Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga (Mk 16,19)

Słowo, które rodzi życie.

Celem dzisiejszej celebracji jest ukazanie końca widzialnej obecności Chrystusa w naszym świecie i jego nowej formy obecności w świecie poprzez misję i świadectwo powierzone Jego uczniom(Ewangelii). Zakończenie przebywania Chrystusa z uczniami nie oznacza ani odejścia ze świata, ani nieobecności w ludzkim życiu. To dopiero początek nowego sposobu Jego obecności. Dla zmartwychwstałego Jezusa wniebowstąpienie jest osiągnięciem celu, dla nas jeszcze drogą do przejścia; ciągłą podróżą w kierunku Boga, którą realizujemy w spotkaniu i dyspozycyjności wobec bliźniego: ta sama droga, jaką przeszedł Jezus.

Apostołowie widzą, jak Jezus wstępuje do nieba, ale to ich nie zasmuca. W rzeczywistości nie tracą Go, ale staje się on Panem dziejów, który towarzyszy im wszędzie i działa między nimi poprzez swojego Ducha. Wstąpienie do nieba nie oznacza porzucenia ziemi. Wręcz przeciwnie, dopiero teraz Jezus może ofiarować swoją obecność i swoją miłość naprawdę wszystkim. On nadal przemierza naszą ziemię, ofiarując jej dar swojego światła, swojej siły, swojej prawdy. Nadal zsyłając Ducha Świętego obiecanego apostołom.

Jak możemy zachować w sercu i zastosować w praktyce to słowo? Przede wszystkim, jeśli fakt uwielbienia Jezusa otwiera na nadzieję, to pewność jego obecności daje odwagę do działania w miejscu, w którym żyjemy, i z ludźmi, których spotykamy. A nasze działanie to służba całemu światu, a zatem wielkie serce wobec szerokich horyzontów. Poprzez słowa i uczynki, w wyborach każdego dnia, ze sposobem życia zupełnie nowym.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.

Życie, które rodzi słowo.

Nasze miasto jest siedzibą bardzo ważnych szpitali, do których ściągają pacjenci z Włoch i z zagranicy. Pomyśleliśmy, aby utworzyć coś w rodzaju agencji dla rodzin, które muszą towarzyszyć swoim chorym i nie mają gdzie się zatrzymać. Tak powstała sieć wsparcia i solidarności, która skupia już bardzo wiele rodzin. Są tacy, którzy codziennie chodzą do szpitala jako wolontariusze, inni poszukują noclegów dla rodzin, inni dla lekarzy specjalistów... Dla wielu staliśmy się pewnym i bezpiecznym miejscem wsparcia. Ta inicjatywa jest bardzo pomocna dla nas samych: dodaje nam siły i zachęty, aby ją kontynuować.

E. R. - Włochy

Ewangelia wg św. Marka
Mk 16, 15-20

Zanim Pan Jezus wstąpił do nieba, dał apostołom konkretne wskazówki: dokąd mają iść, co robić i jakie będą tego owoce. Dał im władzę uzdrawiania, wyrzucania złych duchów, mówienia językami. Wcale nie jest powiedziane, że byli ludźmi dojrzałymi w wierze i w pełni gotowymi do pełnienia tych zadań. O czym to świadczy? Mianowicie o tym, że to nie oni, lecz Bóg będzie działał swoją mocą. Już dzisiaj mamy dawać świadectwo naszej wiary! Odpowiednie wskazówki odnajdziemy w słowie Bożym.

poniedziałek - piątek