baner kolda

Ruszają katechezy dla dorosłych

 

Rozpoczynamy cykl katechez poświęconych wyznaniu wiary pod hasłem: FILARY WIARY. Dla wszystkich, którzy chcą głębiej wierzyć, lepiej rozumieć wiarę Kościoła, znaleźć odpowiedź na swoje wątpliwości. Spotkania odbywać się będą w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca o godz. 18.45 w kościele. Poprowadzi je ks. dr Tomasz Jaklewicz. Pierwsze spotkanie 9 października! Temat: co to właściwie znaczy wierzyć?

Kochani Parafianie! Przez kilkanaście ostatnich lat katechizowałem dorosłych na łamach „Gościa Niedzielnego”. Mam na myśli teksty poświęcone nie jakimś bieżącym sprawom Kościoła, ale najważniejszym prawdom wiary, moralności czy duchowości. Przyznam, że to zawsze najbardziej mnie „kręciło”. Chciałem pisać o Bogu, o wierze w sposób ciekawy i przekonujący, tak by pomagać ludziom lepiej rozumieć wiarę. Nie mnie to oceniać, jak mi się to udawało. Jestem teraz w innej roli. Ale zadanie pozostaje to samo: chciałbym mówić Wam (już nie pisać) o Bogu i Jego sprawach tak, aby budzić zainteresowanie, a może nawet zachwyt. No więc próbujmy! Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału w katechezach dla dorosłych. Plan jest taki, aby spotykać się w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca. Najpierw konferencja, a potem możliwość zadawania pytań. Ruszamy w najbliższy wtorek o godzinie 18.45 w kościele.

Wasz proboszcz


Filary wiary

Czy rozumiemy nasze CREDO? Kim jest Bóg? Dlaczego Syn jest „zrodzony, a nie stworzony”? Kim jest Duch Święty? Dlaczego mamy wierzyć w Kościół? Jak to wszystko się ma do naszego zwyczajnego życia?

Nasze parafialne katechezy dla dorosłych chciałbym poświęcić prawdom, które wyznajemy wypowiadając „Wierzę w Boga”. Hasło „Filary wiary” zaczerpnąłem z cyklu, który ukazywał się na łamach Gościa Niedzielnego jesienią 2006 roku. Chciałbym sięgnąć po tamte teksty, wzbogacając je o nowe przemyślenia. Ufam, że uda mi się także zmierzyć z pytaniami, które się zrodzą pod wpływem konferencji, lub które po prostu nosimy ze sobą. Będę próbował wytłumaczyć „po ludzku” w co, a właściwie w KOGO wierzymy.
Jest takie powiedzenie, że Pan Jezus nauczał dorosłych, a błogosławił dzieci, tymczasem my w Kościele robimy dokładnie na odwrót, czyli uczymy dzieci, a błogosławimy dorosłych. Coś w tym jest. Sądzę, że brakuje nam często solidnej wiedzy na tematy najważniejsze. Wierzę w to, że Bóg i Jego tajemnice to sprawy fascynujące. Rzecz jasna, może się zdarzyć, że ktoś mówi o Bogu nudno i nieciekawie, ale sam Bóg nudziarzem z pewnością nie jest. Ks. Józef Tischner pisał: „trudność w rozumieniu wiary nie polega na tym, że wiara jest złożona, a my prości, ale na tym, że my powikłani, a wiara prosta”. Mam nadzieję, że nasze brynowskie katechezy zachęcą ich słuchaczy do dalszych osobistych poszukiwań, może do uzupełniającej lektury, może do modlitwy lub rekolekcji, a może do domowej dyskusji przy stole.
Wyznajemy wiarę w każdą niedzielę na Mszy św. Od „Wierzę w Boga” rozpoczynamy różaniec. Wyznanie wiary, zwane Składem Apostolskim lub Symbolem Apostolskim ukształtowało się w II i III wieku w związku z udzielaniem chrztu. I na nim właśnie będą opierały się nasze katechezy. Pójdziemy tropem wskazanym przez Katechizm Kościoła Katolickiego z roku 1992. „Wyznanie wiary” dzieli się tradycyjnie na 12 części, zwanych artykułami wiary. Liczba 12 nawiązuje do liczby Apostołów i jest symbolem całości wiary apostolskiej. Tak jak dwunastu apostołów, tak dwanaście artykułów credo można nazwać filarami wiary. Młodzież i dzieci właśnie rozpoczęły rok szkolny i katechetyczny. Spróbujmy dotrzymać im kroku. Zapraszam serdecznie!

ks. Tomasz Jaklewicz

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie