baner kolda

Parafialne Misje Święte

Zaplanujmy sobie czas na parafialne Misje Święte

Tegoroczny okres Wielkiego Postu przejdzie do historii naszej parafii ze względu na zaplanowane w dniach od 18 do 22 marca 2018 roku Misje Święte, VI z kolei.

Już w czasie odwiedzin kolędowych nasi duszpasterze obdarowali nas zaproszeniem do wzięcia udziału w tegorocznych Misjach Świętych z pięknym tekstem św. Matki Teresy z Kalkuty. Czy zaplanowaliśmy sobie w tym okresie czas, by je dobrze przeżyć? Jak wynika z tego zaproszenia tematem przewodnim będzie zdanie: „Nigdy nie trać nadziei, Miłość zawsze zwycięża”. Brzmi zachęcająco, prawda? Bo nadzieja to najbardziej eksportowy towar chrześcijaństwa, tak bardzo potrzebny współczesnemu człowiekowi, aby nie zagubił drogi dobra. Nadzieja to coś więcej niż optymizm. Pomaga pogodzić się z tym, czego nie można zmienić i daje odwagę, by zmieniać to, co zmienić można. Jest ufnym oczekiwaniem błogosławieństwa Bożego. Pismo Święte stale zachęca nas, abyśmy trwali w nadziei, abyśmy nadzieję doskonalili, w Bogu ją pokładali, byśmy nadzieję do końca zachowali mocną i wreszcie byśmy się weselili nadzieją. Warto także ponownie przypomnieć słowa wspomnianej wyżej Misjonarki Miłości:

Życie jest szansą, schwyć ją.
Życie jest radością, próbuj ją.
Życie jest snem, uczyń je prawdą.
Życie jest wyzwaniem, zmierz się z nim.
Życie jest obowiązkiem, wypełnij go.
Życie jest cenne, doceń je.
Życie jest bogactwem, strzeż go.
Życie jest miłością, ciesz się nią.
Życie jest tajemnicą, odkryj ją.
Życie jest obietnicą, spełnij ją.
Życie jest hymnem, wyśpiewaj go.
Życie jest walką, podejmij ją.
Życie jest tragedią, pojmij ją.
Życie jest przygodą, rzuć się w nią.
Życie jest przygodą, rzuć się w nią.
Życie jest szczęściem, zasłuż na nie.
Życie jest życiem, obroń je.

Domniemywam, że mało kto zachował do dzisiaj piękny artykuł na temat Misji Świętych wydrukowany w naszej parafialnej gazetce nr 42 (124) rok III, napisany przez E.R. Od tamtej pory minęło bowiem 22 lata. Pozwolę więc sobie go przypomnieć:

„Słowo misje – misja – w różnych warunkach może mieć różne znaczenie. Słowo to jednak można tłumaczyć jako posłannictwo. Ktoś zostaje przez kogoś wysłany z misją, posłannictwem ekonomicznym – mówimy wówczas o misji ekonomicznej, gospodarczym – mówimy wówczas o misji gospodarczej, kulturalnym – mówimy wówczas o misji kulturalnej i tak moglibyśmy te posłannictwa, czyli misje wypełniać dla różnych dziedzin życia.

Jeśli ktoś do kogoś decyduje się na posłanie, musi to być ważna sprawa, wysyła bowiem „umyślnego”. Ten ktoś umyślny jest człowiekiem zaufanym i dlatego wysyłający wybiera takiego wysłannika, który posłannictwo najlepiej wypełni i najdokładniej przekaże powierzone mu zadanie.
Wypełnienie posłannictwa zależy jednak również od adresata, do którego zostało skierowane. Adresat musi przede wszystkim chcieć wysłuchać posłanego. Jest to pierwszy warunek spełnienia misji – wysłuchać posłańca. Ale samo wysłuchanie to jeszcze za mało, by misja, z którą do nas ktoś przybył została wykonana. Po wysłuchaniu posłannictwa należy się zastanowić, jak życzenie wysyłającego mamy w naszych warunkach najlepiej wykonać. Można zwrócić się w tym celu do kogoś o pomoc, o poradę.
Spróbujmy ten model myślenia przenieść na nasze parafialne Misje Święte.

Wysyłającym, który chce nam przekazać ważne posłanie jest Bóg nasz Stwórca, który kiedyś będzie nas osądzał za naszą ziemską działalność.
Wysłannikiem są posłani przez Niego Misjonarze, którzy mają nam to ważne posłanie przekazać.
Adresatem tego posłania jesteśmy my: Parafianie Parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Brynowie. Do nas jest bowiem skierowane posłanie i my tego posłania mamy wysłuchać. Pomocą we właściwym wypełnieniu przekazywanego nam posłannictwa winna być modlitwa, dzięki której dostąpimy łaski zbliżenia się do Boga i zrozumienia naszego posłannictwa – naszej osobistej misji, którą każdemu z nas wyznaczył Stwórca”.

Nasze życie jest jedyne i wyjątkowe, przeżyjmy je zatem pięknie. Skorzystajmy z zaproszenia na spotkanie z TYM, KTÓRY MIŁUJE NAS NIESKOŃCZENIE. Przyjdźmy do naszego kościoła, OTWÓRZMY NASZE SERCA NA OŚCIEŻ. ON cierpliwie czeka na nas, by uczynić nas szczęśliwymi na ZAWSZE.

I na koniec przypomnę tylko, że nasze parafialne Misje Święte będzie prowadził ks. dr Tadeusz Czakański – znakomity kaznodzieja i diecezjalny rekolekcjonista. Zaplanujmy sobie zatem czas w okresie od 18 do 22 marca br.

Opracowała: Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie