Nadzieja na prawdziwe życie

Adwent to chrześcijańska szkoła nadziei. Żyjemy w ciemnościach grzechu i śmierci. Szukamy światła. Gdzie go znaleźć?

Nadzieja. Potrzebujemy jej jak tlenu. Ale czym ona właściwie jest i gdzie ją odnaleźć? Nie jest optymizmem, choć bywa z nim mylona. Optymizm jest modny. W każdej reklamie pojawia się to irytujące „keep smiling” w każdej sytuacji. Taki nieszczery optymizm może być fasadą, która maskuje rozpacz. Człowiek przecież wie, że umrze. Nie da się uciec od tej prawdy. Nadzieja, która nie radzi sobie ze śmiercią nie jest prawdziwą nadzieją.

Powtarzamy w credo, że wierzymy w żywot wieczny. Ale pojęcie „życie wieczne” wydaje się mało pociągające. „Kontynuować życie na wieczność – bez końca, jawi się bardziej jako wyrok niż dar. Oczywiście chciałoby się odsunąć śmierć jak najdalej. Ale żyć zawsze, bez końca – to w sumie może być tylko nudne i nie do zniesienia” – pisze trzeźwo Benedykt XVI. Z drugiej strony bywamy tak bardzo rozczarowani doczesnym życiem, że staje się ono nie do zniesienia. Więc czego w końcu chcemy, skoro nie kręci nas ani to życie, ani myśl o wieczności. W gruncie rzeczy pragniemy tylko jednej rzeczy – „szczęśliwego życia”, życia, które po prostu jest życiem. Problem w tym, że nie wiemy, gdzie go szukać.

Benedykt XVI podpowiada: „Prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg – Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje »aż do końca«, do ostatecznego »wykonało się!«. Kogo dotyka miłość, ten zaczyna intuicyjnie pojmować, czym właściwie jest »życie«. Życia we właściwym znaczeniu nie mamy dla siebie ani wyłącznie z samych siebie: jest ono relacją. Życie w swojej pełni jest relacją z Tym, który jest źródłem życia. Jeśli pozostajemy w relacji z Tym, który nie umiera, który sam jest Życiem i Miłością, wówczas mamy życie. Wówczas »żyjemy«”. To jest fundament nadziei i jej związek z wiarą i miłością. To wiara daje nam nadzieję, że nasze nieskończone pragnienie miłości zostanie zaspokojone. Boża miłość jest dla nas gwarancją, że istnieje to, co jedynie mgliście przeczuwamy, a czego mimo wszystko wewnętrznie oczekujemy: życie, które prawdziwie jest życiem”.

ks. Tomasz Jaklewicz

sobota 17:00 – 18:00