baner kolda

Pozostała pamięć i wdzięczność

W środę, 10 stycznia w Katowicach zmarł ks. Andrzej Rother, który ostatnio był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Broczynie, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zmarłego kapłana polecam pamięci modlitewnej, tym bardziej, że pomagał w naszej parafii pod koniec 2016 roku i do wakacji 2017 roku przebywając na rocznym urlopie od posługi w swojej diecezji. W ubiegłym roku gościł w wielu brynowskich domach w ramach odwiedzin duszpasterskich, a 1 stycznia 2017 roku głosił kazanie w ramach naszego Odpustu Najświętszego Imienia Jezus.

Sądzę, że ks. Andrzej w miły sposób zapisał się nie tylko w mojej pamięci. Korzystając z pobytu w Katowicach często przychodził z dzieckiem swej siostrzenicy na przedstawienia w moim teatrze, odwiedzał mnie w biurze, opowiadał o trudnej pracy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Twierdził, że jest to wciąż teren misyjny. W listopadzie ubiegłego roku, gdy przyjechał do Katowic, aby w gronie rodzinnym obchodzić swe 65. urodziny, miałam okazję przekazać mu na jego serdeczną prośbę teatralną lalkę, którą miał zamiar wykorzystywać do pracy ewangelizacyjnej z dziećmi. Lalkę tę nawiązującą do spektaklu „Szczurołap” otrzymałam kiedyś od swoich pracowników w prezencie i stanowiła dla mnie cenną pamiątkę. Chętnie jednak mu ją podarowałam. Był mi bardzo wdzięczny i cieszył się, że dzieciom w swojej wiejskiej parafii Broczyno sprawi radość. Opowiadał, że w ciągu jednej niedzieli odprawia msze święte w trzech kościołach, bo tak rozległa jest jego nowa parafia. Miał jeszcze tyle planów... Minęły niecałe 2 miesiące i dotarła do mnie wiadomość o śmierci ks. Andrzeja. Trudno pogodzić się z wolą Bożą w takich przypadkach.

Pogrzeb śp. ks. Andrzeja Rothera odbył się w sobotę, 13 stycznia. Msza św. pogrzebowa rozpoczęła się o godz. 14 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (prokatedrze) w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 32. Przewodniczył jej biskup pomocniczy Krzysztof Włodarczyk z Koszalina. Razem z nim koncelebrowało ją około trzydziestu księży, a kościół był wypełniony po brzegi. Oprócz najbliższej rodziny Zmarłego z siostrą Bernadetą na czele, obecni byli wierni z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, były także delegacje z parafii Broczyno i Gościno, gdzie ks. Andrzej przez ostatnie lata posługiwał jako proboszcz. Była także delegacja z naszej parafii z ks. proboszczem Jarosławem. W homilii biskup Włodarczyk z wdzięcznością mówił o zmarłym ks. Andrzeju wyrażając nadzieję, że „dobry Bóg przyjmie go do nieba, do wspólnoty zbawionych, że będzie dla niego wszystkim, że niczego już nie będzie pragnął, bo Bóg mu wystarczy... Dodał, że niebo jest naszym celem ostatecznym i szczęściem wiecznym. Przytoczył słowa ks. Jana Kaczkowskiego, który powiedział, że „naszym celem jest życie wieczne w szczęściu, a nie długie życie tu na ziemi”. Jaka modlitwa, takie życie, jakie życie, taka śmierć, jaka śmierć, takie życie wieczne. Bóg go osądzi. W dalszej części homilii ks. biskup Włodarczyk powiedział, że zawsze wydaje nam się, że śmierć jest nielogiczna i niesprawiedliwa, ale wbrew oczekiwaniom jest i logiczna i sprawiedliwa, bo wszyscy umierają. Nadmienił też, że żegnamy ks. Andrzeja w atmosferze miłości, wypatrując śladów dobra, które pozostawił, gdyż dał się poznać jako kapłan wierny Chrystusowi, miły, spokojny, serdeczny w relacjach i niezwykle pogodny. Dodał, że ks. Andrzej miał wyjątkową zdolność naśladowania innych, czym potrafił rozradować niejedno kapłańskie spotkanie. Podobno najlepiej naśladował śp. biskupa Ignacego Jeża – kardynała nominata, który także pochodził z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Biskup Włodarczyk wspomniał także, że ks. Andrzej stale pogłębiał swoją więź z Chrystusem, że wszedł w duchowość Ruchu Focolari, że był bardzo zatroskany o wiarę swoich parafian i smucił się, gdy ludzie nie chodzili do kościoła. Sam czerpał siły z Eucharystii i tak wzmacniał się. Kończąc swą homilię zwrócił się do Zmarłego bezpośrednio: - Dziękujemy Ci, ks. Andrzeju za pracę w naszej diecezji i prosimy o miejsce dla Ciebie w zaciszu nieba. Wierzymy, że wyjdziesz nam na spotkanie. Do zobaczenia w wieczności! Amen.

Pod koniec pogrzebowej Eucharystii Zmarłego kapłana pożegnał ks. Andrzej Nowicki – proboszcz jego rodzinnej parafii. Powiedział między innymi, że „kiedy umiera kapłan wraz z nim odchodzi historia jego powołania i jego pragnienie uświęcania się - mimo trudów i słabości. Zawsze jednak pozostaje wdzięczność. Księże Andrzeju, dziękowaliśmy wspólnie w tej Eucharystii za Twoje życie, za przyjaźń i obecność w naszym życiu. Byłeś subtelny, życzliwy i wdzięczny. W naszej parafii u swojej siostry Bernadety miałeś dom, gdzie zawsze mogłeś wracać. Dla każdego, kto umiera ważna jest modlitwa; będziemy o Tobie pamiętać. Niech ta pamięć stanie się duchowym źródłem jedności”.
Po Mszy św. dalsze obrzędy pogrzebowe odbyły się na cmentarzu przy ul. Gliwickiej. W tym samym czasie odprawiana była msza święta w Broczynie, gdzie śp. ks. Andrzej Rother pełnił ostatnio funkcję proboszcza.

 Ks. Andrzej Rother urodził się 16 listopada 1952 roku w Bielsku-Białej. Po zdaniu matury (1972) wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Warto tutaj dodać, że przez pierwsze cztery lata nauki w seminarium studiował na tym samym roku, co ks. Eugeniusz Krasoń – nasz poprzedni proboszcz; stąd liczna obecność księży tego rocznika na pogrzebie ks. Andrzeja. W 1977 został przyjęty na piąty rok do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, już jako alumn diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

15 kwietnia 1978 roku otrzymał w Gnieźnie święcenia diakonatu, a 29 kwietnia 1979 roku, z rąk bp. Ignacego Jeża, w koszalińskiej katedrze, święcenia prezbiteratu. Jako wikariusz i proboszcz posługiwał w różnych parafiach w/w diecezji, m.in. w Kołobrzegu, Słupsku, Koszalinie, Przechlewie, Lęborku, Białogardzie, Gościnie i Broczynie. Pełnił funkcje dziekana i wicedziekana dekanatu Białogard, dziekana dekanatu Gościno i dekanalnego duszpasterza rodzin.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…


Wspomnienie opracowała: Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie