrze ten czas rekolekcji, podarujmy go Panu Bogu, a na pewno odzyskamy pokój serca i piękno duszy.

– Na zakończenie naszej rozmowy życzę Księdzu obfitych darów Ducha Świętego oraz miłego pobytu na Brynowie. Postaramy się otworzyć nasze serca i dobrze przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

– Bóg zapłać! Jednocześnie pragnę wyrazić radość, że mogę tutaj w Brynowie głosić te wielkopostne rekolekcje i razem z Wami przygotowywać się do tych bardzo radosnych Świąt!

Dziękuję za rozmowę.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie