Czy to film do obejrzenia?

Pracuję jako pracownik socjalny w centrum dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Pewnego sobotniego ranka jeden z moich kolegów wpadł na pomysł, aby iść razem obejrzeć film pornograficzny. Tłumaczył, że mógłby nam pomóc jako wychowawcom zrozumieć, dlaczego ten rodzaj filmu podoba się młodym, a potem nawiązać lepszy dialog z nimi. Pozostali koledzy wydawali się być entuzjastycznie nastawieni i natychmiast poszukali w gazecie propozycje filmów. Było oczywiste, że ja nie pójdę: nie czułem potrzeby takiej „lekcji”, aby porozmawiać z chłopakami, ale przede wszystkim było to przeciwne moim przekonaniom. Musiałem to powiedzieć, nawet za cenę odsunięcia się moich kolegów ze względu na moje poglądy. Zebrałem się na odwagę i powiedziałem, że to mi nie pasuje. Po kilku sekundach kolejny kolega odciął się od pomysłu i łańcuchowo zrobili to pozostali, jeden po drugim. W końcu wszyscy zostaliśmy w biurze i była to okazja, aby rozpocząć głęboki i spokojny dialog dotyczący naszej jedności i tematów odnoszących się do naszej pracy. Wydawało mi się, że między nami zawiązało się coś nowego.

F.C. – Hongkong


Oto pan młody! Wyjdźcie Mu na spotkanie! (Mt 25: 6)

Rok liturgiczny zbliża się ku końcowi, i słusznie czytania tych ostatnich niedziel będą prowadzić do refleksji nad ostatnimi realiami życia. Przeżywać życie będąc otwartymi „na wieczność” zobowiązuje nas do czujności. Oznacza to pełne zaangażowanie we własne obowiązki, aby być gotowymi na każdą ewentualność. Różnica między mądrymi i głupimi pannami polega na tym, że jedne były przewidujące i uważne, a drugie nie. Pierwsze z nich przygotowały się z góry na ryzyko i nieprzewidziane okoliczności, które sytuacja mogła przynieść; i były czujne, aby być gotowymi na różne ewentualności. Drugie z kolei spóźniły się na oczekiwane wydarzenia i straciły okazję tak wyczekiwaną i dla nich decydującą. Zawiniły beztroską i powierzchownością. Rozumiały cel, ale nie skorzystały z odpowiednich środków, aby go osiągnąć.

Mateusz nawołuje nas do czujności, uwagi, gotowości i powagi, rozumianych jako cnoty. Wiemy to: żyjemy, aby dojść na niezwykłe spotkanie z Jezusem. Królestwo należy do tych, którzy potrafią wychodzić, którzy gotowi są na spotkania. To Bóg jest głosem, który mnie budzi krzykiem o północy. Nasza prawdziwa siła jest w głosie Boga, który budzi nasze życie ze wszystkich jego zmęczeń, który nas pociesza, mówiąc, że nie jest nami zmęczony, bo jest darem miłości. Miłość oczekuje na odpowiedź. Jeśli my, w naszym życiu tracimy okazję udzielenia odpowiedzi na miłość Bożą, odpowiedzi, która powinna być dawana zawsze, gdy spotykamy naszych braci, wtedy może być dla nas za późno. Ale zawsze możemy zacząć kochać jeszcze raz.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


EWANGELIA
(Mt 25,1-13)

Dziesięć panien to reprezentantki wszystkich ludzi. Chrystus wszystkich zaprasza na swoje gody weselne. Nie wiemy, w którym momencie nadejdzie, by nas na nie wprowadzić. Dlatego czuwajmy i troszczmy się, by wszystko mieć dobrze przygotowane. Czyny miłości idą za tymi, którzy je praktykują. Wypełniają zbiornik oliwy, by nasze lampy mogły płonąć i świecić.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie