baner kolda roraty 2014

Królestwo niebieskie naszym skarbem

W niebezpiecznych czasach, w sytuacji zagrożenia życia staramy się zachować, ukryć to, co najcenniejsze, a czego nie możemy zabrać ze sobą. Jak wiemy z wielu historii, nadzieja na to, że kiedyś się powróci na to miejsce i odnajdzie ukryte skarby, jest złudna. Najczęściej się nie wraca, a skarby trafiają w inne ręce. Taką właśnie sytuację dla swej przypowieści wykorzystał Chrystus w dzisiejszej Ewangelii. Skarb, o którym mówi, to królestwo niebieskie. Jest on bezcenny i może być odkryty jedynie przez tych, którzy uwierzą Mistrzowi z Nazaretu. Jak słyszymy, można go odkryć przez przypadek. Autor chce tym samym podkreślić, że zbawienie jest darem ofiarowanym przez Boga ludziom. Nie można sobie na niego zasłużyć. Nie jest też zapłata za coś. Gdy się jednak odkryje ten skarb, nie sposób mieć wątpliwości lub odkładać działania na późniejsze czasy. Trzeba podjąć decyzję tu i teraz, zostawić wszystko. Nie oznacza to rezygnacji z czegoś, gdyż znaleziony skarb zastępuje wszystko to, co do tej pory było ważne i wartościowe.

Ludziom, którzy nie znaleźli skarbu, takie zachowanie wydaje się szaleństwem i nie potrafią go zrozumieć. Tak jak koledzy zakochanego nie mogą pojąć, że opuszcza on ich towarzystwo dla jakiejś dziewczyny. Zakochany nie umie żyć bez wybranki swego serca. Taki wybór nadaje sens jego życiu. Podobnie dzieje się, gdy spotykamy Boga w naszym życiu. Nie jest to proste. Dlatego Jezus pyta swoich słuchaczy: „Zrozumieliście to wszystko?”.

Skarb Chrystusa jest ukryty. Niełatwo go odkryć. Wymaga to wysiłku. Nie jest błyskotką, którą można pochwalić się przed innymi. Nie jest bogactwem materialnym, dzięki któremu da się osiągnąć ludzkie poważanie, potęgę i chwalę. Tylko ci, którzy go naprawdę zdobyli, mogą zakrzyknąć za św. Franciszkiem z Asyżu: „Bóg mój i wszystko moje”.

Na podstawie „Oremusa” – lipiec 2017

EWANGELIA
według św. Mateusza:
(Mt 13.44-52)

Bóg, który zakochany jest w człowieku, w nim znalazł swój skarb. Człowiek jednak nie zawsze odnajduje swój skarb w Bogu. Poszukując najważniejszych wartości, może się pomylić albo zostać oszukanym. Potrzebuje wielkiej mądrości.