baner kolda

Przyjdźcie na ucztę! (Mt 22,4)

Słowo, które staje się życiem.

Perspektywa użyta w dzisiejszej Ewangelii jest podkreślona poprzez związek czekających na nas dóbr z czasem teraźniejszym.
Jezus posługuje się metaforą uczty, przywołaną już wcześniej przez Izajasza w pierwszym czytaniu. Pokazuje nam, że Królestwo Boże nadeszło pod Jego postacią, a my jesteśmy przez Niego wezwani. Na Boże zawołanie – które stało się jeszcze pilniejsze poprzez głoszenie go na ulicach – należy odpowiedzieć natychmiast, dzisiaj, nawracając się i pozostając otwartym. Każdy człowiek, ze swoją wolnością i swoimi sprawami, narażony jest na ryzyko niezrozumienia, że może nie stanąć na wysokości zadania. Nawet jeśli wiemy, że nie da się zatrzymać realizacji Bożego planu ludzka odmową. Nieprzyjęta Łaska zostanie przyjęta przez kogoś innego. Prawda o Bożej Miłości zostaje powierzona poganom. Jednak także i oni są narażeni na możliwość upadku, jeśli nie uznają praw kierujących Królestwem Bożym. Strój weselny jest czymś więcej niż tylko ubraniem: jest wewnętrzną zmianą, stawaniem się nową osobą. Jest to konieczne, by uczestniczyć w uczcie. O zbawieniu decyduje każda nasza decyzja.
Oczywiście, prawdą jest także, że każde spotkanie z Bogiem należy świętować. Nieskończona dobroć Boga ukazana zostaje w momencie zaproszenia na ucztę dobrych i złych. To zaproszenie przemienia. Zapraszać to znaczy przyjąć drugą osobę w gronie rodziny i pozwolić jej uczestniczyć w swoim życiu. Bóg przyjmuje nas w Trójcy Świętej i pozwala nam w pełni uczestniczyć w rzeczywistości niebieskiej. Starajmy się coraz lepiej rozpoznawać i przyjmować w każdym momencie dnia zaproszenia, które kieruje do nas Pan. Wiemy przecież, że nic nie jest małym dziełem, jeśli robione jest z miłością i dla miłości.

Giovanni Battista C.


NIECH TWOJE CZYNY POPRZEDZAJĄ SŁOWA

Jestem matką dwóch córek i katechetką. Myśląc o nowej ewangelizacji zastanawiałam się, jak mogę się lepiej do niej przygotować i co mogę dać zarówno moim uczniom, jak i córkom. Uczyłam się, czytałam, myślałam. Lecz pewnego dnia ktoś zwrócił mi uwagę, że zanim zaczniemy mówić, musimy stać się tym, co chcemy powiedzieć: to jedyny skuteczny sposób, by coś przekazać. Zdałam sobie sprawę, że muszę zmienić moje podejście do uczniów i do córek. Zaczęłam słuchać. Efekty są dużo większe niż się spodziewałam. Dostrzegam to przede wszystkim u moich dzieci, które są w wieku dojrzewania: stały się bardziej pogodne i mniej sceptyczne. Mój mąż mówi, że odkrył we mnie cechy, których wcześniej nie dostrzegał, a dzieci podczas katechezy słuchają tego, co mówię, chętniej niż kiedyś.Moim wielkim odkryciem było to, że jeśli wysłucham kogoś z miłością, zamiast cały czas mówić, mogę osiągnąć nieoczekiwane rezultaty.

R.M. – Lacjum


EWANGELIA

(dłuższa, Mt 22,1-14)

 Pan Bóg zaprasza ludzi na swoją ucztę. Oni różnie reagują na zaproszenie i różnie zachowują się wobec Jego wysłańców. Pan ukarze winnych i zaprosi jeszcze innych ludzi, ale każdy powinien być odpowiednio przygotowany. Wykorzystujmy więc czas, jaki nam daje Bóg.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie