baner kolda

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity (J 15,5)

 

Słowo, które rodzi życie.

Nasza relacja z Jezusem stanowi fundamentalny temat dzisiejszej liturgii. Jezus, podając się za „prawdziwy krzew winny”, stawia się w centrum chrześcijańskiego życia i uświadamia, że bez niego niemożliwe jest „dawać owoc”. Trzeba jednak „trwać w Nim” (Ewangelia). To „trwanie” wyraża się poprzez przestrzeganie przykazań, w szczególności tych dotyczących wiary i miłości braterskiej (drugie czytanie). Jednym z przykładów tego, co może oznaczać żywa relacja z Chrystusem, jest entuzjazm Pawła w głoszeniu wiary (drugie czytanie).
Metafora krzewu winnego i latorośli dobrze wyjaśnia sedno żywej więzi między Jezusem i wiernymi. Życie tych ostatnich zależy od intensywności relacji z Nim. Nie tylko dlatego, że On jest przykładem, ale też dlatego, że stanowi siłę wewnętrzną każdego chrześcijanina. Jest prawdziwą winnicą Boga: przez Niego stajemy się Ludem Bożym. Trwanie w Nim nie jest czymś statycznym, czymś danym raz na zawsze przy okazji Chrztu Świętego. Jest to rzeczywistość dynamiczna: trzeba pozwolić pielęgnować się Ojcu i wtedy modlitwa stanie się skuteczna. W innym przypadku „latorośl się zbiera, i wrzuca do ognia, i płonie”. Istnieje wtedy ryzyko, że zostaniemy chrześcijaninem pozbawionym „charakteru”.
Dobrze jest siebie samego zapytać: co oznacza dla mnie „trwanie” w Chrystusie? Czy to On jest źródłem mojego działania? Czy próbuję myśleć jak Jezus? Postępować jak On? Spotykać innych, tak jak spotykał On? Pracować tak jak On? Służyć tak, jak On służył?...

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


 

Życie, które rodzi słowo.

Jakiś czas temu w naszej parafii miały miejsce pewne nieporozumienia między działającymi w niej osobami. Sprawa ta bardzo mnie smuciła, tym bardziej, że oddziaływała negatywnie na rodzinny klimat, który od kilku miesięcy panował między parafianami, zwłaszcza młodymi. Pokusa, by porozmawiać na boku z tymi osobami i przedstawić im rzeczy takimi, jakimi są, była bardzo silna. Czułam jednak, że to nie jest dobra droga. Nie byłoby z tego nic dobrego. Trzeba było czekać, modlić się, mieć nadzieję i jeszcze raz czekać.
To moje ciągłe czekanie opłaciło się: w końcu zainteresowane osoby same uznały, że popełniły błąd i postanowiły zacząć na nowo. Było to dla mnie mocne i znaczące doświadczenie, ponieważ „trwanie w ciszy i oczekiwaniu” kosztowało mnie wiele – wydawało mi się, że nic nie robię i siedzę z założonymi rękami. Kiedy powracała pokusa, by poruszyć temat dawnych sporów, starałam się pokochać te osoby jeszcze mocniej, czasem wyrażając to nawet poprzez mały gest – np. powiedzenie: „dziękuję”, „jesteś naprawdę w porządku”, „masz bardzo dobry pomysł”.
Cierpliwa miłość zwyciężyła wszelki opór. Wszystko wróciło do stanu sprzed konfliktu, a nawet polepszyło się! I w ten sposób powoli przeszliśmy od smutku do pogody ducha.

S.M.


Ewangelia wg św. Jana
J 15, 1-8

Trwanie w jedności z Chrystusem sprawia, że przynosimy obfite owoce. Myśląc wyłącznie ludzkimi kategoriami, nie zawsze zgadzamy się z Bożym planem wobec nas. Dlatego On oczyszcza nasze pragnienia i myśli. Niekiedy sprawia, że nie osiągamy zamierzonego celu, natomiast współpracuje we wszystkim, co przyczynia się do naszego zbawienia. Oczyszczenie może sprawiać ból, ale gdy się dokona, daje radość. Cokolwiek w życiu zamierzamy uczynić, pamiętajmy, że bez Jego pomocy nic nie osiągniemy.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie