baner kolda

Trzeba czuwać, aby na pierwszym miejscu zawsze był Bóg

Słuchając tekstów czytań tej niedzieli można mieć wrażenie, że zostały one dostosowane do tej pory roku, wiosny. Jest mowa o ziarnach, o kłosach, o zbożu, o jarzynach, o tym co rozwija się na naszych oczach. 


Niedawno była zima. Co spowodowało, że zamiast śniegu jest żywa zieleń, kwitną kwiaty, rosną plony, fruwają ptaki, że cała przyroda tętni nowym życiem?
Główną przyczyną wiosny jest Słońce. Wiosną ziemia przybliża się do Słońca i przez swoje pochylenie odsłania jakby przed nim swoją twarz. Słońce świeci wtedy dłużej i mocniej. Temperatura rośnie i wszystko jak widzimy się rozwija.
Podobnie dzieje się w naszym życiu.

Słońcem naszego życia jest Bóg. On podaruje nam swoją energię, swoją ogromną miłość. Skutki jego działania w naszym życiu zależą jednak od naszej bliskości do Niego. Kiedy czujemy, że w naszym życiu nie ma wiosny, powinniśmy zobaczyć, czy nie istnieją jakieś nawet małe przyczyny, na przykład jakieś małe przywiązania do czegoś, co w danej chwili nie jest wolą Bożą, które jak chmury zasłaniają nam Słońce.

Trzeba czuwać, aby na pierwszym miejscu zawsze był Bóg i to, czego On od nas chce w danym momencie. Inaczej doświadczamy, że niezauważalnie w naszej duszy robi się ciemno i zimno.

Jeśli natomiast powracamy do życia według tego, co jest wolą Bożą w danej chwili, powracamy do modlitwy i do życia jako daru dla ludzi, z którymi żyjemy, podarowując im swój czas i swoją służbę, wtedy Bóg daje nam odczuć na nowo Swoją bliskość i ciepło swojej wielkiej miłości. W duszy powraca wiosna.
Słońce jest główną przyczyną wiosny, a ziarna są główną przyczyną życia. Gdyby nie było ziaren, mimo słońca nie byłoby roślin, nie byłoby zieleni.
Jeśli Słońce możemy porównać do Boga, ziarno można porównać do człowieka.
Ziarno jest małe i niepozorne. Kiedy bierzemy ziarno do ręki, trudno nam sobie wyobrazić, że z czegoś takiego rozwija się kłos lub drzewo.
Również człowiek jest mały. Gdy leci się samolotem i patrzy w dół, niemal go nie widać. Trudno wtedy sobie wyobrazić, że z takiego maleństwa może rozwinąć się coś wielkiego, że z człowieka mogą się rodzić wielkie dzieła, czy to na polu sztuki, czy techniki, czy to na polu polityki czy Kościoła?
Historia ludzkości udowadnia jednak, że jest to możliwe.

Staje się tak wtedy, kiedy człowiek, jak ziarno, potrafi umrzeć wobec siebie i własnego ja, aby podarować się innym.

Wtedy człowiek przynosi owoc obfity.
Wszyscy wielcy ludzie w historii z samolotu wyglądaliby tak mali jak inni, a stali się tak wielcy poprze wielkie poświęcenie w służbie ludziom. Wystarczy myśleć o Janie Pawle II, Matce Teresie i o Chiarze Lubich, aby to zrozumieć.

Patrząc na dzisiejszy świat można czasem mieć wrażenie, że przeżywamy okres zimy. Trudno o ciepło czasem nawet w rodzinach. Tyle jest wszędzie kłótni, walk i wojen.
Wiosna może jednak nadejść.

Potrzebne jest Słońce, potrzebni są ludzie żyjący w jedności z tym Słońcem, którym jest Bóg. Tacy ludzie, poprzez dobrą modlitwę, poprzez życie chwilę po chwili według woli Bożej, poprzez konkretną służbę swoim bliźnim, stają się podobni do soczewki, która skupia promienie słońca na ludziach i na środowiskach, ocieplając atmosferę rodzinną i społeczną.
Tacy ludzie są podobni do ziarna. Tak jak ziarno obumierają wobec pragnień własnego ja.

Ci ludzie tracą własną, a zyskują Bożą osobowość.
Tacy ludzie niczym ziarna przyniosą plon obfity.
Oby takich było jak najwięcej!

Ks. Roberto Saltini

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie