baner kolda

ROZMOWA NA POWITANIE

(z nowym wikariuszem – ks. Tomaszem Klikowiczem rozmawia Krystyna Kajdan)

KRYSTYNA KAJDAN: – Otrzymał Ksiądz dekret do naszej parafii jako wikariusz w miejsce ks. Janusza Wilczka. Czy może się nam Ksiądz krótko przedstawić? Z jakiej parafii Ksiądz pochodzi? Z jakiej rodziny?

KS. TOMASZ KLIKOWICZ: - Pochodzę z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Wywodzę się z rodziny głęboko wierzącej.

– Ta parafia to prawdziwa kopalnia powołań, pochodzi z niej wielu znanych śląskich kapłanów. Jak kształtowało się Księdza powołanie?

- Zanim wstąpiłem do seminarium, studiowałem na pierwszym roku finanse – bankowość. W Wielki Piątek usłyszałem głos Bożego powołania do kapłaństwa. Ten głos w tamtym czasie bardzo mnie poruszył; tak mocno, że nie mogłem myśleć o niczym innym. Nie było łatwo podjąć decyzję, ale czułem, że jeżeli nie pójdę za tym głosem powołania, zmarnuję go. Byłem przekonany, że muszę to uczynić tu i teraz, a nie odwlekać z realizacją Bożego planu. Zrezygnowałem więc ze studiów i wstąpiłem do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach oraz rozpocząłem studnia teologiczne, które bardzo różnią się od mojego poprzedniego kierunku studiów.
Moje powołanie kapłańskie było i jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Bałem się czy sobie poradzę, czy podołam temu wszystkiemu. Jednak z perspektywy czasu widzę, że nie dałbym rady bez Bożej pomocy i bez modlitwy wielu ludzi. Chcę również podkreślić, że jestem bardzo szczęśliwy w tym wszystkim, co robię, a do czego powołał mnie sam Bóg.

– Jak brzmi hasło wybrane przez Księdza na obrazku prymicyjnym? I dlaczego taki wybór?

- „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Jest to fragment z Ewangelii według świętego Jana. A są to słowa Maryi wypowiedziane podczas wesela w Kanie Galilejskiej, skierowane do sług. Maryja wskazuje im na Jezusa i wypowiada właśnie te słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Na początku mej drogi seminaryjnej moja duchowość była skierowana ku Jezusowi. Lecz przez te wszystkie lata bardzo rozwinęła się u mnie pobożność Maryjna, szczególnie poprzez parafialne, piesze pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. To tam kształtowało się moje powołanie. Dlatego wybrałem te słowa „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, ponieważ one łączą te dwie Osoby, Jezusa i Maryję, które są dla mnie bardzo ważne.

– Jakie parafie pojawiły się do tej pory na kapłańskiej drodze Księdza życia?

- Tychy – Parafia św. Benedykta Opata
Rybnik – Bazylika św. Antoniego
Świętochłowice – Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła.

- Jakie ma Ksiądz pasje i zamiłowania?

- Duszpasterstwo. :)

- Czy lubi Ksiądz swoje imię? Nietrudno zauważyć, że na Brynowie nastała „era Tomków”, nasz nowy Ksiądz Proboszcz także nosi to piękne imię.

- Bardzo lubię imię, które nadali mi moi rodzice i mamy wiele wspólnego ze św. Tomaszem Apostołem.

– Dziękuję Księdzu za rozmowę. W imieniu naszej wspólnoty parafialnej pragnę Księdzu życzyć wszelakiego DOBRA i nieustannej opieki Jezusa i Maryi. Cieszymy się, że w prezbiterium naszego kościoła może Ksiądz codziennie oglądać swoje prymicyjne hasło. Szczęść Boże!

- Ja również dziękuję.

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie