Zburzcie tę świątynię, a ja w ciągu trzech dni ją odbuduję (J 2,19)

Słowo, które rodzi życie.

Bardzo ważna część prawa Starego Testamentu dotyczyła kultu świątyni: święta, ofiary, oczyszczenia, rytuały itp. Wchodząc do świątyni, Syn do domu Ojca, Jezus troszczy się nie tylko, aby zlikwidować niektóre nadużycia. On chce zamanifestować swoją chwałę i w ten sposób ogłosić, że stare prawo rytualne już przeminęło.
Wystąpienie Jezusa przeciw handlarzom w świątyni zapowiada w pewnym sensie fakt, że mija znaczenie nawet najbardziej świętych instytucji, ponieważ ich miejsce przejmie teraz Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały: "Zburzcie tę świątynię, a ja za trzy dni ją odbuduję". Jezus mówi o sobie, o swoim zmartwychwstałym ciele. Jezus wywyższony na krzyżu to ten, który zwyciężył. Wiara widzi w nim Słowo, które mieszka między nami (J 1,14). Natanael ujrzy otwarte niebo
i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego (J 1,51). Wiara widzi w Jezusie nową świątynię. On jest nowym miejscem, w którym można znaleźć Boga.
Jezus zapoczątkował proces zmiany w relacji z Bogiem. Ty możesz go spotkać nie tylko w określonym miejscu, takim, jakim była świątynia dla pobożnego Żyda; możesz spotkać go w Jezusie, w Jego słowie, w sakramentach, we wspólnocie zgromadzonej w Jego imię. Jezus prowadzi cię do Ojca. Nie tylko konkretne obrzędy w konkretnych miejscach, ale całe twoje życie może być wielbieniem Boga.
Nie zadowalajmy się składaniem ofiar Bogu: dajmy Mu nasze serca. Spotkanie Boga jest pragnieniem całej Biblii. A my spotkamy Boga w Jezusie. On natomiast pośle nas do braci. To w Jezusie możemy autentycznie doświadczyć Boga i to w Nim możemy autentycznie doświadczyć braterstwa.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.

skarbonka pełna monet

Życie, które rodzi słowo.
Pewnego wieczoru razem z innymi zadaliśmy sobie pytanie, co robić, aby nie dać się ponieść konsumpcjonizmowi, który stwarza tak wiele fałszywych potrzeb. Przyszło nam do głowy, że rzeczą, którą robimy każdego dnia, są zakupy: dlaczego więc nie odłożyć na bok wszystkich monet, które otrzymujemy jako resztę? Więc wzięliśmy świnkę, a nasze dzieci natychmiast opróżniły kieszenie i zaczęła się gra. Od tej pory wszystkie monety, które przedtem leżały tu i tam, trafiały do skarbonki. Gdy tylko świnka się napełnia, rozglądamy się, aby zobaczyć, kto jest w potrzebie. Niewiele trzeba, aby zdać sobie sprawę, ile rodzin jest w sytuacji, która wymaga pomocy.
Ta prosta gra otworzyła nam oczy. A dzieci podkreślają, że tak naprawdę nie chodzi o robienie czegoś, ale o wspólne wzrastanie. To kropla w oceanie, ale w tym wszystkim jest wielkie zaangażowanie całej rodziny, która próbuje uczyć się tej sztuki, aby nie zapomnieć o tych, którzy mają mniej szczęścia.

L. C. - Hiszpania

EWANGELIA
według św. Jana:
(J 2, 13-25)

Pan Jezus wyrzucił ze świątyni handlarzy i bankierów. Choć przyczyniali się oni do sprawowania oficjalnego kultu, powodowali również naruszenie modlitewnego spokoju. Najwspanialszą świątynią jest Człowieczeństwo Chrystusa. Również każdy z nas przez chrzest i przystępowanie do Komunii św. staje się mieszkaniem Boga. Starajmy się, by i ta nasza, a zarazem Boża świątynia była zawsze godna Tego, który ma w niej mieszkać.

(w okresie wakacyjnym
5 lipca - 31 sierpnia)