baner kolda

Nasza strona internetowa

www.parafia.brynow.katowice.pl
Tak właśnie wygląda adres nowej, profesjonalnej strony internetowej naszej parafii. Warto go zapamiętać i zaglądać tam czasem, gdyż jest to - moim zdaniem - bardzo nowoczesna forma komunikacji między ludźmi. Mieszkamy w Brynowie, ale czy jesteśmy odcięci od świata? Nic podobnego! www.parafia.brynow.katowice.pl

Tak właśnie wygląda adres nowej, profesjonalnej strony internetowej naszej parafii. Warto go zapamiętać i zaglądać tam czasem, gdyż jest to - moim zdaniem - bardzo nowoczesna forma komunikacji między ludźmi.

Mieszkamy w Brynowie, ale czy jesteśmy odcięci od świata? Nic podobnego! Wystarczy dostęp do Internetu i możemy na przykład wrócić do miejsc, które odwiedzaliśmy w czasie wakacji, czy też skontaktować się z kimś z kręgu naszych znajomych - pokonując barierę przestrzeni. Możemy praktycznie odwiedzić każde miejsce na ziemi, zobaczyć jak się mają nasi byli Duszpasterze w swoich nowych parafiach, możemy w czasie choroby uczestniczyć we Mszy świętej lub znaleźć się we wspaniałych wnętrzach Muzeum Watykańskiego. I nie tylko...

Czym więc jest Internet? Z punktu widzenia techniki jest to wielka sieć łącząca sieci komputerowe na całym świecie. Sieć sieci. Składa się z setek tysięcy kilometrów światłowodów, łączy satelitarnych i radiowych, milionów komputerów. Internet to struktura, w której odbywa się komunikacja, współpraca, magazynowanie informacji i jej przekazywanie.

Internet sprawia, że świat staje się jakby globalną wioską, a więc nie jest tylko siecią sieci, ale jest też siecią ludzi, którzy porozumiewają się między sobą za pośrednictwem komputerów. W ubiegłym miesiącu - 17 sierpnia - minęła 15-ta rocznica podłączenia do Internetu Polski. Tego dnia w 1991 roku Rafał Pietrak - fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał internetową łączność z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Internet - obok prasy, radia i telewizji - zaliczany jest do mediów, środków masowego przekazu. Mediów trzeba się uczyć. Specjalistyczną wiedzę w tym zakresie można uzyskać na przykład na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego na Podyplomowych Studiach Komunikacji Społecznej. Jako tegoroczna absolwentka tych studiów pamiętam, że do jednych z ciekawszych zajęć należały między innymi zajęcia w pracowni internetowej z ks. Arturem Stopką - redaktorem naczelnym portalu wiara.pl.

Internet jest miejscem, przestrzenią, środkiem. Jest przede wszystkim sposobem komunikowania. Służy bowiem komunikacji ludzi i przybliża ich do siebie. Oferuje nam cały szereg usług służących tylko do tego, by porozumiewać się z innymi ludźmi. Pierwsza i do dziś najpopularniejsza usługa komunikacyjna to poczta elektroniczna. Przy użyciu tej usługi można uzyskać asynchroniczny kontakt z jedną osobą lub określoną grupą ludzi. Podobnie asynchroniczny kontakt możemy uzyskać poprzez listy dyskusyjne, z tą jednak różnicą, że tu napisany przez nas list nie jest wysyłany do konkretnych osób, lecz umieszczany na swoistej tablicy ogłoszeń, gdzie może go przeczytać każdy zainteresowany. Dzięki tej usłudze uzyskujemy bardzo efektywny system komunikowania się z dużymi grupami osób o podobnych zainteresowaniach. Synchroniczny kontakt uzyskujemy przy użyciu popularnych ostatnio chatów, pozwalających prowadzić wieloosobowe konwersacje tekstowe w czasie rzeczywistym.

Internetem możemy również przesyłać swój głos i prowadzić rozmowę podobnie jak przez telefon. Możemy też, przy użyciu kamery i mikrofonu, stworzyć coś w rodzaju wideotelefonu, gdzie rozmówcy będą się nawzajem widzieć. Z jaką radością mówiła mi o takiej formie komunikacji jedna z naszych Parafianek, której bliscy wyjechali do dalekiej Australii... Komunikacja za pośrednictwem komputera zbliża się więc niejako do komunikacji bezpośredniej, czyli face to face - twarzą w twarz.

W Internecie jest miejsce praktycznie dla każdego. Można na przykład prezentować swoje poglądy i promować siebie na swojej prywatnej stronie internetowej. Założenie takiej strony jest zdecydowanie tańsze i prostsze niż kupno własnej prasy, radia czy telewizji. Zaistnieć - to dać się poznać, dać się poznać - to móc spotkać innych ludzi.
Dzięki Internetowi dzieją się czasem rzeczy niesamowite. Znam już kilka par małżeńskich, które poznały się właśnie przez Internet. Ludzie mogą zatem odnaleźć się w cyberprzestrzeni, by później odnaleźć się w realu.

Kościół katolicki docenia zalety Internetu i zamierza głosić ewangelię również i tą drogą. Pierwszy w historii Kościoła elektroniczny dokument wysłał w listopadzie 2001 roku sam papież Jan Paweł II. Była to prośba o przebaczenie skierowana do australijskich aborygenów. Zdjęcie ukazujące Ojca Świętego pochylonego nad laptopem obiegło wtedy niemal cały świat! Dzięki Internetowi mogę je dzisiaj zaprezentować na łamach naszej parafialnej gazetki. Redagując jej poszczególne numery jakoś trudno mi sobie teraz wyobrazić tę pracę bez dostępu do Internetu...

Mimo tak wielu zalet, Internet może też niestety stanowić zagrożenie, szczególnie dla młodego pokolenia. Dla jednych jest statkiem kosmicznym, który unosi ich w przestworza, dla innych zaś koniem trojańskim, który wprowadzony do mieszkania nie przyniesie nic dobrego. Warto więc przed każdym wejściem do Internetu odmówić specjalną modlitwę i prosić św. Izydora - patrona Internetu i internautów - o wstawiennictwo. Gdyby zacząć wyliczać wszystkie cienie Internetu takie jak uzależnienie, wyalienowanie, destrukcyjne treści, marnotrawienie czasu, eksperymenty z tożsamością - obraz monitora stawałby się coraz bardziej ciemny i wchłaniający nas do swej czeluści na zatracenie. Na szczęście obraz monitora jest tylko wtedy czarny, gdy nastąpi awaria komputera! Gdy wszystko jest w porządku, Internet jest przyjazny, interaktywny, ma światowy zasięg, jest zdecentralizowany i nieskończenie rozszerzalny co do treści, barw i dźwięków.

Na koniec chciałabym jeszcze raz wrócić do papieża Jana Pawła II. W swoim orędziu zatytułowanym "Internet nowym forum dla głoszenia Ewangelii" przygotowanym na Światowy Dzień Komunikacji Społecznej w 2002 roku tak pisał: "Internet pozwala miliardom obrazów ukazywać się na milionach ekranów na całym świecie. Czy z tej galaktyki obrazów i dźwięków wyłoni się oblicze Chrystusa? Czy będzie słychać Jego głos? Tylko wtedy, kiedy będzie można widzieć Jego oblicze i słyszeć Jego głos, świat pozna "dobrą nowinę" naszego odkupienia". Orędzie kończy się wezwaniem skierowanym do Kościoła, by odważnie wypłynął na głębię w sieci. Kościół to my! Każdy z nas - choć trzeba to robić rozsądnie - może korzystać z Internetu. Nie lękajmy się - zgłębiajmy naszą wiarę również w sieci!

W imieniu Księdza Proboszcza Jarosława Paszkota zapraszam do odwiedzania strony internetowej naszej parafii oraz do jej współtworzenia. Polecajmy ją krewnym i znajomym - szczególnie tym, którzy z różnych względów musieli opuścić naszą parafię, miasto i kraj. Niech dobrze służy całej brynowskiej Wspólnocie!

Krystyna Kajdan

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie