baner kolda

Naprawdę ten człowiek był Synem Bożym! (Mk 15,39)

Słowo, które rodzi życie.
Triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy i opowieść o cierpieniu to dwie sceny dzisiejszej celebracji, które w bardzo obrazowy sposób przedstawiają dwie przeciwne sobie koncepcje Mesjasza, który ma przyjść: chwalebnego króla, którego wszyscy oczekiwali i cierpiącego sługi, którego Bóg przygotował dla naszego zbawienia.
Pasja, którą słyszymy w tę niedzielę, to relacja Marka. Możemy w niej dostrzec te cechy. Przede wszystkim pewna surowość w opisie bez upiększeń i bez pomijania najbardziej ludzkich i może zaskakujących aspektów męki Jezusa. Marek mówi o "lęku i udręce"; opisuje trzykrotne błaganie Jezusa skierowane do Ojca o uwolnienie od cierpienia; ze słów Jezusa na krzyżu pamięta tylko Jego krzyk, że został opuszczony przez Ojca (Boże mój, Boże mój, dlaczego mnie opuściłeś?): wszystkie szczegóły, które inni ewangeliści albo łagodzą, albo nawet pomijają. Następnie postępujące akcentowanie mesjańskich tytułów w czasie opowiadania (Syn Człowieczy, Mesjasz, Król Żydów), którego kulminacją jest otwarte wyznanie wiary poganina, centuriona, u stóp krzyża: "Prawdziwie ten człowiek był Synem Bożym! ".
Ewangelia mówi nam o wielkim cierpieniu Jezusa, które rodzi się z posłuszeństwa Ojcu, ale także o trudnej drodze wiary apostołów i pierwszych uczniów: człowiek, niewolnik egoizmu i ofiara własnych wad i grzechów, z których nie wie, jak wyjść, chorzy, biedni, prześladowani ... Jezus ofiarował swoje życie, aby wybawić nas wszystkich od grzechu. Kto poświęci się dziś, aby wykupić na wolność uciśnionych?
My, którzy chcemy być chrześcijanami, możemy ofiarować naszą miłość uczynioną z małych lub wielkich gestów. I ta nasza miłość będzie kontynuacją tej wielkiej miłości "Tego, który oddaje życie za swoich przyjaciół".
Komentarz pod redakcją Giovanniego C.

Módlmy się za siebie wzajemnie

W tygodniu od 25 marca do 31 marca 2018 roku modlimy się za mieszkańców ulicy GILÓW. W szczególny sposób pamiętamy o chorych i osłabionych wiekiem oraz o zmarłych, którzy kiedyś mieszkali przy tej ulicy. Niech nasza modlitwa będzie dla nich źródłem obfitych łask i darów Bożej Opatrzności.

Szkoła językowa
Życie, które rodzi słowo.
Gdy dowiedzieliśmy się, że pewna afrykańska dziewczyna nie mogła znaleźć pracy, ponieważ nie znała języka, założyliśmy bezpłatną szkołę języka włoskiego dla obcokrajowców. Pracowaliśmy dużą grupą, aby zorganizować lokal, stoły, krzesła i tablicę. Trzy razy w tygodniu odbywały się lekcje dla sporej grupy katolików i muzułmanów.
Pod koniec lipca kończymy kurs imprezą: typowe potrawy, tańce i piosenki. W pewnym momencie Kady, muzułmanin, zaczyna śpiewać pieśń ze Mszy katolickiej. Każdy stara się być darem dla innych.
Utrzymujemy nadal kontakty i doświadczamy, że jeśli położymy jako fundament naszej służby szacunek dla innych i prawdziwą solidarność, jej owoce są wspaniałe. Musa, zapraszając nas na swój ślub, mówiła nam, jak ważna dla jej życia była nasza przyjaźń.

L.G. - Włochy


Ewangelia wg św. Marka
(Mk 14,1 – 15,47)

Najwyższa miłość Boga do ludzi. Przyjęcie hańby, by wyprowadzić ich z haniebnego następstwa ich grzechów. Różne postawy ludzi patrzących na Mękę. Żądanie śmierci. Lekceważenie. Obojętność. Uleganie manipulacji. Trwanie pod krzyżem. Współczucie. Zapewnienie godnego pogrzebu. Kiedy i w jakich okolicznościach przyjmowałem podobne postawy?

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie