baner kolda

Pojawił się człowiek posłany przez Boga (J 1,6)

Słowo, które staje się życiem.

Ewangelia jest zapowiedzią i darem łaski; jest to zaproszenie do radości; i, zdumiewająca rzecz, obiecuje ją tym, którzy, mówiąc po ludzku, wydają się być pozbawieni radości: są to biedni, osoby wyzyskiwane, więźniowie. Zgadza się, bo smutny chrześcijanin jest „bez sensu”. Często świat nie zna prawdziwej radości, nie wie, gdzie ją znaleźć. Prorok – człowiek posłany przez Boga – mówi nam, że przyszły Mesjasz przyniesie szczęście nieszczęśliwym. Jan głosi publicznie, że obiecany zbawca już nadchodzi, co więcej – jest już pośród ludu: to jest jego świadectwo.
Warto zauważyć, że Jezus nie okazuje swojej godności i swego bycia Synem Bożym; aby zostać rozpoznanym potrzebuje świadków, świadectwa (w. 20.26). Dzisiaj to my, chrześcijanie jesteśmy powołani do bycia świadkami. Świadek nie kieruje uwagi na siebie, ale na drugiego. Jan – jak podkreśla dzisiejsza Ewangelia – był świadkiem i męczennikiem Światła. Również dzisiaj wskazuje nam drogę i ukazuje, jak budować relacje z Jezusem. Z pewnością nasze serce jest pełne cieni; ale jesteśmy w stanie odbierać światło i świadczyć o nim. Jesteśmy wezwani, aby świadczyć, że prawdziwe życie zaczyna się wówczas, gdy człowiek potrafi skierować swoje serce na światło, które wschodzi; na najmniejsze nawet dobro, które jest we mnie i wokół mnie, dając wkład w jego powiększanie. Są to zdrowe ziarna pszenicy, których z całym moim zaangażowaniem i hojnością strzegę i którym pozwalam wzrastać, pomimo że są otoczone chwastami.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


EWANGELIA
(J 1,6-8.19-28)

Dziś św. Jan Ewangelista mówi o posłannictwie swego pierwszego mistrza – św. Jana Chrzciciela. Człowieka posłanego przez Boga, by zaświadczył o Światłości – Wcielonym Synu Bożym. My wszyscy też mamy świadczyć o Światłości. Nie tylko słowami, ale całym naszym postępowaniem. Przez skromność i szacunek dla każdego człowieka. A przede wszystkim przez radość z wielkich dzieł Bożych, w których uczestniczymy.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie