VENI, DOMINE JESU! VENI, DOMINE JESU!

III Niedzieli Adwentu towarzyszy różowy kolor - jest to niedziela radości - Gaudete! Cieszymy się, że Pan jest blisko, ogarnia nas radość oczekiwania na kogoś bardzo bliskiego i najważniejszego w naszym sercu. Veni, Domine Jesu!

 Mimo woli w moich myślach rodzi się refleksja: - Jaki piękny musiał być ten adwentowy czas 61 lat temu, gdy nasza parafia budowała swoją świątynię i czekała na pierwszą pasterkę w Brynowie. Myślę, że z taką samą radością oczekujemy na tegoroczną pasterkę, której przewodniczyć będzie nasz nowy, szósty z kolei proboszcz - ks. Tomasz Jaklewicz. Warto też pamiętać o tym, że w najbliższą środę - 19 grudnia minie 76. rocznica święceń kapłańskich śp. ks. kanonika Adolfa Kocurka - budowniczego i długoletniego proboszcza naszej parafii. Otoczmy go zatem wdzięczną modlitwą!

Barbórka, Mikołajki, roraty, spotkania opłatkowe i wszelkie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia powodują, że ogarnia nas tęsknota za Adwentem naszego dzieciństwa. Wtedy czekanie, było rzeczywiście OCZEKIWANIEM, wtedy dało się odczuć tę ciszę i tęsknotę za przyjściem Pana. Pięknie ten czas przygotowania do betlejemskiej radości uchwycił nasz znakomity parafianin, światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar w swej V Symfonii nazwanej przez niego Adwentową. 16 listopada - u progu Adwentu 2007 roku miałam okazję wysłuchać jej prawykonania w Filharmonii Śląskiej. Powtarzające się jak mantra słowa śpiewane przez chór: Veni, Domine Jesu! i wzruszająca muzyka pełna kontemplacji - przynosiły niesamowity pokój i wyciszenie, wytchnienie w tej zabieganej codzienności. I pamiętam jak wdzięczna byłam wówczas Bogu za ten wielki dar talentu i duszy Mistrza Kilara! A sam Mistrz na pytanie, dlaczego tak wyjątkowo ekonomicznie podszedł do tekstu, który śpiewał chór Filharmonii Śląskiej przypomniał anegdotę o tym, jak cesarz zarzucił Mozartowi, że napisał za dużo nut, a on bronił się, że jest ich dokładnie tyle, ile potrzeba. - Ja potrzebowałem tylko tych trzech słów, bo w całym utworze powtarza się zawołanie z Apokalipsy św. Jana Veni, Domine Jesu! Czwarte słowo: Amen pojawia się dopiero pod koniec kompozycji. Tyle było mi potrzeba – dodał.

W czasie przedświątecznej krzątaniny lubię słuchać z płyty tej Adwentowej Symfonii i zupełnie inaczej teraz ją odbieram. Mimo woli przychodzi mi na myśl refleksja - jak trudny musiał być dla Wojciecha Kilara - Adwent po śmierci jego ukochanej małżonki Barbary (odeszła 27 listopada 2007 roku) oraz ostatni Adwent jego życia w 2013 roku, gdy był już tak ciężko chory. Czy prosił Jezusa o przyjście słowami ze swej symfonii Veni, Domine Jesu? Odszedł do Pana po Świętach Bożego Narodzenia 29 grudnia. Na jego pogrzebie - w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla - Filharmonia Śląska żegnała go między innymi także V Symfonią Adwentową. Już niedługo minie piąta rocznica jego śmierci; 29 grudnia br. o godz. 8.00 rano w naszym kościele zostanie odprawiona msza święta w jego intencji.

Veni, Domine Jesu!. Słowa te towarzyszą mi od tamtych niezapomnianych chwil i pozwalają nie dać się zwariować wszechobecnym przedświątecznym promocjom. W promocji już w listopadzie możemy kupić ozdoby, choinki, lampki, słodycze, krasnale podszywające się pod świętego Mikołaja i mnóstwo innych gadżetów. Banki kuszą zgubnymi kredytami, byle tylko skorzystać z promocyjnych odsetek i to ma być najlepsze przygotowanie się do świąt! - Co jeszcze możemy dla ciebie zrobić? - pytają w telewizyjnych reklamach. No właśnie, co możemy najlepszego w tej sytuacji zrobić?

Myślę, że powinniśmy odważyć się na promocję Adwentu w prawdziwie chrześcijańskim wymiarze. Jednym ze skutecznych sposobów tej promocji jest adwentowe postanowienie, ale takie, które nie jest tylko jakimś wyrzeczeniem, ale czynieniem dobra. Dzisiaj mamy okazję, aby wspomóc Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych „Śląsk”, które zbiera fundusze na paczki dla dzieci z rodzin wielodzietnych oferując nam tradycyjnie stroiki i ozdoby świąteczne. "Veni, Domine Jesu! Veni, Domine Jesu!... Przyjdź do naszych serc!

Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie