GEST MIŁOŚCI W SUPERMARKECIE

Życie, które staje się słowem

Uśmiechamy się na myśl, że wiele naszych najpiękniejszych doświadczeń ma miejsce w miejscach publicznych, uczęszczanych przez tak wielu ludzi, którzy znają się tylko z widzenia, albo w ogóle nigdy się wcześniej nie widzieli. I tym razem pewność, że Bóg nas bardzo miłuje, objawiła się w prostym geście miłości w supermarkecie.
Podchodzę do stoiska z wędlinami i zamierzam wziąć słynny bilet z numerkiem, dzięki któremu powinnam unikać dyskusji między klientami w kolejce, gdy zauważam, że osoba, która jest przede mną, wcale go nie wzięła. Ta, być może trochę zakłopotana, spostrzega jego brak i decyduje się iść w kolejkę po bilet. Nie myśląc zbyt wiele, daję jej swój dopiero co pobrany. Mile zaskoczona, patrząc na mnie, oddaje mi go mówiąc: "Za ten gest oddaję ci moje miejsce. Idź naprzód, masz też dziecko na rękach”. Potem zwracając się do sprzedawcy, który był świadkiem całej sceny, mówi głośno: "Nigdy nie spotkałam tak miłej osoby".
Po powrocie do domu, rozpakowując zakupy, zauważyłam na dnie torby mały pakunek. Otwieram go i ze zdziwieniem widzę mały kawałek szynki w prezencie. Od razu rozumiem, że jest to odpowiedź Boga na ten prosty, a może banalny gest grzeczności, ale uczyniony z miłości i troski. I to jest właśnie to, czego ludzie potrzebują doświadczyć.

D. A.


Wy wszyscy jesteście braćmi (Mt 23, 8)

Słowo, które rodzi życie
Wśród różnych posług kościelnych posługa Słowa zawiera charakter szczególnej odpowiedzialności, ponieważ nie chodzi tylko o ogłoszenie jej w całości, ale także o dostosowanie do niej swojego życia. W ewangelii dzisiejszej niedzieli słyszymy wystąpienie Jezusa przeciwko uczonym w Piśmie i faryzeuszom. Nie kwestionuje On potrzeby moralnego autorytetu, ale sposób jego interpretacji. Faryzeusze "mówią", ale "tak nie czynią" – i w tym nie trzeba ich naśladować. Służba zamieniła się w zawód! A dzisiejsza ewangelia ostrzega przed trzema błędami, które pozbawiają sensu życia: hipokryzją, próżnością i pragnieniem władzy.
Jezus oferuje inne "zasady", aby nasze życie było prawdziwe i pełne: ukryta miłość zamiast blasku, prostota zamiast dwulicowości, służba zamiast władzy. Jezus je poleca, ponieważ żyje nimi: umywa nogi uczniom, służy każdemu życiu, a zwłaszcza temu na marginesie, troszczy się o wszystkich. A jeśli Hierarchia w Kościele ma istnieć, to nie według zasad ziemskiego społeczeństwa. "Wszyscy jesteśmy braćmi". Środek przyciągania Kościoła oparty jest na ciągłej obecności Jezusa i jest nim też miłość braterska, która tworzy odpowiedni "klimat", aby ta obecność mogła być rozpoznana.
Wiemy, że Jezus został naszym bratem, a potem z brata stał się ostatnim: służył wszystkim. A więc nowym imieniem cywilizacji chrześcijańskiej jest służba, ponieważ jest to styl Boga. Spróbujmy w tym tygodniu żyć darami Boga, które każdy z nas nosi, oddając je na służbę innym. Służmy miłością.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


EWANGELIA

(Mt 23,1-12)

Pan Jezus piętnuje obłudę uczonych w Piśmie i faryzeuszy. Jednak poleca wypełniać wszystko, czego uczą. Trzeba umieć odróżnić to, co ktoś przekazuje, od jego osobistego życia. Choć bardzo ważne jest poparcie głoszonej nauki własnym postępowaniem, powinno się być w stanie ocenić wartość samej nauki. Błędy kapłanów świadczą o ich osobistej słabości, a nie o tym, że to co głoszą, nie ma żadnej wartości. Módlmy się o dobrych i godnych głosicieli prawdy. Sami postępujmy zgodnie z tym, co głosimy.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie