baner kolda

Całuski dla Maryi

W ubiegłą sobotę – 11 listopada br. – miałam okazję uczestniczyć w bardzo uroczystej Eucharystii w Centrum Mariapoli – ośrodku formacyjnym Ruchu Focolari w Castelgandolfo, w czasie której został otwarty proces beatyfikacyjny Domenico Mangano. Obecna była jego Małżonka Pia Mangano i najbliższa rodzina, burmistrz miasta Viterbo, jego przyjaciele i współpracownicy oraz olbrzymia rzesza członków Ruchu Focolari. Panowała świąteczna, radosna atmosfera i nadzieja, że każdy z nas może świętym być! Domenico był bowiem niezwykle prostym człowiekiem kochającym Boga i bliźnich. Jego biuro było nazywane „Biurem załatwiania spraw niemożliwych”. Aby przybliżyć jakim był człowiekiem przytoczę jedną historii opowiedzianych przez niego 17 stycznia 2000 roku, czyli rok przed śmiercią:
„Nie wiem, kiedy to się zaczęło, z pewnością wiele lat temu. Musiało to być święto jednego z Apostołów, chyba św. Andrzeja, ponieważ podczas mszy św. mówiłem w duchu: „Błogosławiony jesteś święty Andrzeju, bowiem znasz Maryję. Byłeś z nią od zawsze, od czasów Jezusa, od zawsze przez te dwa tysiące lat...” – i powiedziałem mu jeszcze: „Czy mógłbyś mi zrobić jedną przysługę? Przekazałbyś ode mnie całuska dla Maryi?”. Od tamtej pory, robię tak zawsze za pośrednictwem Świętego z danego dnia. Czasami jednak, nie patrzę do kalendarza i nie pamiętam, jakiego Świętego przypada, wówczas zwracam się do Anioła Stróża. Prawie codziennie przekazuję całuski dla Maryi. Kiedy tak zacząłem, może po trzech, czterech miesiącach, pewnego dnia podczas mszy św. (zazwyczaj chodziłem na mszę św. przed pracą, o siódmej rano) zadałem sobie pytanie: „Czy te całuski docierają do Maryi? Kto je Jej daje?” Potem pomyślałem: „Daj spokój, cóż za zmartwienie...”.Tego dnia, gdy przyszedłem do pracy, przytrafiło mi się coś bardzo dziwnego: przyszła pewna pani, weszła do mojego biura i powiedziała: „Odesłano mnie do Pana, bo tylko Pan może rozwiązać mój przypadek”. Jej przypadek polegał na tym, że miała ona prawo do emerytury, ale nie chciano jej przyznać tej emerytury. Był to bardzo skomplikowany przypadek, powiedziałem więc: „Proszę się nie martwić. Zaraz znajdziemy rozwiązanie”. Zacząłem przeglądać wszystkie przepisy, ale nie mogłem znaleźć tego, który był mi potrzebny. W międzyczasie, telefon ciągle dzwonił, inne osoby też chciały wejść do mojego biura. Także moi koledzy chcieli, abym podpisał dokumenty, ale ja zachowując spokój mówiłem im: „Zostaw to tutaj, zajmiemy się tym później” i wciąż szukałem tego właściwego przepisu. Ta pani była trochę zakłopotana i powiedziała: „Nie chciałabym, żeby tracił Pan przeze mnie czas – nie znała mnie bowiem – ma Pan tyle pilnych spraw...” „Nie, nie – powiedziałem – nie mam nic pilnego. Pilna jest Pani sprawa”. I przez kolejne trzy godziny kontynuowałem poszukiwanie, a ona siedziała naprzeciwko mnie i była coraz bardziej zakłopotana. W końcu udało mi się znaleźć ten przepis: była to rzecz, teraz trochę trudno jest to wyjaśnić, ale chodziło o rzeczy, które należało powiązać ze sobą... tzn. pewien stary przepis, do którego odwoływał się nowszy, który z kolei powoływał się na jeszcze inny stary przepis, jeśli umiało się go powiązać. Okazało się, że osoba ta miała rację i cały zadowolony powiedziałem jej: „Widzi Pani? Udało się znaleźć: ma Pani prawo do emerytury!”. Wówczas, pani podziękowała mi. Miała bardzo słodki wyraz twarzy i pod pewnym względem przypominała mi moją mamę. Już wychodziła, gdy nagle zawróciła mówiąc: „Przepraszam, czy jako wyraz wdzięczności mogę Pana pocałować?”. I ucałowała mnie. Kiedy wyszła, przyszło mi na myśl to, o co pytałem rano, podczas mszy św., ponieważ nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się, aby jakaś emerytka mnie ucałowała. Powiedziałem więc Maryi: „Ty, to potrafisz wynajdować najprzeróżniejsze sposoby!”.

Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie