baner kolda

Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami (Mk 1,34)

Słowo, które rodzi życie.

Życie ludzkie jest pełne iluzji i cierpienia (pierwsze czytanie), ale jest Ktoś, kto może zwyciężyć zło, jest zdolny uzdrowić, przywrócić nadzieję. To Jezus. Dokonane przez Niego uzdrowienia ukazują, że przyszło już do nas Królestwo Boże; że nadszedł czas zbawienia; że w Jezusie Bóg przybliżył się do nas, a my możemy doświadczać Jego miłości. Odpowiedź Boga na cierpienie nie jest jakąś filozofią albo przekonującym rozumowaniem. To Jezus oddany ubogim, chorym, wykluczonym. To sam Chrystus robi wszystko, by uwolnić ich od cierpienia i osamotnienia: „Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami”.

Postępowanie Jezusa ukazuje nam, że należy mieć pozytywne nastawienie do cierpienia, że może być przezwyciężone. Jest to możliwe wówczas, gdy jesteśmy solidarni z tymi, którzy cierpią. Cuda, których Bóg dokonuje, ukazują, że On jest obecny w życiu człowieka i podtrzymuje go w walce o wyzwolenie, a zakończy się pomyślnie dzięki Jego zbawczej mocy i zaangażowaniu się człowieka.

Dobra nowina, która sprawiła, że św. Paweł stał się „wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych” (drugie czytanie), również dzisiaj zachęca każdego z nas, którzy pragniemy być chrześcijanami, do zaufania, do solidarności z cierpiącymi, do bycia świadkami nadziei, zdolnymi współczuć i być blisko. Ileż razy Papież Franciszek zachęcał nas, by być chrześcijanami, którzy są blisko, dotykają: to ważne, by „nie wstydzić się ciała, dotknąć ciała zranionego, jak uczynił to Jezus: «dotknął», «nałożył ręce», dotykał trędowatych, dotykał grzeszników. Jest to bliskość rzeczywiście bliska, bardzo bliska... Pomyślmy o Jezusie, który widzi, przywołuje, mówi, dotyka i uzdrawia” (homilia z 30.10.2017 r.).

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


Ewangelia wg św. Marka:
(Mk 1, 29-39)

Początki publicznej działalności Pana Jezusa. Uzdrowienie teściowej św. Piotra, która od razu była gotowa usługiwać swemu Dobroczyńcy. Uzdrowienie wielu chorych, uwolnienie licznych opętanych. Samotna modlitwa przed świtem. Unikanie rozgłosu, by nie budzić politycznych oczekiwań. Troska, by dotrzeć do wielu. Módlmy się, by duszpasterstwo dziesiejszego Kościoła docierało do wielu ludzi. By świadectwo wierzących przemawiało i pociągało.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie