baner kolda

Sierpniowe wołanie kwiatów

Gdy nadchodzi sierpień, mimo woli wracam do wspomnień z dzieciństwa. Wychowywałam się w rejonie Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie żywy był kult Maryi, gdzie chwaliły Ją łąki umajone, góry i doliny zielone Beskidu Małego. Moja babcia zawsze mówiła: „W sierpniu każdy kwiat woła, weź mnie do kościoła”. Może dlatego tak bardzo polubiłam święto Matki Boskiej Zielnej, w czasie którego 15 sierpnia czcimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i zanosimy do poświęcenia bukiety z kwiatów i ziół. Stara legenda mówi, że gdy apostołowie na wieść o zaśnięciu Matki Bożej udali się do Jej grobu, to zastali tam jedynie mnóstwo pięknych i różnorodnych kwiatów. Nic dziwnego: Maryja była i jest najpiękniejszym kwiatem! W wyobrażeniu wiernych zawsze była osobą niezwykle piękną i tylko za pomocą kwiatów można określić Jej urodę i całe Jej życie. Kwiaty i zioła mają bogatą symbolikę, w wielu przypadkach odnoszącą się właśnie do Maryi. Postaram się wymienić niektóre z nich:

- biały kwiat lilii jest symbolem czystości, niewinności i dziewictwa, czyli cech Maryi.
- róża jako królowa kwiatów jest symbolem piękna, ale także królewskiej godności. Czerwony kwiat róży to symbol Wcielenia, miłości, macierzyństwa, powściągliwości oraz cierpienia – cech i stanów, które są autentyczną stroną życia Maryi. Z różą wiąże się także modlitwa różańcowa zawarta w 20 tajemnicach.
- fiołek swoją barwą nawiązuje do barwy nieba. Oznacza on przez to uduchowienie, kontemplację, pokorę, skromność i wierność. Dlatego Matka Boża bywa nazywana „fiołkiem pokory”.
- irysy z kolei swoją barwą są zapowiedzią Męki Pańskiej i wielkiego cierpienia Maryi.
- malwy symbolizują przebaczenie, którego sprawcą jest Jej Syn.
- konwalia, zwana także „lilią dolin”, jest symbolem czystości Maryi.
- goździki przez swój charakterystyczny kształt przypominają gwoździe, którymi Jezus został przybity do krzyża.
- rumianek dzięki swym leczniczym właściwościom oraz niepozornym walorom symbolizuje dobroć i skromność Maryi.
- babka ma wymowę antydemoniczną – osłabia moc szatana, który nie miał dostępu do Matki Boskiej.
- dziurawiec zwany jest też „dzwonkami Matki Bożej” lub zielem świętego Jana. Legenda głosi, że rdzawe plamy na liściach dziurawca to ślady kropelek krwi z poranionych stóp Maryi podczas Jej ucieczki przed Herodem.

Dlatego nie dziwmy się, że liczne wizerunki Matki Boskiej są tak bogato ozdabiane kwiatami. W czasie wakacyjnych wędrówek po naszym kraju na pewno spotkamy przydrożne maryjne kapliczki udekorowane właśnie kwiatami. Warto się przy nich zatrzymać przynajmniej na dziesiątkę różańca i chwilę kontemplacji. Latem przyroda zdaje się oddawać Maryi całe swoje piękno.

Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie