Szabat czy niedziela?

Bóg stworzył świat w sześciu etapach. W siódmym „dniu” Bóg „odpoczął”, czyli cieszył się ukończonym dziełem. Siódmy dzień tygodnia to jednak sobota.

Świętowanie szabatu w starym Testamencie było wyrazem szacunku do Boga i Jego prawa. Z czasem dopisywano do tego prawa zwyczaje, które miały ustrzec przed zmarnowaniem świętego czasu. Ile można zrobić kroków, czego dotykać, kiedy przygotować posiłek i jak się po nim obmywać? Pilnowanie tych zwyczajów uczyniło z wielu Żydów policjantów, którzy „monitorowali” zachowanie innych, przyklejając im łatkę pobożnych lub grzeszników. Z gorliwości o chwałę Bożą zgubili z widoku człowieka żyjącego tuż obok. A przecież „chwałą Boga jest żyjący człowiek” (św. Ireneusz).

Dla chrześcijan cud Zmartwychwstania jest ważniejszy od stworzenia, dlatego od początku gromadzili się na modlitwie w pierwszy dzień tygodnia, a nie w siódmy. W krajach, gdzie przez wieki tworzyli kulturę i tożsamość, ten właśnie dzień stał się dniem odpoczynku, udziału w nabożeństwie czy okazją do pielęgnowania życia rodzinnego. Ale wypełniają to samo zadanie: uwielbienia Boga, którego odnajdujemy w każdym człowieku, zwłaszcza dotkniętym samotnością, pustką, bezsensem czy chorobą. Nic nam z zajmowania się Bogiem, gdy mijamy tych, których „stworzył na swój obraz i podobieństwo” (Rdz 1, 26). Dla chrześcijan jedyną drogą do Boga jest drugi człowiek. Człowiek – Jezus Chrystus.

Warto i dziś brać przykład z Żydów. Tam, gdzie tworzą kulturę, w piątkowe popołudnie zamiera komunikacja, ulice i lotnisko stają się puste, milkną komórki, wyłączone są telewizor i radio, a wszystko po to, by każdy mógł zasiąść przy stole z rodziną i dziękować. Niech w XI Święto Dziękczynienia takiej wdzięczności nam nie zabraknie!

ks. Arnold Nowak
Biuletyn liturgiczny „Dzień Pański” nr 30/2018

NAUCZYCIELKA RAJU

Życie, które rodzi słowo.

Dziś rano, kiedy przygotowuję się do wyjścia do pracy, myślę o wszystkich spotkaniach, których doświadczyłam wczoraj. Zgodnie z hasłem: „Chcę przyłączyć się do Ciebie, Jezu, tam gdzie ty jesteś i kochać do głębi”.

Przybywszy do szkoły, spotkam Sylwię, jest głuchym dzieckiem z głębokim upośledzeniem umysłowym. Jak ją w pełni zaangażować do aktywności? Przychodzi mi do głowy wymyślenie teatrzyku z pacynkami. Trochę papieru, klej i historia o Dobrym Samarytaninie jest gotowa. Sylwia obserwuje wszystko, widać, że coś odczuwa. Julia łapie ją za rękę i sadza na podwyższeniu. Po kolei, wszystkie dzieci ukryte pod stołem odgrywają historię pacynkami: “ja jestem kapłanem… ja jestem uczonym… ja jestem bandytą!”. Za chwilę to Sylwia reżyseruje historię na scenie za wszystkich, wśród radości i zadziwienia innych nauczycieli.

Na końcu lekcji jedno dziecko mi mówi: „Religia sprawia mi dużo przyjemności, ponieważ sprawiłaś, że żyje się jak w raju. Moglibyśmy cię nazywać Nauczycielką Raju. Co zrobiłaś, by się nią stać? Czy jest do tego specjalna szkoła? Jak dorosnę, chciałabym do niej pójść!”.

E.D.M. - Lacio

(w okresie wakacyjnym