baner kolda

Powszechne braterstwo jest możliwe!

Ogromna radość i niezwykłe Magnificat wypełnia moje serce! 50-lecie gałęzi wolontariuszy Ruchu Focolari wpisuje się w moje życie jako kolejny powód do wdzięczności. Rocznica ta uświadomiła mi na nowo ogrom dobra, które staje się moim i mojej rodziny udziałem. W sercu rodzi się więc uczucie, które trudno nazwać, ale w pierwszej kolejności zmusza mnie do powtórzenia prawdy, która brzmi: Powiedz wszystkim, Bóg kocha nas nieskończenie!...

Ogromna radość i niezwykłe Magnificat wypełnia moje serce! 50-lecie gałęzi wolontariuszy Ruchu Focolari wpisuje się w moje życie jako kolejny powód do wdzięczności. Rocznica ta uświadomiła mi na nowo ogrom dobra, które staje się moim i mojej rodziny udziałem. W sercu rodzi się więc uczucie, które trudno nazwać, ale w pierwszej kolejności zmusza mnie do powtórzenia prawdy, która brzmi: Powiedz wszystkim, Bóg kocha nas nieskończenie!...

Zrządzeniem Bożej Opatrzności w dniach od 14 do 16 września br. uczestniczyłam w wielkim święcie Volontarifest w Budapeszcie - stolicy Węgier nad pięknym modrym Dunajem. Olbrzymia Sportarena - przypomina nieco nasz katowicki Spodek, jest jednak bardziej nowoczesna - zamieniła się w ciągu tych kilku dni w gościnny salon domowy, w którym spotkała się focolarska rodzina (12. tysięcy osób) przybyła tu ze wszystkich krańców świata, aby uczcić 50-te urodziny gałęzi wolontariuszy.
Mimo woli rodzi się pytanie: dlaczego to spotkanie zorganizowano w Budapeszcie, skoro Ruch Focolari swe korzenie ma w słonecznej Italii? Otóż powołanie wolontariuszy narodziło się z inspiracji Ducha Świętego oraz z okoliczności zaistniałych w czasie rewolucji węgierskiej w 1956 roku. Papież Pius XII zaapelował wówczas, aby imię Boga - niszczone w czasie tej rewolucji - stało się sztandarem ludzi dobrej woli. Na ten apel natychmiast odpowiedziała Chiara Lubich - założycielka Ruchu Focolari. Powiedziała wtedy: - Skoro są ludzie, którzy niszczą imię Boga, to powinni znaleźć się ludzie, którzy to imię zaniosą w świat. I tak zrodziło się powołanie wolontariuszy Boga. Typowy wolontariusz - to człowiek, który według Chiary daje się napełnić Bogiem, jest jakby żołnierzem przygotowanym do bitwy i świętym ogniem w Kościele, który rozprzestrzenia się i płonie nigdy nie gasnącym światłem.

Symbol tego światła w piękny choreograficzny sposób wniesiono w dniu rozpoczęcia Volontarifestu i rozprowadzono po całej Sportarenie. W czasie tych kilku dni uczestnicy spotkania mogli poznać historię swego powołania i sporo doświadczeń obrazujących w jaki sposób można przemieniać różne dziedziny życia społecznego - zaczynając przede wszystkim od siebie! Wszystkiemu zaś towarzyszył bogaty i na wysokim poziomie program artystyczny. Gorący aplauz widowni, falująco - wibrująca radość oraz niesamowite efekty świetlne - z wykorzystaniem grafiki komputerowej - tworzyły wspaniałą i niezapomnianą atmosferę jedności i miłości wzajemnej. W najbardziej żywiołowy sposób zaprezentowały się pełne egzotyki zespoły z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Świąteczne spotkanie wolontariuszy udowodniło, że powszechne braterstwo jest możliwe, że nasza chrześcijańska wiara może być radosna! Wszak tego nas uczył Sługa Boży Jan Paweł II i o tym nieustannie przypomina jego następca Benedykt XVI. Obecny na tym spotkaniu nuncjusz apostolski na Węgrzech arcybiskup Juliusz Janusz powiedział: Jestem szczęśliwcem "prześladowanym" przez focolarinów, gdyż wszędzie gdzie przyszło mi służyć Kościołowi pięknie ze mną współpracują. Musicie rozwijać fantazję miłości - macie wiele tej fantazji. Aby zorganizować takie spotkanie trzeba mieć naprawdę dużo fantazji!...

Chiara Lubich - ze względu na stan zdrowia - nie mogła przybyć do Budapesztu - ale przygotowała dla wszystkich uczestników Volontarifestu i myślę, że dla każdego z nas - piękne przesłanie, które pozwalam sobie zamieścić w naszej parafialnej gazetce. Zachęcam do lektury i realizacji hasła zaproponowanego przez Chiarę: Zawsze naprzód - bez lęku!!!

Czerpiąc ze skarbów światła płynącego z charyzmatu jedności jesteśmy w stanie wiele zrobić dla Królestwa Bożego już tu na ziemi!
Szczęść Boże!

Krystyna Kajdan

Inne zdjęcia dostępne są w GALERII

POZDROWIENIA OD PAPIEŻA BENEDYKTA XVISEKRETARIAT STANU
Watykan, 9 września 2006
Księże Kardynale,
Ojciec Święty przyjął z radością do wiadomości, że w dniach 14-16 września w Budapeszcie odbędzie się "Volontarifest", święto zorganizowane przez Ruch Focolari w 50-lecie powstania "Wolontariuszy Boga". To wydarzenie o wielkim znaczeniu duchowym przypada w 50 lat od dramatycznych wydarzeń października 1956, które wykrwawiły Węgry, przyciągając uwagę całego świata. Żywy jest jeszcze w pamięci ludzi przejmujący apel radiowy sługi Bożego, papieża Piusa XII, apel w obronie prawa, sprawiedliwości i wolności narodów. Odpowiadając na słowa Następcy Piotra Chiara Lubich w kilka miesięcy później zapoczątkowała ruch "Wolontariuszy Boga", mający na celu pomóc chrześcijanom w odważnym przeżywaniu swej wiary, "ażeby przywrócić ludzkim sercom miłość Boga".

Pięćdziesiąt lat później "Wolontariusze Boga" spotykają się obecnie na specjalnym kongresie w tymże mieście, by zastanowić się nad tematem: "Wolontariusze Boga - 50 lat w służbie ludzkości". Jest to cenna okazja do podsumowania przebytej drogi i ukazania wpływu wiary na codzienne życie rodzinne, zawodowe i społeczne z podkreśleniem potrzeby nieustannego i publicznego świadczenia o wierze chrześcijańskiej poprzez duchowość jedności.

Jest to również okazja, aby patrzeć w przyszłość z pragnieniem, by coraz bardziej wielkodusznie odpowiadać na misję, do której wypełnienia powołani są "Wolontariusze Boga" w naszych czasach. Organizatorom, promotorom i wszystkim uczestnikom, a także wszystkim, którzy duchowo jednoczą się z tym spotkaniem, Ojciec Święty przesyła serdeczne pozdrowienia oraz zachętę, aby dalej prowadzić dzieło, które już dotąd przyniosło wiele owoców, wcielając w codzienną rzeczywistość Ewangelię miłości.

Benedykt XVI pozdrawia także z miłością tych, którzy dołączą się do "Wolontariuszy Boga", aby wziąć udział w spotkaniu otwartym dla wszystkich pod tytułem: "Wiele wyzwań, jedna propozycja - powszechne braterstwo". W świecie naznaczonym dzisiaj dramatycznymi napięciami Ruch Focolari pragnie, także przez tę inicjatywę, zaproponować braterstwo jako szansę drogi do osiągnięcia pokoju pomiędzy ludźmi i pokoju z naturą, przyczyniając się w ten sposób do budowania "społeczeństwa, które da świadectwo Bogu".

Życząc owocnych obrad Ojciec Święty zapewnia uczestników o swej szczególnej pamięci w modlitwie i polecając każdego macierzyńskiej opiece Maryi, Matce Miłości, z wielką miłością przesyła Księdzu Kardynałowi i wszystkim obecnym swoje błogosławieństwo apostolskie.

Ja także dołączam serdeczne pozdrowienia i wyrazy najgłębszego szacunku.
Szczerze oddany
Angelo kard. Sodano
Sekretarz Stanu
_______________________________________
Jego Eminencja Ks. Kard. Péter Erdő
Arcybiskup Esztergom - Budapeszt Węgry

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie