baner kolda

Minęło 60 lat!

1 grudnia br. minęło dokładnie 60 lat od dnia, gdy ks. proboszcz Adolf Kocurek zatrudnił p. Janka Raka w charakterze kościelnego i kancelisty. Trzeba przyznać, że była to jedna z najlepszych decyzji nowego wówczas proboszcza, który pod koniec sierpnia 1957 roku otrzymał dekret do Brynowa, aby kontynuować budowę kościoła. Pan Janek jest bowiem wzorem kościelnego i wiernie wypełnia te obowiązki do dnia dzisiejszego. Ostatnio podupadł na zdrowiu, dlatego dzisiaj z wdzięcznością pragniemy mu – jako wspólnota parafialna – pogratulować tego pięknego jubileuszu i życzyć powrotu do sił i zdrowia. Codziennie pamiętamy o p. Janku w modlitwie wiernych. Nasze ciepłe myśli biegną także w stronę najbliższej Rodziny p. Janka, bo to dzięki ich wyrozumiałości możemy obecnie świętować jego sześćdziesięciolecie.

Pan Janek jest nieodłączną częścią historii naszej parafii, a nawet - jak to określił nasz były wikary, a obecnie ks. prof. dr hab. Józef Budniak – jest chodzącą encyklopedią o parafii w Brynowie i wzorem dla wszystkich pracujących w kościele. Zawsze punktualny, obowiązkowy i chętny do wszelkiej pomocy. Zawsze dobrze mówi o każdym księdzu i o każdym parafianinie. Jest człowiekiem głębokiej wiary, sumiennym i uczciwym, co należy mocno podkreślić. Trwa przy naszej świątyni od samego początku; brał aktywny udział w jej budowie. W grudniu 1957 roku prace posuwały się w szybkim tempie, choć warunki atmosferyczne były bardzo trudne. Panował ostry mróz i trzeba było się rozgrzewać herbatą z czosnkiem – wspominał p. Janek w wywiadzie udzielonym 10 lat temu na łamach naszej gazetki parafialnej. 4 grudnia z okazji „Barbórki” górnicy mieli dzień wolny od pracy i tłumnie przyszli na budowę murując ścianę prezbiterium. Na budowę naszego kościoła często zaglądał ówczesny ks. biskup ordynariusz Herbert Bednorz, który w stronę Brynowa urządzał sobie spacery z psem. Obiecał, że poświęci kościół, jeżeli będzie pod dachem w stanie surowym. Słowa dotrzymał i w wigilię Bożego Narodzenia 1957 roku dokonał poświęcenia naszego kościoła. Czeka nas więc wkrótce kolejny jubileusz.
Pan Janek posiada wszystkie cechy jakie powinien mieć dobry kościelny. W tej służbie należy być zawsze dyspozycyjnym, a to nie jest takie proste. Wiadomo, że zaczyna się pracę wcześnie rano. A kończy czasem późno w nocy. Należy się też dobrze znać na liturgii, aby przygotować do każdej mszy św. odpowiednie teksty i szaty liturgiczne w odpowiednim kolorze. Do obowiązków p. Janka należy równie prowadzenie kancelarii.
W czasie swej sześćdziesięcioletniej służby p. Janek przeżył w naszej parafii wiele różnych ciekawych wydarzeń, wizytacji, rekolekcji, misji świętych, koncertów, święceń kapłańskich, jubileuszy, pogrzebów znanych ludzi itp., ale najmocniej przeżył śmierć śp. ks. Marka Targiela, który tragicznie zginął w wypadku samochodowym mając zaledwie 33 lata. Może dlatego, że jego trumna była wystawiona przez całą noc w naszym kościele.
Mało kto już pamięta, że 57 lat temu – 2 grudnia 1960 roku – p. Janek uległ wypadkowi podczas wymiany żarówek w naszym kościele. Obsunęła mu się wtedy noga i spadł w dół z 8 m wysokości. Na szczęście po drodze zahaczył o lampę, co znacznie zamortyzowało ten upadek. - Pamiętam, że spadając zobaczyłem tabernakulum i zaraz potem straciłem przytomność – wspomina p. Janek. Gdy ją odzyskałem, okazało się, że mam pękniętą miednicę i stłuczony łokieć; upadłem szczęśliwie na lewy bok. Po tym wypadku przez miesiąc leżałem w szpitalu. Był to prawdziwy cud, że się wtedy nie zabiłem, ale i znak, że mam dalej żyć i służyć naszej brynowskiej wspólnocie. Mam dobrego Anioła Stróża! I tak, dzięki Bogu, dotrwałem do dzisiejszego dnia.
Należy dodać, że patronem kościelnych jest sam św. Józef! Jego więc prosimy o orędownictwo, aby p. Janek szybko wrócił do sił i zdrowia, aby nadal mógł służyć naszej parafii. Tak się szczęśliwie składa, że życie św. Józefa – jako strażnika skarbów Kościoła - jest tematem przewodnim tegorocznych rorat. To samo można powiedzieć o p. Janku, który od sześćdziesięciu lat jest strażnikiem wszystkiego, co się mieści pod bardzo pojemnym słowem: parafia.
Na koniec pragnę dodać, że w Uroczystość Chrystusa Króla 2015 roku p. Jan Rak otrzymał z rąk Metropolity Katowickiego abpa Wiktora Skworca Medal Pro Christi Regno w uznaniu szczególnych zasług w dziele budowania Królestwa Bożego w Archidiecezji Katowickiej.
W imieniu naszych Duszpasterzy i całej wspólnoty parafialnej przekazuję p. Jankowi przebywającemu aktualnie w szpitalu - za pośrednictwem tego numeru gazetki – jubileuszowe, pełne wdzięczności gratulacje, serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia! Szczęść Boże!

Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie