baner kolda

Królestwo Boże jest jak ziarnko gorczycy (Mk 4,31)

Słowo, które rodzi życie.

Bóg dał się nam poznać jako ten, który daje człowiekowi przyszłość, szczególnie słabemu i małemu, będącemu bez nadziei (1. czytanie). Jego królestwo wzrasta dla samej cnoty, bez zewnętrznych korzyści lub ograniczeń; wydaje się nieznacznym nasionkiem, ale w gruncie rzeczy jest tym, co uświadamia sobie człowiek i jest przeznaczone do objęcia każdej rzeczywistości (Ewangelia). Naszym zadaniem będzie zatem dać się porwać przez jego królestwo, „mieszkać blisko Pana”, upodobnić się i „być takimi jak on”, czy to w życiu czy to w śmierci (2. czytanie).

Używając obrazu maleńkiego ziarna, które staje się „drzewem”, Jezus mówi o królestwie Bożym. Nie odwołuje się do chaosu, nie ma potrzeby tłumaczyć wielkich mocy, nie opiera się na obliczeniach. Wydaje się, że to działanie bardzo nieznaczne, bo najuboższe w środki; ale na końcu zyskuje najwięcej. Tak działa królestwo Boże: jego ścieżki są niepowstrzymane, pomimo każdego przejawu niepowodzenia, ubóstwa, milczenia. Dzisiejsza Ewangelia mówi o wielkiej wartości, o niesamowitej mocy, jaką mają małe, codzienne gesty, kiedy przynależą do logiki miłości, zamieszkują w nas i dają świadectwo o Bogu.

Wiemy, że miłość, jak najwyższe drzewa, musi znaleźć swoją drogę, musi znaleźć światło także w okresach ciemności. Musi odżywiać się czymś głębokim. Wiemy to z doświadczenia, że każda miłość, by być prawdziwą, jest krzyżem, jest za darmo, uczyniona z małych gestów. Poszukujmy bycia uważnymi, w tym tygodniu, na małe sprawy, na małe codzienne gesty, na zalążki dobroci, na pragnienia, które jeśli zostaną wsparte, torują sobie drogę wśród nas i mogą ukazać Boga.

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


SMUTNE OCZY

Życie, które rodzi słowo.

Dopiero co wyszedłem z domu. Zbliża się do mnie człowiek, brudny, o oczach przeogromnie smutnych. To takie momenty, w których myślisz, że nie możesz zmienić świata i zaradzić wszystkim problemom. Jednak te oczy patrzą tylko na mnie. „Już trzy dni, odkąd nie jem”, mówi mi. Proszę go, aby poczekał i biegnę do domu podgrzać coś na szybko. Potem wracam do niego, który pochłania wszystko w mgnieniu oka. Następnie zapraszam go do baru na rogu. Ludzie patrzą na mnie trochę zaskoczeni, zamawiam kawę i cztery rogaliki, trzy dla niego i jeden dla mnie. Jednak mój przyjaciel pochłania wszystkie. Opowiada mi swoją historię bólu i cierpienia. 

W pewnym momencie zaczynam powątpiewać, czy to wszystko prawda, ale najważniejsze, by go wysłuchać. Jest jak wezbrany potok. Następna kawa, następne latte, kosztuje to niewiele pieniędzy. Daję mu adres centrum dla osób bezdomnych. „To pierwszy raz, kiedy ktoś się mną interesuje, pójdę tam. Miało sens dziś się obudzić”.

(Zaczerpnięte z Urs Kerber, “La vida se hace camino”, pol. Życie toruje sobie drogę)


Ewangelia wg św. Marka
Mk 4, 26-34

Królestwo Boże rozwija się w sposób niezauważalny i niepozorny, lecz osiąga potężne rozmiary. Jezus rozpoczynał nauczanie z garstką uczniów, a zbawienie rozciąga się na wszystkie narody. W chwili ustalonej przez Ojca, nadejdzie dzień sądu, czyli czas żniwa. Bóg zaprasza, byśmy podjęli współpracę nad rozwijaniem łaski chrztu świętego, poprzez pielęgnowanie zasianego w nas ziarenka wiary. Chodzi o to, by ziarno naszego życia było pełne, a nie puste – byśmy wydali dobry plon.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie