baner kolda roraty 2014

24 września 2017 – Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Święto obchodzone od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz, mediów i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają. Organizacje i społeczności zrzeszające osoby niesłyszące zachęcane są do organizowania rozmaitych akcji budujących zrozumienie i poczucie solidarności oraz promujących równouprawnienie. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne. Ogromnym problemem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia. Dlatego tak ważna jest troska o tzw. kulturę głuchych – określającą „zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych ludzi na podstawie podobnych lub wspólnie dzielonych doświadczeń”. Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie. Siłą rzeczy, wyostrzają się inne zmysły – jak wskazują badania, u osób niesłyszących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa neurony na siatkówce oka rozłożone są inaczej niż u osób zdrowych, umożliwiając lepsze widzenie boczne. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison, a także Halle Berry czy Bill Clinton.
Życie pokazuje, że w ciągu jednego dnia, organizując koncerty, czy marsze nie da się rozwiązać problemów osób głuchych i głuchoniemych. Można je tylko w ten sposób nagłośnić, przypomnieć o nich. Głusi na co dzień borykają się z wieloma problemami. Szczególnie dotyczy to sfery zawodowej - znalezienie pracy nie należy do najłatwiejszych. Podobnie, jak załatwienie zwykłych, codziennych spraw w urzędzie, czy u lekarza. Barierę zawsze stanowi nieznajomość języka migowego wśród większości społeczeństwa.
Ponadto, młodzi niesłyszący wciąż walczą o zmianę języka nauczania. Nauczyciele w szkołach dla osób niesłyszących i niedosłyszących posługują się Systemem Języka Migowego (SJM), który jest uproszczoną wersją języka polskiego. Naturalnym językiem osób głuchych jest Polski Język Migowy (PJM), bogatszy w zwroty z polską składnią i fleksją. Jego znajomość umożliwia naukę, zdanie matury na takim samym poziomie, jak osoby słyszące. Jedyna różnica to przeformułowanie pytań tak, aby były dostosowane do poziomu językowego osób niesłyszących.
Inny problem to tłumaczenie programów telewizyjnych dla głuchych. Okazuje się, że sympatyczny starszy pan i pani, których widzimy w lewym dolnym rogu ekranu, również posługują się uboższym językiem miganym. Do tego liczba programów, choćby z takim przekładem, jest naprawdę niewielka. Niesłyszący rozwiązanie widzą w dołączaniu napisów do wszystkich programów.
Największą polską organizacją osób niesłyszących, zrzeszającą około 100 tys. członków, jest Polski Związek Głuchych. Działa od 1946 roku. Pomaga w wielu sytuacjach, m.in. udziela pomocy w zakresie podnoszenia wykształcenia, dba o prawa i interesy osób głuchych oraz propaguje wśród społeczeństwa problemy niesłyszących.
Nie wiadomo dokładnie, ilu niesłyszących jest w Polsce, nikt nie prowadzi takich statystyk. Szacuje się, że liczba osób głuchych może się wahać od 45 tys. do 50 tys. Niemal 900 tys. osób w naszym kraju ma poważny uszczerbek słuchu. Osoby te nie mogą znaleźć pracy i mają problemy z normalnym porozumiewaniem się.

Źródło: www.sluchowisko.net

Informacje dla osób z dysfunkcją słuchu

Zapraszamy 29 września 2017 r. w godz. od 10.00 do 20.00 do zwiedzania terenu Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury w polskim języku migowym, oprowadzania po galerii malarstwa oraz uczestnictwa w wydarzeniach przybliżających Kulturę Głuchych.

10.00 – Kopalnia sztuki. Muzeum wczoraj i dziś – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w polskim języku migowym
16.30 – pokonkursowa prezentacja prac laureatów etapu wojewódzkiego XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka osób niepełnosprawnych” organizowanego przez PFRON
17.00 – Byzuch u Ferdynanda – oprowadzanie dla dorosłych w polskim języku migowym

Wstęp 1 zł (bilet upoważnia do wstępu na wszystkie wydarzenia)

Ośrodki Duszpasterstwa Głuchoniemych w Katowicach
CENTRUM DUSZPASTERSTWA SPECJALNEGO

W 1 niedzielę miesiąca o godz. 14.00
w kaplicy kościoła pw. św. Antoniego, ul. Niepodległości 4
w Katowicach - Dąbrówce Małej.
Tel. (32) 256-60-84

W 4 niedzielę miesiąca o godz. 14.00
w kaplicy Sióstr Elżbietanek, Katowice, ul. Warszawska 52.
tel. (32) 255-70-99