Wielki Czwartek na Jasnej Górze

Corocznie na Jasnej Górze w Wielki Czwartek, z uderzeniem godziny 4-tej rano, odbywa się zmiana sukienki na cudownym obrazie Najświętszej Panny. Tej uroczystej i wiekami uświęconej ceremonii dopełniają ojcowie paulini przy zamkniętych drzwiach świątyni i bramach klasztornych, raz, aby uniknąć natłoku ludu napływającego na uroczystości wielko-czwartkowe, powtóre, ze względu na szczupłość miejsca, w którem ta ceremonia się odbywa. Jeszcze zwykle ciemno, gdy na korytarzach pojawiają się ojcowie paulini, śpieszą do zakrystii, otwierają skarbiec i dążą po schodach ku małej celce, przylegającej z tyłu górnej części ołtarza Przenajświętszej Matki Zbawiciela. Przyklękają wszyscy, poczem dwóch paulinów, przybranych w komże i stuły, wyjmuje obraz z ołtarza, składając go na stole przybranym w obrus, przy świetle świec, ustawionych w górnej stronie cudownego obrazu. Zakonnicy rozpoczynają modlitwy pod przewodnictwem przeora, po skończeniu których zdejmują koronę i sukienkę drogocenną i odnoszą ją do skarbca, skąd przynoszą drugą w jej miejsce. Obraz odkurzają i kładą na nim welony, obrazki, koronki, także medaliki i krzyżyki osób obecnych, pragnących, aby te ich przedmioty dotknęły świętej relikwii. Do ćwieczków na obrazie osobnemi narzędziami za pomocą drutu przymocowują koronę, aniołów i sukienkę. Po przybraniu obrazu przeor odmawia litanię do Najświętszej Marji Panny, po ukończeniu której znowu dwóch zakonników wstawia obraz do ołtarza. Świadkowie tej wzruszającej ceremonji opowiadają, że widok zbliska cudownego oblicza Najśw. Marji Panny Jasnogórskiej kruszy serca obecnych i łzy i z oczu wyciska, a na usta przywodzi nieraz modlitwę:

Wiek to wiekowi ogłasza:
    na Jasnej Górze – to Matka nasza!
    Ciebie widziano w pobożnej radzie,
    i kierowniczką w domowym ładzie,
    zapalającą serca ołtarze,
    niosącą radość na łzawe twarze.

Zygmunt Gloger (Rok Polski)

PS.
Obecnie istnieje dziewięć sukienek nakładanych na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej:
Sukienka brylantowa (diamentowa) z XVII wieku,
Sukienka rubinowa (wierności) z XVII wieku,
Sukienka koralowa z 1910,
Sukienka milenijna (tysiąclecia) z 1966,
Sukienka koralowa (koralowo-perłowo-biżuteryjna) z 1969,
Sukienka sześćsetlecia (koralowo-perłowa) z 1981,
Sukienka sześćsetlecia (złota) z 1982,
Sukienka bursztynowo-brylantowa (zawierzenia Totus Tuus) z 2005,
Sukienka wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego z 2010.