Gaudete, czyli radujcie się!

W naszym świecie znakomicie rozwija się przemysł rozrywkowy. To znak, że tęsknimy za radością. Nie mylmy jednak rozrywki z radością.

Ks. Tomasz Halik napisał kiedyś dosadnie, że rozrywka tak różni się od radości jak prostytutka od kochającej i kochanej kobiety. Czym jest radość? W „Kwiatkach św. Franciszka znajduje się opowiastka o radości doskonałej, czyli prawdziwej. Pewnego dnia św. Franciszek zawołał brata Leona i powiedział: „Pisz, czym jest prawdziwa radość. Przybywa posłaniec i mówi, że wszyscy profesorowie z Paryża wstąpili do zakonu; napisz to nie prawdziwa radość. Że tak samo uczynili wszyscy prałaci z tamtej strony Alp, arcybiskupi i biskupi, również król Francji i Anglii; napisz, to nie jest prawdziwa radość. Tak samo, że moi bracia poszli do niewiernych i nawrócili wszystkich do wiary; że mam od Boga tak wielką łaskę, że uzdrawiam chorych i czynię wiele cudów; mówię ci, że w tym wszystkim nie kryje się prawdziwa radość. Lecz co to jest prawdziwa radość? Wracam z Perugii i późną nocą przychodzę tu, jest zima i słota, i tak zimno, że u dołu tuniki zwisają zmarznięte sople i ranią wciąż nogi, i krew płynie z tych ran. I cały zabłocony, zziębnięty i zlodowaciały przychodzę do bramy; i gdy długo pukałem i wołałem, przyszedł brat i pyta: Kto jest?. Odpowiedziałem: Brat Franciszek. A ten mówi: Wynoś się; to nie jest pora stosowna do chodzenia; nie wejdziesz. A gdy ja znowu nalegam, odpowiada: Wynoś się; ty jesteś człowiek prosty i niewykształcony. Jesteś teraz zupełnie zbyteczny. Jest nas tylu i takich, że nie potrzebujemy ciebie. A ja znowu staję przy bramie i mówię: Na miłość Bożą, przyjmijcie mnie na tę noc. A on odpowiada: Nic z tego. Idź tam, gdzie są krzyżowcy i proś. Powiadam ci: jeśli zachowam cierpliwość i nie rozgniewam się, na tym polega prawdziwa radość i prawdziwa cnota, i zbawienie duszy”.

Życie to nie bajka. Życie często daje nam w… powiedzmy to delikatnie, w kość. O tym wie doskonale św. Franciszek. Radość doskonała rodzi się z przetworzonego bólu. Ze zgody na rzeczywistość. Z mówienia Bogu „TAK” zawsze. Także wtedy, gdy spotykają nas rzeczy trudne, bolesne. W Betlejem narodziła się radość mimo, że drzwi tylu domów były zamknięte. Niech urodzi się także w nas!

ks. Tomasz Jaklewicz

sobota 17:00 – 18:00