baner kolda

Zasłyszane na cmentarzu...

Trwa oktawa uroczystości Wszystkich Świętych, w czasie której codziennie możemy zyskać odpust zupełny za zmarłych, odwiedzając cmentarz i modląc się w ich intencji oraz w intencjach Ojca Świętego. Oczywiście musimy być w stanie łaski uświęcającej. Odpust zupełny to najpiękniejszy dar dla naszych bliskich, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.
Odwiedzając groby bliskich możemy być także świadkami ciekawych rodzinnych dyskusji. Wczoraj na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza byłam świadkiem takiej oto rozmowy. Młode małżeństwo z dwojgiem małych dzieci w wieku przedszkolnym szło główną alejką przez cmentarz. Nagle jedno z dzieci zauważyło na jednym z grobów białą kartkę z informacją. – Tatusiu, co tam pisze? „Grób nieopłacony, prosimy o kontakt. Parafia” – czyta ten ojciec. A to dziecko dalej pyta: – Tatusiu, a co to jest parafia? Ów ojciec przystanął, pomyślał i spokojnie dziecku wyjaśnił: – Parafia to taka rodzina w Kościele... Muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem prostej i jakże trafnej odpowiedzi tego młodego ojca. Miał rację, w tych dniach szczególnie czujemy, że jesteśmy parafialną rodziną. Gromadzimy się na nabożeństwach, na których czytane są zalecki i niebo łączy się z ziemią; wspólnie modlimy się za naszych bliskich zmarłych, za naszych duszpasterzy, za przyjaciół i krewnych, za tych wszystkich, których nam tak bardzo brakuje; po prostu za nimi coraz bardziej tęsknimy! Wieczny odpoczynek racz im dać Panie! A Światłość wiekuista niechaj im świeci. Amen.

Krystyna Kajdan

PS.
Polecam lekturę wierszy Tadeusza Kijonki o sprawach ostatecznych. Poeta był naszym parafianinem, odszedł do Pana 30 czerwca br.


Tadeusz Kijonka

DO KOŃCA

Ostatnia noc
przed dniem ostatnim.
A może dzień ostatni,
przed ostatnią nocą.

Lecz czy na pewno, bo tego
nigdy nie wiadomo,
gdy jak co dnia wschodzi słońce
i do krwi sierp swój ostrzy
bezlitosny księżyc.

Jeszcze tylko zwycięstwo
Już ostatnie po wszystkim;
w jednej chwili na zawsze
bez litości nad sobą.

BILANS

A co po drugiej stronie –
Czy tam wszystkiego koniec?
Nic po mrówce, motylu,
Po życiu, co tylko chwilą.

A co na drugim brzegu –
Co tam, czy też niczego?
Ostatni włos a przepadł
I rzęzi dusza ślepa.

A co to za bandaże –
Więc tylko tyle z marzeń?
Dwie w kącie chrome kule
Podpierają się bólem.

Odtąd na zawsze niczyj
Swych dni się nie doliczysz.
Po wszystkim – siny osad.
I w kącie – rdzawa kosa.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie