baner kolda

Przygotujcie drogę Panu (Mk 1,3)

Czasami zadajemy sobie pytanie, co my, chrześcijanie, możemy dać współczesnemu światu, w którym panuje chaos i obojętność. Jesteśmy wezwani do głoszenia, raczej czynami niż słowem, że mimo wszystko życie ma sens; że Bóg jest blisko każdego z nas. Co więcej, pozwala się spotkać każdemu człowiekowi, który szuka Go szczerym sercem, ukazując się w codziennym życiu. Jego chwała jest widoczna na ulicach pełnych cudów i cierpienia. Wystarczy umieć szukać. Wystarczy umieć zobaczyć: w niewinności dziecka; w instynkcie zwierzęcia; w radości płynącej z miłości; w jęku tych, którzy umierają z nadzieją. Głos, który nam mówi, że Pan jest blisko, zachęca nas do spotkania. Pan przychodzi, ale Jego przyjście będzie spotkaniem zbawczym tylko wtedy, gdy wyrównamy drogi i wyprostujemy ścieżki.

„Przygotujcie drogę Panu”, czytamy w Ewangelii św. Marka (w. 3). Jakie znaczenie może mieć dzisiaj nawoływanie Jana Chrzciciela? Przede wszystkim jest ono zachętą do skupienia się i słuchania: ważne jest, aby pozbyć się rozproszeń i udać się na pustynię, po to, by być sam na sam z Bogiem. Poza tym oznacza wyzbycie się wszelkiego egoizmu; oznacza oderwanie i samozaparcie, ponieważ zbawienie przychodzi z góry: tylko ten, kto potrafi oderwać się od tego, co ludzkie, spotka prawdziwe Życie, odkryje Miłość. To oznacza również czuć się obywatelami tego świata. Także my chrześcijanie jesteśmy zobowiązani do podejmowania wielkich problemów ludzi i narodów. Ponieważ Syn Boży przybrał ludzką twarz, chce by Go szukano i by Mu służono szczególnie w naszych najuboższych i cierpiących braciach. Zobowiązanie do przygotowania drogi dla Pana oznacza zaangażowanie osobiste i wspólnotowe na rzecz sprawiedliwości, braterstwa i wolności.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.

EWANGELIA
(Mk 1,1-8)

Ewangelia św. Marka zaczyna się wyznaniem Bożego Synostwa Jezusa Chrystusa. Ta prawda stopniowo była odkrywana ludziom słuchającym Jego słów. Poprzedził Go św. Jan Chrzciciel, wzywając do nawrócenia. Bardzo wielu przyjęło jego posłannictwo. Jednak był to dopiero początek. Przygotowanie drogi Komuś Mocniejszemu. My tez starajmy się przygotować Mu drogę w naszych sercach, w naszych środowiskach i wśród naszych sióstr i braci.