baner kolda

Błogosławiona jesteś

1. „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”. Dlaczego Maryja idzie do Elżbiety? Najprostsza odpowiedź: idzie do krewnej w odwiedzimy, chce się spotkać ze starszą przyjaciółką, chce pomóc jej w domowych pracach. To dobre powody, ale to tylko część prawdy. Tu nie chodzi tylko o zwykłe spotkanie, tu jest coś więcej. Zarówno Maryja, jak i Elżbieta są brzemienne. Maryja ma pod sercem Jezusa, Elżbieta – św. Jana. Obie kobiety doświadczyły wyjątkowej łaski. Elżbieta była już w podeszłym wieku i uchodziła za niepłodną, a jednak ma syna. Maryja była dziewicą, poczęła Syna w cudowny sposób dzięki działaniu Ducha Świętego. Pragnieniem Maryi i Elżbiety było podzielenie się radością z powodu otrzymanych darów. To ważna podpowiedź dla nas: kiedy spotkasz Boga, nie wolno ci o tym milczeć, trzeba iść „z pośpiechem” ogłosić swoim bliskim i całemu światu, że Bóg jest, działa, kocha, daje życie. Nie wolno milczeć o tym, co Bóg nam uczynił. Bogiem trzeba się dzielić.

2. „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona” – ten okrzyk Elżbiety powtarzamy w modlitwie „Zdrowaś Maryjo”. Te słowa zostały wypowiedziane pod wpływem Ducha Świętego. Są więc proroctwem. Elżbieta jako pierwsza wypowiada prawdę, którą do tej pory znała tylko Maryja. Oto prosta dziewczyna z Nazaretu została wybrana spośród wszystkich kobiet świata, aby stać się Matką Mesjasza, wcielonego Boga. „Błogosławiona” – znaczy także szczęśliwa. Okrzyk Elżbiety wyzwala w Maryi słowa modlitwy „Magnificat”, która jest hymnem pełnym radości: „Raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy”. Co to znaczy dla nas? Często jakaś ważna prawda, którą przeczuwamy, musi zostać dobitnie powiedziana przez kogoś innego. W ten sposób coś, co wydaje się subiektywnym przeczuciem lub intuicją, zostaje nazwane, wypowiedziane głośno, zobiektywizowane. Drugi człowiek pomaga nam uwierzyć w coś, co po ludzku może wydawać się niemożliwe. Prawdę o sobie odkrywamy nie tylko zaglądając w swoje serce, ale dzięki spotkaniu z drugim człowiekiem.

3. Słowa Elżbiety są pierwszym teologicznym traktatem o Maryi. Na wybranej przez Boga Dziewczynie z Nazaretu spoczęło specjalne błogosławieństwo: „Błogosławiona między niewiastami”. Maryja została wyróżniona. Jej życie zostało podporządkowane roli, którą wyznaczył jej Bóg. Jest błogosławiona ze względu na błogosławiony owoc Jej łona. To pierwsza część prawdy. Druga część brzmi: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. Maryja pozostała wolną osobą. Łaska Boża nie zniewala, nie przymusza. Bóg zawsze tylko zaprasza, wzywa, proponuje. Maryja powiedziała Bogu swoje „tak”. Uwierzyła słowu Boga. Przyjęła to słowo, poddała się mu. Świętość ma zawsze dwóch autorów: pierwszym i większym jest Bóg. Drugim, mniejszym, ale niezbędnym, jest człowiek. Tak było w życiu Maryi i tak jest w życiu każdego z nas. Ona jest nam dana jako wzór, jako inspirujący przykład, że warto słuchać Boga. Każdy z nas może stać się błogosławionym.

ks. Tomasz Jaklewicz

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie