Wczesna Komunia Święta to tradycja w naszej rodzinie

(z rodzicami Joasi – Magdaleną i Bartłomiejem Benisz – rozmawia Krystyna Kajdan)

KRYSTYNA KAJDAN: – Co spowodowało, że postanowili Państwo wysłać córkę właśnie do Wczesnej Komunii Świętej?

MAGDALENA I BARTŁOMIEJ BENISZ: – Zdecydowaliśmy się posłać Joasię do Wczesnej Komunii Świętej z kilku powodów. Po pierwsze, do Komunii Świętej w wieku przedszkolnym przystępowała nasza starsza córka Julia; miała wtedy niecałe 6 lat. Już wtedy mieliśmy świadomość, że dziecko nie musi znać wszystkich prawd katechizmu; wystarczy, że wierzy, iż pod postacią Chleba Eucharystycznego jest Pan Jezus. A naszym zadaniem, jako rodziców, jest rozbudzić w dzieciach pragnienie jednoczenia się z Jezusem.

Po drugie, jest to też poniekąd tradycja w rodzinie; do tej pory 4 kuzynów naszych dzieci przyjmowało Pana Jezusa w wieku przedszkolnym. Do Wczesnej Komunii Świętej przystąpiła także Joasi patronka – św. Joanna Beretta Molla.
Po trzecie Wczesna Komunia Święta pozwala na większe zaangażowanie rodziców w kształtowanie sumienia i wrażliwości dziecka.

– Czy córka chętnie uczęszczała na lekcje religii z Siostrą Edytą? Czy widać było, że córka jest na przykład grzeczniejsza?

– Już na pierwszym spotkaniu urzekła nas charyzma Siostry Edyty. Siostra obrazkami, piosenkami i biblijnymi opowieściami potrafiła zaciekawić i skupić uwagę naszej rozbrykanej córeczki. Wraz z upływem czasu córka coraz chętniej przychodziła na lekcje.

– Czy zapamiętali Państwo jakieś jej wypowiedzi na temat przyjęcia Pana Jezusa do jej serduszka? Czy czeka na Niego, czy się cieszy?

– Joasia pod wpływem lekcji religii zaczęła zadawać ciekawe pytania; na przykład raz zapytała Siostrę Edytę, dlaczego w kościele wierni powtarzają „Panie nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie...”, a potem jednak idą do Komunii Świętej, mimo, że są niegodni...

Bardzo miło wspominamy Sakrament Pokuty i Pojednania; Asia sama zgłosiła się pierwsza do konfesjonału i po chwili radośnie go opuściła.

– Czy tego typu przygotowania mają wpływ na życie Państwa rodziny?

– Przygotowywanie dziecka do comiesięcznych spowiedzi spoczywa na rodzicach przez kolejne 2–3 lata, ale to przyjemny obowiązek. Najbliższą rodzinę poprosiliśmy, aby nie dawali Asi upominków. To Pan Jezus przyjmowany do serca jest dla Asi prezentem. Rodzice chrzestni zaprenumerowali jej "Małego Gościa Niedzielnego" i "Anioła Stróża", ale Asia jeszcze o tym nie wie...

– Czy polecaliby Państwo innym rodzinom wysyłanie dzieci w wieku przedszkolnym do I Komunii Świętej?

– Owoce tego duszpasterskiego wysiłku Siostry Edyty, księży spowiedników i nas – rodziców, będzie widać pewnie dopiero po latach, niemniej jednak uważamy, że nie można dzieciom odmawiać łaski płynącej z sakramentów. Zachęcamy innych rodziców do aktywnego włączenia się w przygotowanie dzieci do Wczesnej Komunii, a właściwie do dwóch sakramentów – Komunii Świętej oraz Pokuty i Pojednania. Nasi trzej młodsi synowie pewnie też skorzystają z tej możliwości.

– Bardzo dziękuję Państwu za rozmowę, a całej Waszej wspaniałej Rodzinie życzę Bożego błogosławieństwa i obfitych darów Ducha Świętego!

– Dziękujemy i prosimy o modlitwę.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezja.katowice.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

(od 22.01.2018 nowe godziny)
poniedziałek

9:00-10:00, 16:45-17:45
wtorek
9:00-10:00
środa
16:45-17:45
czwartek
9:00-10:00, 16:45-17:45
piątek
9:00-10:00

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie