baner kolda

Jezus dotknął go... natychmiast trąd go opuścił (Mk 1,41.42)

Słowo, które rodzi życie.

Trędowaty, którego prawo żydowskie wykluczało ze społeczeństwa ze względu na zagrożenie fizyczne i moralne, jakie powodował (pierwsze czytanie), pomimo zakazów, zbliżył się i został dotknięty przez miłość Chrystusa, a przez to uleczony i przywrócony społeczeństwu. Jezus chce przez to pokazać, że koniecznie należy zmieniać przepisy i postępowanie, prowadzące do marginalizacji.
Jezus nie tylko zbliża się do trędowatego, ale go dotyka. Przez ten mały gest pragnie okazać współczucie i bliskość wobec tej osoby. Przede wszystkim jednak Jezus robi wszystko, aby uwolnić go z sytuacji, w której się znalazł, by w pełni włączyć go w społeczeństwo. Jezus idzie do osób, które wszyscy omijają. Idzie do celników, nierządnic i trędowatych, aby dzielić z nimi los osób odtrąconych.
Słowa dzisiejszej Ewangelii zachęcają nas wszystkich do uświadomienia sobie aktualnych i konkretnych sytuacji marginalizacji, aby odpowiedzieć na nie, zastanowić się nad obecną, konkretną sytuacją odizolowania, aby dać skuteczną odpowiedź. Jako wspólnota chrześcijańska musimy podjąć jasną drogę: wyjść do biednych, odrzuconych, uciskanych, wykluczonych, tak jak Jezus, który kochał wszystkich, ale miał szczególne upodobanie do osób na peryferiach, które były wytykane. Jezus wyciąga rękę, jak Bóg, który wyciąga rękę, aby uleczyć. Jakże to piękne, że dzisiaj my możemy być ręką Boga, która dotyka, leczy rany, dodaje odwagi, jest blisko, pomaga razem nieść ciężary!

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.

Módlmy się za siebie wzajemnie

W tygodniu od 11 lutego do 17 lutego 2018 roku modlimy się za mieszkańców ulicy CYBULSKIEGO. W szczególny sposób pamiętamy o chorych i cierpiących oraz o zmarłych, którzy kiedyś mieszkali przy tej ulicy. Niech nasza modlitwa – za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes - będzie dla nich źródłem obfitych Bożych łask.


Z WIĘKSZYM ZAUFANIEM

Życie, które rodzi słowo.

Od niedawna jestem we Włoszech i dosyć szybko się zadomowiłam, chociaż ze względu na mój kolor skóry jest widoczna różnica pomiędzy mną a Włochami. Staram się każdego dnia budować mosty, przezwyciężając trudności związane z inną rasą, kulturą, przyzwyczajeniami. Pewnego dnia podczas Mszy św. usiadłam w ławce za małżeństwem w średnim wieku. Kiedy zauważyłam zaniepokojenie z ich strony ze względu na torebkę, która leżała na ławce, bardzo się zdziwiłam. Może myśleli, że chcę ją ukraść. Śmiejąc się w duchu, pomyślałam: „Nie wiedzą, że chcę sprawić, by ich kraj, który mnie gości, był najpiękniejszy”. W czasie przekazywania znaku pokoju zwróciłam się do nich z uśmiechem, jakbym chciała powiedzieć: „Nie bójcie się, niech pokój będzie z wami, kocham was!”. Ponieważ nie przestawali martwić się o torebkę, po Komunii św. usiadłam w innej ławce: nie ze strachu, ale z miłości do nich. Czułam, że nie mogę ich oceniać za to zachowanie wobec mnie, ale mam ich kochać jako pierwsza. Również w ten sposób można budować świat, w którym panuje zaufanie, pokój i braterstwo.

P. – Włochy

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie