Ogłoszenia duszpasterskie - 23. niedziela zwykła - 9 września

Do Jezusa przyprowadzono głuchoniemego i proszono, aby położył na niego rękę. My też przychodzimy do kościoła głusi i niemi. Tak często bywamy zamknięci na Słowo Boże, na bliźnich, a nawet na siebie samego. Jezus mówi każdemu/każdej z nas: „Otwórz się!” (Effatha). Jego słowo ma moc uzdrowienia, przemiany, otwierania tego co zamknięte. Zbawiciel w czasie każdej Eucharystii kładzie na nas swą dłoń i otwiera na głębszą wiarę, głębszą miłość, lepsze życie.

Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Po odnowieniu dachu wykonaliśmy remont poddasza na probostwie. Za każdą ofiarę składamy serdeczne Bóg zapłać.

1. Zapraszamy na Nieszpory, które odprawimy o dziś o godz. 17.30.

2. Przypominamy, że pogrzeb śp. abp. Szczepana Wesołego odbędzie się w poniedziałek 10 września 2018 r. o godz. 11 w katowickiej katedrze. Zmarły zostanie pochowany w kościele świętych Piotra i Pawła w Katowicach.

3. W środę 12 września obchodzimy w naszej archidiecezji uroczystość Najświętszej Maryi Panny Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji. W naszej parafii obchodzić będziemy ten dzień jako Uroczystość Najświętszego Imienia Maryi – to święto patronalne naszego kościoła. Tego dnia w katedrze katowickiej o godz. 12.00 święcenia biskupie przyjmie bp nominat Grzegorz Olszowski.

4. Uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjalnych, którzy chcą przyjąć sakrament bierzmowania, prosimy o zabranie kartki zgłoszeniowej wyłożonej na stoliku z tyłu kościoła. Wypełnioną proszę oddać w zakrystii lub w kancelarii do końca września.

5. Już dziś informujemy, że spotkanie rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym chcą przystąpić do Pierwszej Komunii św., odbędzie się 25 września o godz. 19.00 w kościele. Omówiony zostanie na nim szczegółowy program przygotowań.

6. W piątek obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

7. Członków scholii oraz wszystkie dzieci, które lubią śpiewać, zapraszamy na próbę w sobotę 15 września na godz. 9.00 do salki katechetycznej.

8. W przyszłą niedzielę będziemy świętować nasz odpust parafialny ku czci Najświętszego Imienia Maryi. Sumę odpustową z procesją odprawimy o godz. 12.00. Będzie jej przewodniczyć ks. prałat Marek Gancarczyk, który będzie naszym kaznodzieją odpustowym. Na godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory maryjne. Będą to nieszpory w wersji łacińskiej z udziałem scholi gregoriańskiej „Schola Cantorum Minorum Chosoviensis” oraz organisty Krzysztofa Pawlisza z Krakowa. Będzie to modlitwa i zarazem koncert, który zainauguruje jubileuszową, dwudziestą edycję jesienno-zimowych koncertów organowych i kameralnych w naszym kościele.

9. Na nowy tydzień życzy Bożego błogosławieństwa.


NOSPR zaprasza na film o Wojciechu Kilarze

Zapraszamy Państwa na projekcję najnowszego filmu dokumentalnego Violetty Rotter-Kozery pt. "Wojciech Kilar - między awangardą a Hollywood"!
Projekcja odbędzie się 13 września 2018 o godz. 19:00 w sali koncertowej NOSPR.

Wydarzenie to towarzyszyć będzie Międzynarodowemu Konkursowi Muzycznemu im. Karola Szymanowskiego. Wojciech Kilar to jeden z najbardziej znaczących kompozytorów polskiej muzyki XX wieku. Międzynarodowe uznanie zyskał jako twórca muzyki współczesnej, a także filmowej. Jego muzykę możemy usłyszeć w filmach Zanussiego i Polańskiego, w "Draculi" Coppoli, "Ziemi obiecanej" Wajdy czy "Trędowatej" Hoffmana.

Jak wyglądała droga awangardowego kompozytora, który podbił przemysł filmowy? Co było jego źródłem inspiracji? Jak współpracę z kompozytorem wspominają reżyserowie?

Ciekawość widzów starają się zaspokoić wybitni artyści opowiadający o własnych doświadczeniach. Są wśród nich m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Antoni Wit, Andrzej Wajda, Roman Polański, Peter Jablonski, Fred Fuchs. Wspomnienia artystów dopełniają fragmenty dzieł reżyserów światowej sławy, począwszy od filmów z lat 60. w reżyserii Kazimierza Kutza po obrazy, takie jak ''Pianista'' w reżyserii Romana Polańskiego, ''Zemsta'' w reżyserii Andrzeja Wajdy czy ''Portret damy'' Francisa Forda Coppoli.

Film powstał w koprodukcji Instytutu Adama Mickiewicza z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, TVP oraz Katowicami – Miastem Ogrodów. WSTĘP WOLNY!


Jubileuszowa edycja Jesienno-zimowych koncertów u Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie!

Już po raz dwudziesty mamy przyjemność zaprosić Państwa na cykl koncertów organowych i kameralnych w kościele Najświętszych Imion Jezusa i Maryi – miejscu dla Stowarzyszenia bardzo ważnym, gdyż to właśnie z tego kościoła wywodzą się założyciele naszej organowej organizacji. Tu w 1999 roku powstał pomysł założenia Stowarzyszenia, którego celem miały być działania promujące muzykę organową wykonywaną na nowych, znakomicie brzmiących organach zainstalowanych u Najświętszych Imion przez Mieczysława Klonowskiego. Nadał on staremu instrumentowi autorstwa renomowanej duńskiej firmy Marcussen indywidualny rys brzmieniowy, ujmująco wpasowany do przestrzeni naszego kościoła. Profil koncertów ewaluował – od solowych recitali organowych, przeplecionych raz w roku koncertem wokalno-organowym (obowiązkowo w Nowy Rok), poprzez kameralistykę z organami, muzykę chóralną i kantatowo-oratoryjną. Podczas dziesiątej edycji gościliśmy w naszym kościele nawet wielką orkiestrę symfoniczną Akademii Beethovenowskiej. Niezależnie od składów wykonawczych przyświecał nam ważny cel – pokazanie nie tylko piękna organów, ale również bogatego skarbca muzyki liturgicznej, która powstawała przez wiele wieków i w wyniku reformy Soboru Watykańskiego II wyszła z użycia liturgicznego.

Serdecznie zapraszamy na inaugurację XX Jesienno-zimowych koncertów w naszym kościele!

Vespera de Beata Maria Virgine
Schola gregoriańska Cantores Minores Chosoviensis
Krzysztof Pawlisz (Kraków) – organy

Tradycyjnie będzie ona miała miejsce w DNIU ODPUSTU PARAFIALNEGO – w NIEDZIELĘ, 16 września 2018 r. o godz. 16.30.

Będą to łacińskie nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie w rozbudowanej formie muzycznej – antyfony, psalmy i hymny będą przeplecione muzyką organową z XVII wieku

WYKONAWCY:
Schola Cantorum Minorum Chosoviensis istnieje od 1996 roku. Głównym obszarem zainteresowania i aktywności artystycznej zespołu jest śpiew chorału gregoriańskiego. Ponadto zespół wykonuje repertuar wczesnej polifonii wokalnej oraz pieśni tradycyjne. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. Podstawowym celem działania scholi, jest śpiew podczas liturgii.

Krzysztof Pawlisz – urodzony w Krakowie. Znakomity organista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów Juliana Gembalskiego i Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon (2001-2004) w klasie Jeana Boyer. Koncertował jako solista w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech oraz na Ukrainie. Od 1998 r. Krzysztof Pawlisz regularnie współpracuje z chorzowskim zespołem gregoriańskim Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, z którym wykonuje muzykę podczas liturgii oraz realizuje projekty koncertowe i fonograficzne. Obecnie Krzysztof Pawlisz jest nauczycielem muzyki organowej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. Kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej. Pełni też funkcję organisty w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

O kolejnych koncertach będziemy informować na bieżąco, szczegóły na okolicznościowym plakacie.

Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA
i Ks. Tomasz JAKLEWICZ - proboszcz

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie