baner kolda

Będziesz miłował Pana Boga swego... Będziesz miłował bliźniego Twego

Słowo, które staje się życiem
Nasza wiara jest miłością, w której obecny jest wymiar ludzki, ale też boski. „Które przykazanie w Prawie jest największe?”. Co jest dla nas rozstrzygające? Co jest najważniejsze, aby móc się stać Kościołem Chrystusowym? Tak samo jak w czasach Jezusa, również dzisiaj powracają wątpliwości. Człowiek pragnie wiedzieć, co ma kluczowe znaczenie dla jego życia, ponieważ u każdego z nas pojawia się ryzyko zagubienia pomiędzy rozmaitymi obowiązkami, zawsze „ważnymi”.
Jezus przywołuje Miłość Boga, łącząc ją ściśle i zrównując z miłością człowieka. Miłość podsumowuje Prawo i nauki proroków. Jezus wysuwa tę tezę i wypełnia swoim życiem. Jezus jest dla nas jednocześnie wzorem do naśladowania i okazją, by rozpocząć nowe życie, stawiając w centrum człowieka: chcesz kochać Boga? Pokochaj Jego stworzenie! Chcesz kochać człowieka? Kochaj Boga!

Chiara Lubich porównywała to do drzewa: korzenie symbolizują miłość wobec Boga; korona jest jak miłość wobec człowieka. Wiadomo, że im bardziej rozrastają się pod ziemią korzenie, tym bardziej rozrasta się korona. Im mocniej rozrasta się korona, tym głębiej muszą rozwijać się korzenie. Kochać Boga całym sercem oznacza miłować go bez półśrodków, bez przeciętności. W ten sam sposób będziesz miłował swojego przyjaciela, krewnego, biedaka napotkanego po drodze. Będziesz go miłował bez kalkulacji, bez fałszu. Jak zwykł mawiać wielki myśliciel francuski Maritain: „By dobrze żyć, wszyscy mamy potrzebę wielkiej miłości”.

Giovanni Battista C.


EWANGELIA

(Mt 22,34-40)

 Na pytanie faryzeusza o największe przykazanie Chrystus przypomniał o miłości Boga do bliźniego. Pana Boga należy kochać nade wszystko, z całej swej istoty, a bliźniego jak siebie samego. Na tym opiera się cała nauka Prawa i Proroków. To wypełni doskonale sam Zbawiciel – Jezus Chrystus. Teraz wzywa nas, aby Go naśladować.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie