baner kolda

Zdarzyło się jednej nocy

Życie, które staje się słowem.

Z Pino, przyjacielem, wracam do domu po pizzy. Przed naszym samochodem inny samochód jedzie zygzakiem. Na nic się zdało mrugać światłami, trąbić klaksonem. Tylko wspomagając się wzajemnie, daliśmy radę zakończyć tę niebezpieczną jazdę. Dla nas dwaj chłopcy w samochodzie, pod wpływem narkotyków lub alkoholu, nie są obcymi: są bliźnimi, których należy kochać. Kierowali się do pobliskiej wioski, ale zirytowani naszą troską, nie chcą, abyśmy im towarzyszyli i odjeżdżają.

Nie możemy jednak ich tak zostawić. Jedziemy za nimi aż do wioski. Zatrzymali się koło ławki krzycząc. Zmieniamy podejście, udajemy starych znajomych. Trochę uspokojeni, proszą nas o pomoc w znalezieniu "towaru", informując, kto może dostarczyć. Udaje się nam z trudem odwrócić ich uwagę od tematu i staramy się doprowadzić ich do fontanny, aby się trochę umyli, są rzeczywistości brudni od krwi.

W pewnym momencie przebłysku świadomości jeden z nich mówi: "To nieprawda, że mnie znasz! Kim jesteś, że mnie tak traktujesz? Po raz pierwszy ktoś się mną zainteresował, gdy jestem w takim stanie".

Salvo – Katania


Zrobiliście to dla mnie (Mt 25, 40)

Słowo, które staje się życiem.

Rok liturgiczny kończy się, podkreślając centralne miejsce Chrystusa w historii i życiu ludzkim oraz Jego panowanie nad wszechświatem. Mateusz mówi nam, że to, co czeka nas na końcu, nie dotyczy dalekiej przyszłości; urzeczywistnia się w konkretności teraźniejszości i już odtąd określa naszą wieczność. Jest ona otwarta jako zbawienie dla tego, który dziś potrafi otworzyć się na cierpiącego brata i wyprowadza go z jego stanu opuszczenia i potrzeb. Dlatego nie może myśleć o wiecznym zjednoczeniu z Nim ten, kto systematycznie ignorował Go w relacjach z bliźnimi. Tak więc moje zachowanie nie jest kierowane przez abstrakcyjne zasady, ale przez konkretną osobę – Jezusa.

Zauważmy, że jest to strona, która dotyczy nas wszystkich i że możliwa jest jej realizacja w praktyce w każdym momencie. Każdy, od największego do najmniejszego, może czynić gesty miłości. W każdej chwili, ponieważ ta wymagana miłość to nie tyle bohaterskie gesty, ale te codzienne, które są możliwe dla wszystkich. Kto nie może dać szklanki wody, trochę jedzenia, uśmiechu, odwiedzin, uwagi ...? Ewangelia dzisiaj mówi nam, że Jezus nazywa swoim bratem najmniejszego wśród ludzi. W rzeczywistości identyfikuje się z każdym z nich. Między nami i wokół nas są mali, niepełnosprawni, biedni, uciskani, zepchnięci na margines, imigranci ... Prośmy Boga o serce hojne i uważne na Jego obecność.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


EWANGELIA
(Mt 25,31-46)

Na Sądzie Ostatecznym Chrystus przypomni, że był obecny w potrzebujących siostrach i braciach. Kto im pomógł – pomógł Jemu samemu. Kto ich zlekceważył, odwrócił się od Tego, kto będzie go sądził. Dlatego trzeba dobrze wykorzystać każda okazję do czynienia dobrze. Czas jest wielkim dobrem. Od tego, jak go przeżywamy, zależy nasze wieczność. Królestwo Chrystusa to królestwo miłości. Na ile nasze czyny świadczą, że do Niego należymy?

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie