baner kolda

Trzeba się mocno chwycić Słowa Życia

KRYSTYNA KAJDAN: - „Swoje zafascynowanie Bogiem i człowiekiem rozgłasza w taki sposób, że trudno przejść wobec tego obojętnie. Potrafi zatrzymać się przy każdym człowieku i zainspirować go do pracy nad sobą”. To zdanie o Księdzu - znalezione przeze mnie w sieci - dobrze rokuje Misjom Świętym, które właśnie w tę niedzielę zaczynamy w naszej brynowskiej parafii. Bardzo serdecznie Księdza witamy w naszej wspólnocie i prosimy, aby się nam Ksiądz chociaż w krótki sposób przedstawił.

KS. DR TADEUSZ CZAKAŃSKI: - W tym roku obchodzę 40 lecie kapłaństwa, które jest największą przygodą mojego życia. W moim życiorysie były takie przygody jak posługa wikarego, duszpasterza akademickiego, duszpasterza służby zdrowia i duszpasterza bankowców. Byłem też wicerektorem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Jestem rekolekcjonistą diecezjalnym, wykładowcą teologii pastoralnej, duszpasterzem osób stanu wolnego, a także delegatem Arcybiskupa ds. dialogu międzyreligijnego w naszej diecezji. Związany jestem z Ruchem Focolari, Światło-Życie i Odnową w Duchu Świętym.
Ale nawet gdybym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. Bo bez Niego, bez Boga jestem niczym. Tylko On z prochu podnosi nędzarza i dźwiga ubogiego.

- Mówi Ksiądz o sobie: „od 65 lat Tadeusz, od 40 lat - ksiądz”. Jakie hasło umieścił Ksiądz na swym obrazku prymicyjnym? Czy pomaga na kapłańskiej drodze?

- Na obrazku umieściłem słowa Bóg jest miłością (1 J 4, 16). Czy pomaga? Bez tej świadomości, że ON nas kocha nie da się żyć. Z Jego miłości czerpię siły do tego, co robię.

- Znamy już program misji i ich przewodnie hasło: „Nigdy nie trać nadziei, Miłość zawsze zwycięża”. Skąd ta pewność?

- Pewność płynie z nadziei pokładanej w niezawodności Słowa Bożego. Jest pewne i nieomylne: Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi - mówi Pan. Zaiste, podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa (Iz 55, 9 – 11).

- Misje Święte są dniami szczególnej Łaski Bożej, szczególnego działania Pana Boga. Czy możemy się spodziewać cudu? Cudu pogłębienia wiary, cudu miłości, jedności?...

- Cuda są wszędzie, tylko trzeba mieć oczy wiary, aby je zobaczyć. Jeśli tylko uwierzysz zobaczysz. Jezus powiedział do Marty: Czy ci nie powiedziałem, że jeśli uwierzysz, zobaczysz chwałę Boga? (J 11, 40)

- Nasze życie czasem przypomina drogę we mgle. Czy uczestnictwo w Misjach Świętych może nam pomóc wyprowadzić nas z meandrów i urwisk na prostszą drogę?

- I znowu Pismo mówi: kto szuka, znajduje, kto puka, temu będzie otworzone. Słowo Boże jest drogowskazem, wskazuje, w którym kierunku iść i gdzie pukać. Trzeba się mocno chwycić Słowa Życia. Św. Charbel powiedział kiedyś: Kierunek, który obierasz, jest ważniejszy niż prędkość, z jaką się poruszasz. Jaki jest pożytek z prędkości i przyspieszenia, kiedy kierunek jest błędny? Nie zaczynaj niczego na ziemi, jeśli nie będzie to miało końca w Niebie, nie wybieraj takiej drogi na ziemi, która nie doprowadzi cię do Nieba.

- Mówi się, że Ksiądz ma zapełniony kalendarz na kilka lat do przodu. Cieszymy się więc, że przyjął Ksiądz zaproszenie naszego Księdza Proboszcza do głoszenia tych Misji Świętych. A w jaki sposób Ksiądz najchętniej odpoczywa?

- To przesada, że na kilka lat. Chcesz rozśmieszyć Pana Boga, to powiedz mu o swoich planach. Kiedy się z kimś umawiam, zawsze dodaję: jak Bóg da... Można by tu przytoczyć pewne powiedzenie: "Mam plan: nie mieć planu. Plan ma Pan. Nie przeszkadzam Panu".

- Ma ksiądz jakieś szczególne hobby?

- Dawniej zbierałem znaczki o tematyce papieskiej, dzisiaj "hobby" to duszpasterstwo... wciąga na całego, ale też jest dobra lektura, historia sztuki, sport: pływanie, narty...

- Kończąc naszą powitalną rozmowę, życzę Księdzu obfitych darów Ducha Świętego i miłego pobytu na Brynowie.

- Dziękuję za życzenia i proszę o modlitwę. Chciałbym przez cały czas być do dyspozycji Parafian. Będę do dyspozycji w konfesjonale, ale też po każdej Mszy św. czy nabożeństwie można podejść do mnie osobiście i umówić się na indywidualną rozmowę.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie