baner kolda

Parafianie

Wypowiedzi śp. Wojciecha Kilara o naszej parafii

"Oblicze Pana jaśnieje nad Brynowem, bo parafia ma wyjątkowe szczęście do proboszczów. Życzyłbym wszystkim takiej parafii i takich proboszczów. Widzę pełną jedność między tym co głoszą i jak żyją".

"Dopiero w tej parafii nastąpiło u mnie głębsze zrozumienie osoby Maryi i osoby Chrystusa i w ogóle zrozumienie pewnych spraw związanych z wiarą".

"Właśnie nad tą parafią jest jakaś łaska Boża, łaska Ducha Świętego... i chyba też mądrość naszych biskupów, że tacy księża u nas są".

"Tutaj w tej parafii jest mi po prostu dobrze. Jest mi dobrze w Kościele w ogóle, ale szczególnie dobrze jest mi w moim kościele. Jak mówię dobrze, to mam na myśli słowa Psalmisty: Przyjdźcie, skosztujcie jak słodki jest Pan. Ucieszyłem się, że mam przekroczyć progi domu Pana. Ja to właśnie czuję tutaj w naszym parafialnym kościele. I jest to dla mnie niesłychana radość, gdy mogę się w nim znaleźć w niedzielę, czy w sobotni wieczór".

"Odkrycie wielu wartości w ogromnej mierze zawdzięczam temu, że się znalazłem w tej naszej brynowskiej parafii. I jak ja patrzę na tę właśnie parafię, na tych wszystkich księży, którzy się tutaj przewinęli, to widzę, że jest tutaj jakiś dobry duch"

"Mam tę świadomość, że w każdej najmniejszej i największej parafii, tak samo w Bazylice św. Piotra w Rzymie jak i w naszym brynowskim kościółku jest ten sam Chrystus i ten sam Bóg! I nie wiem jak to jest, ale może niektórym ludziom, takim jak jak ja, łatwiej dojść do Chrystusa w pewnych miejscach, łatwiej Go zrozumieć... Wszędzie jest więc dobrze, ale mnie tutaj w naszej parafii jest po prostu szczególnie dobrze".

"Ostatnio znalazłem w brewiarzu piękne słowa Psalmu 67, które uświadomiły mi, na czym polega tajemnica tej wspaniałej atmosfery panującej w naszej parafii. Brzmią one następująco: Niech Bóg zmiłuje się nad nami i nam błogosławi, niech nam ukaże pogodne oblicze. Myślę, że nasi duszpasterze w doskonały sposób ukazują nam właśnie to pogodne oblicze Boga Ojca, który jest Miłością, który kocha nas nieskończenie".

"Nie będę ukrywał, że po dość burzliwym żeglowaniu w tej właśnie parafii znalazłem swoją życiową przystań i bardzo ją sobie cenię. Moje zdanie podziela także żona Basia. Do przystani dobijają rybacy oraz żeglarze na odpoczynek i zasypiają. My też kiedyś zaśniemy na wieczność i jak wspaniale będzie można zasnąć w objęciach Jezusa i Maryi...".

"W moim pojęciu każdy kapłan zasługuje na szczególny szacunek również za to, z czego w swoim życiu rezygnuje".

Minęło 60 lat!

1 grudnia br. minęło dokładnie 60 lat od dnia, gdy ks. proboszcz Adolf Kocurek zatrudnił p. Janka Raka w charakterze kościelnego i kancelisty. Trzeba przyznać, że była to jedna z najlepszych decyzji nowego wówczas proboszcza, który pod koniec sierpnia 1957 roku otrzymał dekret do Brynowa, aby kontynuować budowę kościoła. Pan Janek jest bowiem wzorem kościelnego i wiernie wypełnia te obowiązki do dnia dzisiejszego. Ostatnio podupadł na zdrowiu, dlatego dzisiaj z wdzięcznością pragniemy mu – jako wspólnota parafialna – pogratulować tego pięknego jubileuszu i życzyć powrotu do sił i zdrowia. Codziennie pamiętamy o p. Janku w modlitwie wiernych. Nasze ciepłe myśli biegną także w stronę najbliższej Rodziny p. Janka, bo to dzięki ich wyrozumiałości możemy obecnie świętować jego sześćdziesięciolecie.

Pan Janek jest nieodłączną częścią historii naszej parafii, a nawet - jak to określił nasz były wikary, a obecnie ks. prof. dr hab. Józef Budniak – jest chodzącą encyklopedią o parafii w Brynowie i wzorem dla wszystkich pracujących w kościele. Zawsze punktualny, obowiązkowy i chętny do wszelkiej pomocy. Zawsze dobrze mówi o każdym księdzu i o każdym parafianinie. Jest człowiekiem głębokiej wiary, sumiennym i uczciwym, co należy mocno podkreślić. Trwa przy naszej świątyni od samego początku; brał aktywny udział w jej budowie. W grudniu 1957 roku prace posuwały się w szybkim tempie, choć warunki atmosferyczne były bardzo trudne. Panował ostry mróz i trzeba było się rozgrzewać herbatą z czosnkiem – wspominał p. Janek w wywiadzie udzielonym 10 lat temu na łamach naszej gazetki parafialnej. 4 grudnia z okazji „Barbórki” górnicy mieli dzień wolny od pracy i tłumnie przyszli na budowę murując ścianę prezbiterium. Na budowę naszego kościoła często zaglądał ówczesny ks. biskup ordynariusz Herbert Bednorz, który w stronę Brynowa urządzał sobie spacery z psem. Obiecał, że poświęci kościół, jeżeli będzie pod dachem w stanie surowym. Słowa dotrzymał i w wigilię Bożego Narodzenia 1957 roku dokonał poświęcenia naszego kościoła. Czeka nas więc wkrótce kolejny jubileusz.
Pan Janek posiada wszystkie cechy jakie powinien mieć dobry kościelny. W tej służbie należy być zawsze dyspozycyjnym, a to nie jest takie proste. Wiadomo, że zaczyna się pracę wcześnie rano. A kończy czasem późno w nocy. Należy się też dobrze znać na liturgii, aby przygotować do każdej mszy św. odpowiednie teksty i szaty liturgiczne w odpowiednim kolorze. Do obowiązków p. Janka należy równie prowadzenie kancelarii.
W czasie swej sześćdziesięcioletniej służby p. Janek przeżył w naszej parafii wiele różnych ciekawych wydarzeń, wizytacji, rekolekcji, misji świętych, koncertów, święceń kapłańskich, jubileuszy, pogrzebów znanych ludzi itp., ale najmocniej przeżył śmierć śp. ks. Marka Targiela, który tragicznie zginął w wypadku samochodowym mając zaledwie 33 lata. Może dlatego, że jego trumna była wystawiona przez całą noc w naszym kościele.
Mało kto już pamięta, że 57 lat temu – 2 grudnia 1960 roku – p. Janek uległ wypadkowi podczas wymiany żarówek w naszym kościele. Obsunęła mu się wtedy noga i spadł w dół z 8 m wysokości. Na szczęście po drodze zahaczył o lampę, co znacznie zamortyzowało ten upadek. - Pamiętam, że spadając zobaczyłem tabernakulum i zaraz potem straciłem przytomność – wspomina p. Janek. Gdy ją odzyskałem, okazało się, że mam pękniętą miednicę i stłuczony łokieć; upadłem szczęśliwie na lewy bok. Po tym wypadku przez miesiąc leżałem w szpitalu. Był to prawdziwy cud, że się wtedy nie zabiłem, ale i znak, że mam dalej żyć i służyć naszej brynowskiej wspólnocie. Mam dobrego Anioła Stróża! I tak, dzięki Bogu, dotrwałem do dzisiejszego dnia.
Należy dodać, że patronem kościelnych jest sam św. Józef! Jego więc prosimy o orędownictwo, aby p. Janek szybko wrócił do sił i zdrowia, aby nadal mógł służyć naszej parafii. Tak się szczęśliwie składa, że życie św. Józefa – jako strażnika skarbów Kościoła - jest tematem przewodnim tegorocznych rorat. To samo można powiedzieć o p. Janku, który od sześćdziesięciu lat jest strażnikiem wszystkiego, co się mieści pod bardzo pojemnym słowem: parafia.
Na koniec pragnę dodać, że w Uroczystość Chrystusa Króla 2015 roku p. Jan Rak otrzymał z rąk Metropolity Katowickiego abpa Wiktora Skworca Medal Pro Christi Regno w uznaniu szczególnych zasług w dziele budowania Królestwa Bożego w Archidiecezji Katowickiej.
W imieniu naszych Duszpasterzy i całej wspólnoty parafialnej przekazuję p. Jankowi przebywającemu aktualnie w szpitalu - za pośrednictwem tego numeru gazetki – jubileuszowe, pełne wdzięczności gratulacje, serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia! Szczęść Boże!

Krystyna Kajdan

Odszedł autor „44 sonetów brynowskich”

Na początku tegorocznych wakacji – 30 czerwca 2017 roku – w wieku 80 lat odszedł do Pana nasz parafianin śp. Tadeusz Kijonka – wybitny poeta, publicysta, poseł na Sejm IX i X kadencji, Ślązak z Radlina i Polak ze Śląska, jak o sobie mówił, opiewający małą i wielką Ojczyznę, założyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”, Honorowy Ślązak 2016 roku, wieloletni kierownik literacki Opery Śląskiej w Bytomiu, uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami. Skupiał w sobie najlepsze cechy Ślązaków: solidność, wytrwałość, uczciwość i życzliwość, pogodę ducha i poczucie humoru. Żył twórczo i miał ogromny wpływ na życie kulturalne naszego regionu.

Msza Święta żałobna odprawiona została dnia 4 lipca 2017 r. o godz. 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, po której nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na cmentarz przy ul. Francuskiej w Katowicach. Zapraszam do zapoznania się z homilią wygłoszoną na tym pogrzebie przez ks. prof. Jerzego Szymika oraz do modlitwy w intencji śp. Tadeusza Kijonki.

Na koniec pragnę dodać, że kilka dni przed śmiercią był u niego ks. proboszcz Eugeniusz Krasoń i udzielił mu sakramentów. „Była też chwila pięknej rozmowy – wspomina ks. Eugeniusz. – Żałował, że nie uda mu się już napisać poematu o św. Józefie – parę myśli zdążył jednak powiedzieć... Myślał o św. Józefie z podziwem między innymi jako o odpowiedzialnym i odważnym ojcu rodziny, podejmującym śmiałe decyzje”.

Krystyna Kajdan


Msza św. pogrzebowa w int. śp. +Tadeusza Kijonki w dniu 4.07.2017

Czytania: Księga Mądrości 3,1-9, Psalm responsoryjny 116A(114), 5-6; Ps 116B (115), 10-11. 15-16ac, Ewangelia J 11,17–27

Nadzieja jest głównym towarem eksportowym chrześcijaństwa
(Homilia ks. prof. Jerzego Szymika)

„Pan mnie ocalił, gdyż mnie miłuje” – kilkakrotnie przed chwilą śpiewaliśmy ten psalmiczny refren.

To odważne słowa. Zawsze, ale zwłaszcza, kiedy się je śpiewa nad trumną człowieka, którego kochaliśmy, w apogeum straty i bólu, wydaje się, że zawierają zgrzyt, że są religijnym banałem, który nie ma nic wspólnego z nieubłaganą prawdą śmierci. W wielu scenach Biblii słowa te są przedmiotem szyderstwa. Ciebie ocali Bóg? – pytają słudzy śmierci wszystkich epok. Boga nie ma albo jest zajęty sobą, On cię nie miłuje, boś Mu obojętny, daleki jest od twego cierpienia i klęski. Blisko jest tylko moja przemoc i twoja śmierć, powiadają. „Twoje ciało oddam ptakom i dzikim zwierzętom” (1 Sam 17,44b) – wołał Goliat do Dawida. „Niech zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego. Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje” (Mt 27,42b-43a) – tymi słowami był lżony umierający Jezus.

„Pan mnie ocalił, gdyż mnie miłuje” – powtarza swój refren wierzący, ginący psalmista. Na przekór realizmowi śmierci. I dopiero Chrystus w Ewangelii, tej, którą słyszeliśmy, rzuca na te słowa potężny, prawdziwie Boski snop światła, dając nam klucz do tajemnicy owej sprzeczności: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”.

Słysząc, rozumiemy: jesteśmy w samym sercu tego dzisiejszego wydarzenia – pogrzebu; w samej istocie tajemnicy życia, śmierci i znów życia – Tadeusza.

Właściwie wszyscy tu obecni, całe nasze wielkie środowisko rodziny, przyjaciół, współpracowników i czytelników Tadeusza, jesteśmy ludźmi – też dzięki Niemu – o niemałej wrażliwości na siłę i piękno słowa. Dla nas, czy to w sensie biblijnym, czy kulturowym, „Słowo jest na początku”, en Arche – „en Arche en ho Logos” (J 1,1). Dlatego – to mój gorący apel do nas wszystkich – doceńmy wagę, siłę, piękno i przenikliwość dzisiejszych czytań, które wiedzą o nas wiele, znacznie więcej niż my o nich. Tadeusz mówił o takich tekstach, że są „świetne”. Mówił na przykład: „ten wiersz należy do najświetniejszych”. Posłuchajmy raz jeszcze jak świetny jest fragment z Księgi Mądrości, właściwie to już komentarz do życia i śmierci Tadeusza, komentarz z wysoka, z głębi wieczności: „Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę. W dzień nawiedzenia swego zajaśnieją i rozbiegną się jak iskry po ściernisku”. Tadeusz zajaśnieje i rozbiegnie się jak iskra po ściernisku... Bóg obiecuje owocowanie jego sprawiedliwości. W Katowicach, na Śląsku, w Polsce. W nas. Po naszych ścierniskach. Skąd, dlaczego? Bo „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”. Najświetniejsze...

Profesor Kisiel napisał, że w poezji Kijonki „o Bogu mówi się tak, jak się powinno: cicho, po ludzku i na miarę własnej wrażliwości”. W wierszu „Wygnanie” brzmi to tak:

„Bóg się objawia pierwszą raną,
Gdy miecz przecina pępowinę.
[...]
Bóg się nie goi: pierwsza rana
Póki krew – nie da się zaleczyć.
A kiedy kona...
drży Bóg na kolanach,
W śmiertelnym lęku człowieczym”.

Sprawa z Bogiem sięga w jego wierszach otchłani radlińskiego dzieciństwa, samych korzeni jego życia – to tam „Bóg się objawia pierwszą raną, / Gdy miecz przecina pępowinę”, dosłownie. Mówi o tym znakomity, baśniowo-mistyczny wiersz „Jordan” (radlińska Leśnica jako osobisty biblijny Jordan? A czemuż by nie? W-cielony Bóg chrześcijaństwa ma moc mówić do nas przez miejsca i fakty w-cielone w konkret naszego życia. A rzeczą wiersza jest mowę tę nazwać – to stara tradycja mistycznej poezji), gdzie małemu Tadziowi w cudzie dzieciństwa objawia się Bóg-Trójca:

Jak to było, że wtedy rozmawiałeś z Bogiem
Wcale nie na kolanach. Pamiętasz jak biegł
Bóg Ojciec na wyścigi przez łąkę w kaczeńcach,
I zdyszany jak starzyk padł na pniu u źródła.
A Syn Boży — ten znikąd pomnożony chleb
Na pastwisku, a potem mleko wprost z wymiona
Najmędrszej kozy świata. Ba, nawet Duch Święty
Nawiedzał cię co echo, by poświadczać sobą,
Że jak głos czuwa wszędzie, nic — tylko zawołać

Ale to tylko i aż – wiersze, których tonacja, wyzbyta jakiejkolwiek agresji wobec życia i jego Stwórcy, pogodzona z nimi, jest znakiem czegoś jeszcze. Bo właśnie tu – w sferze zgody bądź buntu wobec kształtu naszego losu rozstrzyga się nasza Sprawa z Bogiem: Bóg nie jest jedynie zbędnym w istocie decorum egzystencji, dodatkiem do życia istoty. Jest dokładnie odwrotnie: to w najgłębszych arteriach i zaułkach życia mówimy Mu i Jego z nami Sprawie nasze „tak” lub „nie”.

W ostatnim ćwierćwieczu rozmawiałem z Tadeuszem setki razy. Telefony to był jeden z wielu jego ważnych światów, jak wie wielu z nas. W jego słowach i postawie była zgoda na życie jakie było i jest – słyszeliśmy ją, bo przecież nie tylko ja, wyraźnie. Ten rodzaj dzielności z jego ostatnich lat, i wielu wcześniejszych, nie był tylko uporem społecznika, męską siłą, śląską twardością czy paliwem artysty. Był czymś znacznie głębszym jeszcze, czymś z Wysoka... Tadeusz przebijał się do Sprawy z Bogiem poprzez dramaty i tragedie życia: śmierć bliskich, zbrodnie demonów historii, ogień miłości, samotność szpitali i nie tylko ich. Ale właśnie ta zgoda była zgodą na Boga – wiarą.

To był, jak sądzę, zasadniczy, wewnętrzny napęd Tadeusza.

Nie mam zamiaru ani mu, ani nam, niczego wmawiać, ale sądzę, że wiara – „cicha, ludzka i na miarę własnej wrażliwości”, powtarzając słowa prof. Kisiela, jest lekcją Tadeusza, której nam udziela zwłaszcza swoimi ostatnimi latami. Za różne dary jesteśmy mu wdzięczni i za wiele z nich będziemy mu jeszcze dziękowali. Zawsze nas gromadził, to był jego geniusz – wokół słowa, wokół kultury, wokół Śląska, wokół przyjaźni. Teraz zgromadził nas wokół ołtarza, wokół wiary – tak tłumnie, tak głęboko.

I już wyjaśniam jak rozumiem tę Tadeuszową lekcję wiary.

Wiara jest w swej istocie nawróceniem. Wymaga decyzji i zwrotu, zgody na zasadniczo inną niż powierzchowna postawę wobec świata. Przyznaniem prymatu tego, co niewidzialne. Zgody na to, że bezwarunkowa miłość będzie odtąd „miejscem” rozumienia i przeżywania życia, jego punktem ciężkości. „Inną niż powierzchowna” – to znaczy nie łudząc się, że rzeczywistość sięga jedynie do granic tego, co uchwytne (zmysłowo, wyłącznie „rozumowo”) i mierzalne; mało tego: opowiadając się za tym, że to, co niewidzialne, jest właściwą rzeczywistością, która utrzymuje i umożliwia wszelką rzeczywistość.

A zarazem wiara jest czymś istotnie praktycznym, bo jest najgłębiej powiązana z rozumem i rozumieniem. Sama w sobie jest rozumieniem i nigdy nie „skreśla” rozumu ani odeń człowieka nie „uwalnia”. Wręcz przeciwnie: wiara daje rozumowi oparcie, wyzwala go od grożących mu fobii i miałkości (pochodzącej z zapatrzenia w samego siebie), jest dlań stałym zadaniem bycia sobą. Rozum z kolei dba o to, by wiara sprostała zadaniu odpowiedzialnej racjonalności, by nie osunęła się w irracjonalizm.

Najważniejsze tu: wiara nie jest ciałem obcym we wnętrzu człowieczeństwa, ale spaja, integruje i oczyszcza poszczególne władze i elementy; prawdziwa, nie podtruwana (agnostycyzmem, ateizmem), nie zatruta (grzechem, zwątpieniem) – nigdy ich (władz i elementów człowieczeństwa) wzajemnie nie izoluje ani ich nie rozbija. Nie niszczy człowieka, ale rozwija. Jeden z najbardziej wstrząsających wierszy Tadeusza, wiersz-błyskawica, czterowersowy, nosi tytuł „Z wiarą” i brzmi tak:

Jak zawleczkę granatu
wyrwę cię zębami
w ostatniej sekundzie:
wierzę.

Najważniejszym owocem wiary jest nadzieja. Kiedyś, gdzieś w połowie lat 90-tych, na Koszutce, przed moim wystąpieniem w ramach bodajże spotkania GTL-u, opowiadałem Tadeuszowi przy kawie o tezie ks. Pasierba, który twierdził, że nadzieja jest głównym towarem eksportowym chrześcijaństwa. Że ją jako chrześcijanie jesteśmy naszemu światu winni. Że świat jest w stanie w wielu kwestiach sobie bez chrześcijaństwa poradzić, ale nie w kwestii nadziei, która nie jest do „wyprodukowania” bez wiary chrześcijańskiej. Powiedz to za chwilę nam wszystkim – poprosił Tadeusz.

Więc spełniam tamten jego testament i mówię: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”.

Wakacyjne i bardzo osobiste refleksje

Przed nami dwumiesięczne wakacje, upragniony okres odpoczynku oraz regeneracji sił duchowych i fizycznych. Wielu z nas wyjedzie na zasłużone urlopy, rekolekcje, wycieczki, pielgrzymki itp. Będziemy się cieszyć nie tylko promieniami słońca, śpiewem leśnych ptaków, szumem morskich fal i górskich strumyków, ale i sobą nawzajem, bo w czasie wolnym od nauki i pracy rodziny mają zwykle więcej czasu dla siebie. Podziwiając piękno natury uwielbiajmy przy okazji Boga – Stwórcę. Wykorzystajmy dobrze ten czas i życzmy sobie nawzajem dobrego, błogosławionego odpoczynku!

Tak się w tym roku złożyło, że w pierwszym tygodniu wakacji w naszej parafialnej wspólnocie modlimy się za mieszkańców ulicy Kościuszki. Ogarniamy modlitwą szczególnie chorych i cierpiących, osamotnionych i przeżywających jakiekolwiek trudności. Pamiętamy też o zmarłych, którzy kiedyś mieszkali przy tej ulicy. Myślę, że nie tylko w mojej wdzięcznej pamięci na zawsze pozostaną byli mieszkańcy tej ulicy – nasi parafianie, między innymi śp. Wojciech Kilar i jego śp. małżonka Barbara, śp. prof. Maria Pawłowiczowa i śp. Rajmund Karkosz. Z żalem i smutkiem stwierdzam, że bardzo ich w naszym Brynowie brakuje.W mojej świadomości pierwszy miesiąc wakacji kojarzy się z urodzinami Wojciecha Kilara, zmarłego prawie cztery lata temu znakomitego, światowej sławy kompozytora muzyki filmowej i symfonicznej. Od wielu lat swe urodziny 17 lipca tradycyjnie obchodził w Częstochowie u stóp Jasnogórskiego wizerunku Maryi – Królowej Polski. Ufam i wierzę, że obecnie świętuje je razem z Maryją w niebie. A my pamiętajmy o Panu Wojciechu i jego Małżonce Barbarze – fundatorach trzech dzwonów w naszym kościele – w tym dniu szczególnie; zapalmy na ich grobie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znicz pamięci, otoczmy ich modlitwą, o którą zawsze prosili. „Jeden drugiego brzemiona noście” mówi Pismo – napisał do mnie w 2010 roku Wojciech Kilar, gdy dowiedział się o chorobie nowotworowej mojego męża Bogdana. „Modlę się za Pani Męża i za Panią. I proszę o modlitwę za Basię i za mnie”. Nigdy nie zapomnę jak wielkim duchowym wsparciem był wtedy ten list dla mojego męża i dla mnie. Świadczy to o tym, że Wojciech Kilar był nie tylko znakomitym kompozytorem, ale i wielkim Człowiekiem! Najzwyczajniej pofatygował się na pocztę, by wysłać list do swoich współparafian i zapewnić ich o modlitwie. Dlatego też codziennie w drodze do pracy, gdy tramwaj mija opustoszały dom Kilarów przy ul. Kościuszki, staram się o nich z wdzięcznością pamiętać w modlitwie.U progu wakacji bardzo mi też brakuje śp. prof. Marii Pawłowiczowej, która wielokrotnie starała się mnie odciążyć i w lipcowym numerze gazetki parafialnej zachęcała do odwiedzania na wakacyjnych, pielgrzymich szlakach sanktuariów maryjnych m.in. w Kodniu i Twardogórze. Miłością do Maryi – swej patronki potrafiła zarazić każdego! Pamiętam jak bardzo się ucieszyła, gdy podjęłam Podyplomowe Studia Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Śląskim a potem wspierała mnie dobrymi radami. Podarowała mi obrazek Matki Bożej Kochawińskiej – Matki Dobrej Drogi oraz opracowane przez siebie zasady pracy naukowej, w których radziła, aby nawet w czasie wakacji mieć oczy i uszy szeroko otwarte na to, co jest przedmiotem naszych zainteresowań. Można tam między innymi przeczytać, że „Praca naukowa nie uwzględnia przerw (np. wakacje, ferie, święta, goście, itd.), bo myślenie o niej jest procesem ciągłym. (...) Praca naukowa jest uciążliwa i wymaga poświęceń. Trud włożony w nią przypomina wysiłek turysty wspinającego się na piaszczystą wydmę (w Łebie), w upalny sierpniowy dzień. Piasek usuwa się spod nóg, słońce praży, ale człowiek pnie się wolno w górę, często zadając sobie pytanie, czy tyle trudu musi włożyć, aby ze szczytu ujrzeć rozległe morskie horyzonty? Przecież każdy może morze zobaczyć idąc wygodną ścieżką przez cienisty las. Ale jak mizerny horyzont przed nim ...

I chociaż tematy pracy naukowej różnią się między sobą, uczony ma przed sobą „swoją osobistą wydmę”, którą musi zdobyć, jeśli chce ubogacić się wewnętrznie i poszerzyć horyzonty swych myśli, nie bacząc na trudy. (...) Podczas wakacji pracuj na luzie – ale pracuj, rób bruliony, czytaj, uzupełniaj literaturę przedmiotu oraz ogólną, zwiedzaj teren pod kątem potrzeb Twojego tematu! Buduj w sobie człowieka pełnego, o szerokich zainteresowaniach. Nie zasklepiaj się w wąziutkich ramach, nie miniaturyzuj świata, który Cię otacza”.

Pani Profesor interesowała się i bardzo ceniła naszą parafialną gazetkę; cieszyła się, gdy mogła coś z niej zacytować w swych pracach naukowych; pozostanie na zawsze w moim sercu i modlitewnej pamięci. Niestety nie doczekała momentu, gdy przejdę na emeryturę, a miała plany, by twórczo zagospodarować mi wolny czas. Trudno byłoby jej odmówić... „Pogrzeb profesor Marii Pawłowiczowej w poniedziałek 14 marca 2016 roku był jak wykład, jej ostatni wykład, który wybrzmiał ciszą, bo Zmarła mówiła do nas bezgłośnie swoim życiem, długim, dobrze i mądrze przeżytym” – napisała w pięknym wspomnieniu jej wychowanka prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz z Uniwersytetu Śląskiego.Kolejnym mieszkańcem ulicy Kościuszki – godnym wdzięcznej pamięci był śp. Rajmund Karkosz – człowiek wielkiej wiary i filmowej pasji. Jego prywatne archiwum z lat 1961–1980 liczy blisko 200 zapisanych na filmowej taśmie, trwających kilka-kilkanaście minut pięknych i niepowtarzalnych chwil. Powstał z tego materiału dokumentalny film wyreżyserowany przez Jana Zuba, w którym amatorskie filmy Pana Rajmunda odegrały główną rolę. „Między chwilami” – to filmowa opowieść o setkach wspomnień utrwalonych na celuloidowej taśmie 8 mm. Spotkania z przyjaciółmi, imieniny, urodziny, rodzinna codzienność, ulubione koty, ale i ważne, intrygujące wydarzenia jakie miały miejsce w naszej brynowskiej parafii i w Katowicach. Pan Rajmund rejestrował kamerą wszystko, co działo się wokół – przede wszystkim jednak skupiał się na ludziach, bo jak mawiał, zawsze miał do nich szczęście. Jego dewizy życiowe: „Nikt nie żyje tylko dla siebie”, „Trzeba mieć swoje pasje, z którymi łatwiej jest przejść przez życie” realizował w modelowy sposób. Osobiście zaprosił mnie do Kina „Kosmos” na premierowy pokaz swego filmu, niestety z ważnych powodów nie mogłam skorzystać z tego zaproszenia, czego do dzisiaj nie mogę odżałować... Pan Rajmund odszedł do Pana niespodziewanie w czasie wakacji dwa lata temu. Na koniec tych refleksji nie sposób przytoczyć słów podziwianego przez niego i znanego mu Alberta Schweitzera: „Czasem światło w nas bliskie jest wygaśnięcia, lecz rozpala się na nowo dzięki przeżyciu wywołanemu przez jakiegoś człowieka. Powinniśmy z głęboką wdzięcznością pamiętać o tych, którzy wzniecili w nas płomienie”.

Takimi ludźmi byli wspomniani przeze mnie dzisiaj parafianie z ulicy Kościuszki, którzy wyprzedzili nas w w naszej ziemskiej wędrówce do Pana. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a Światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Krystyna Kajdan

Wczesna Komunia Święta to tradycja w naszej rodzinie

(z rodzicami Joasi – Magdaleną i Bartłomiejem Benisz – rozmawia Krystyna Kajdan)

KRYSTYNA KAJDAN: – Co spowodowało, że postanowili Państwo wysłać córkę właśnie do Wczesnej Komunii Świętej?

MAGDALENA I BARTŁOMIEJ BENISZ: – Zdecydowaliśmy się posłać Joasię do Wczesnej Komunii Świętej z kilku powodów. Po pierwsze, do Komunii Świętej w wieku przedszkolnym przystępowała nasza starsza córka Julia; miała wtedy niecałe 6 lat. Już wtedy mieliśmy świadomość, że dziecko nie musi znać wszystkich prawd katechizmu; wystarczy, że wierzy, iż pod postacią Chleba Eucharystycznego jest Pan Jezus. A naszym zadaniem, jako rodziców, jest rozbudzić w dzieciach pragnienie jednoczenia się z Jezusem.

Po drugie, jest to też poniekąd tradycja w rodzinie; do tej pory 4 kuzynów naszych dzieci przyjmowało Pana Jezusa w wieku przedszkolnym. Do Wczesnej Komunii Świętej przystąpiła także Joasi patronka – św. Joanna Beretta Molla.
Po trzecie Wczesna Komunia Święta pozwala na większe zaangażowanie rodziców w kształtowanie sumienia i wrażliwości dziecka.

– Czy córka chętnie uczęszczała na lekcje religii z Siostrą Edytą? Czy widać było, że córka jest na przykład grzeczniejsza?

– Już na pierwszym spotkaniu urzekła nas charyzma Siostry Edyty. Siostra obrazkami, piosenkami i biblijnymi opowieściami potrafiła zaciekawić i skupić uwagę naszej rozbrykanej córeczki. Wraz z upływem czasu córka coraz chętniej przychodziła na lekcje.

– Czy zapamiętali Państwo jakieś jej wypowiedzi na temat przyjęcia Pana Jezusa do jej serduszka? Czy czeka na Niego, czy się cieszy?

– Joasia pod wpływem lekcji religii zaczęła zadawać ciekawe pytania; na przykład raz zapytała Siostrę Edytę, dlaczego w kościele wierni powtarzają „Panie nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie...”, a potem jednak idą do Komunii Świętej, mimo, że są niegodni...

Bardzo miło wspominamy Sakrament Pokuty i Pojednania; Asia sama zgłosiła się pierwsza do konfesjonału i po chwili radośnie go opuściła.

– Czy tego typu przygotowania mają wpływ na życie Państwa rodziny?

– Przygotowywanie dziecka do comiesięcznych spowiedzi spoczywa na rodzicach przez kolejne 2–3 lata, ale to przyjemny obowiązek. Najbliższą rodzinę poprosiliśmy, aby nie dawali Asi upominków. To Pan Jezus przyjmowany do serca jest dla Asi prezentem. Rodzice chrzestni zaprenumerowali jej "Małego Gościa Niedzielnego" i "Anioła Stróża", ale Asia jeszcze o tym nie wie...

– Czy polecaliby Państwo innym rodzinom wysyłanie dzieci w wieku przedszkolnym do I Komunii Świętej?

– Owoce tego duszpasterskiego wysiłku Siostry Edyty, księży spowiedników i nas – rodziców, będzie widać pewnie dopiero po latach, niemniej jednak uważamy, że nie można dzieciom odmawiać łaski płynącej z sakramentów. Zachęcamy innych rodziców do aktywnego włączenia się w przygotowanie dzieci do Wczesnej Komunii, a właściwie do dwóch sakramentów – Komunii Świętej oraz Pokuty i Pojednania. Nasi trzej młodsi synowie pewnie też skorzystają z tej możliwości.

– Bardzo dziękuję Państwu za rozmowę, a całej Waszej wspaniałej Rodzinie życzę Bożego błogosławieństwa i obfitych darów Ducha Świętego!

– Dziękujemy i prosimy o modlitwę.

Nie żałowaliśmy tej decyzji ani przez chwilę

Dorotka i Zosia od kilku lat uczęszczają do Przedszkola „Tęcza” Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Od początku byliśmy zadowoleni z tego wyboru, bo przedszkole to nie tylko pomaga nam wychowywać nasze bliźniaczki w duchu chrześcijańskim, ale także przez prawidłowe metody pedagogiczne i przykład jest bardzo pomocne w przygotowaniu do wieku szkolnego jakże jeszcze młodego i niedoświadczonego człowieka.

Już kilka lat temu nasze dziewczynki zaczęły nas wypytywać, czy będą mogły, podobnie jak ich starsi koledzy i koleżanki, uczestniczyć w wielkiej przygodzie i wydarzeniu jakim są przygotowania do a następnie sama Komunia Święta. Przygodzie, bo z Siostrą Edytą, nauki przedkomunijne można właśnie tak nazwać; jej ciepło, zaangażowanie i umiejętność zainteresowania dzieciaków znane są w całym przedszkolu.

Nie daliśmy się długo namawiać i jeszcze przed zeszłorocznymi wakacjami podjęliśmy decyzję, by spełnić życzenie naszych dzieci, tym bardziej, że my sami także jako dzieci przystępowaliśmy do Wczesnej Komunii Świętej. Nie żałowaliśmy tej decyzji ani przez chwilę, bo zgodnie z naszymi wyobrażeniami i tym co słyszeliśmy od innych rodziców, Siostra Edyta jest świetnie przygotowana do roli katechetki a ksiądz proboszcz Jarosław Paszkot ochoczo umożliwia odbycie tej Uroczystości.

Dzieci z chęcią chodziły na zajęcia, nigdy nie grymasiły ani nie narzekały, każda katecheza była przemyślana i prowadzona w ciekawy sposób, także i my sami jako rodzice mogliśmy z niej dużo wynieść. Comiesięczne Msze Święte pomagały pogłębiać przygotowania, tym bardziej, że Ksiądz Proboszcz zawsze oferował dzieciom łatwe do zrozumienia nauki i kazanie, o które czasem po Mszy Świętej dzieci się nas nawet dodatkowo dopytywały.

Jesteśmy bardzo zadowoleni i wdzięczni Siostrze Edycie i Księdzu Proboszczowi za umożliwienie naszym dzieciom przystąpienia do Wczesnej Komunii Świętej. Nasze Dzieci ugruntowały Wiarę i Miłość do Boga, znacznie częściej rozmawiają o Nim; rozmawiają i starają się stosować nauki w życiu codziennym, same pamiętają o codziennej modlitwie i mamy wrażenie, że chętniej uczestniczą w niedzielnej Eucharystii.

Magdalena i Wojciech Skorek

Refleksja Siostry Edyty SSND

Przygotowywanie dzieci do Wczesnej Komunii Świętej to dla mnie najpiękniejsze zajęcie w pracy katechetycznej, gdyż dzieci są najbardziej szczere i otwarte na Pana Boga. I przyjmują wszystko z ogromną wiarą! Joasia, Dorotka i Zosia są tego dowodem, a także ubiegłoroczne dzieci wczesnokomunijne, które dzisiaj obchodzą I rocznicę przyjęcia Pana Jezusa do swych serduszek. Są to: Melania, Stasiu, Tymek, Greta, Marta, Emilka, Jacek, Agatka, Maksymilian i Zuzia.

Szmaragdowy Jubileusz to okazja do dziękczynienia

 

 

 

17 lutego 1962 roku nasi zacni Parafianie, Państwo Małgorzata i Emanuel Romańczykowie, zawarli sakramentalny związek małżeński w naszym brynowskim kościele pw. Najświętszych Imion Jezusa i Maryi. Przy ślubie asystował im ks. prof. Ludwik Orzeł – kanonik honorowy Kapituły Katedralnej w Katowicach. Dzisiaj podczas Mszy świętej o godz. 12.00 pragną podziękować Bogu za 55 lat wspólnego życia. Należy podkreślić, że ten SZMARAGDOWY JUBILEUSZ to szczególna okazja nie tylko do świętowania, ale także do refleksji, podsumowań i wspomnień. Użycie wielkiej litery jest tutaj całkowicie uzasadnione. To wielki dar Boga, którego niewielu dostępuje.

Piękno rodziny

Jak już wspomniałam na wstępie, minęło właśnie 55 lat od dnia, w którym nasi Jubilaci ślubowali sobie miłość i wierność małżeńską. Miło odnotować, że w tej miłości i wierności trwają do dziś. Okres narzeczeński trwał u nich zaledwie dziewięć miesięcy, bo nie mieli wątpliwości, że są dla siebie przeznaczeni. Po ślubie zamieszkali u rodziców Pani Małgorzaty. Pan Bóg błogosławił im obficie i obdarzył dwoma synami: Tomaszem – obecnie doktorem nauk medycznych i Wojciechem – obecnie doktorem nauk leśnych. Synowie oraz ich małżonki Justyna i Izabella darzą rodziców szacunkiem i miłością. Mnóstwo radości wnoszą w ich życie wnuki, których mają czworo. Są to Marcin i Agnieszka oraz Hubert i Kalina.
Pani Małgorzata po ukończeniu studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach podjęła pracę zawodową i kontynuowała ją aż do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ten sam Wydział ukończył również Pan Emanuel, tylko parę lat wcześniej. Wspólne zamieszkiwanie z rodzicami Pani Małgorzaty okazało się zbawienne, gdyż ich synowie byli do południa wychowywani przez jej mamę i dwie młodsze siostry, a popołudniu przez nich. Młodszy syn Wojtek od czwartego roku życia chodził do przedszkola. Natomiast starszy Tomek marzył o tym, aby zamiast do przedszkola, jak najwcześniej zacząć chodzić do szkoły i rozpoczął edukację nie mając skończonego szóstego roku życia. Państwo Romańczykowie wszystkie wolne chwile i urlopy spędzali z synami, podróżując po Polsce i Europie. Zwiedzali miejsca, które znali z historii i z czasopism turystycznych, a które bardzo chcieli poznać i zobaczyć. Wierni Czytelnicy naszej parafialnej gazetki pamiętają zapewne jak przed laty – na jej łamach – nasi Jubilaci dzielili się wrażeniami ze wspaniałej pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Zaangażowanie społeczne

Pan Emanuel w młodości był bardzo zaangażowanym harcerzem. W harcerstwie właśnie otrzymał przygotowanie do działalności społecznej dla dobra wspólnego. Przez wiele lat był aktywnym radnym Rady Miasta Katowice oraz wicemarszałkiem Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego Województwa Katowickiego. W naszej parafii zaś sprawował funkcję Przewodniczącego Duszpasterskiej Rady Parafialnej. Oboje Państwo Romańczykowie działali w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich. I warto tutaj z wdzięcznością nadmienić, że to z ich inicjatywy 20 lutego 1994 roku została powołana do życia nasza parafialna gazetka. Od tamtej chwili miną jutro 23 lata, a Pani Małgorzata wiernie – od samego początku – zapewnia w niej stałą rubrykę z porządkiem nabożeństw. Uważa, że jak się czegoś podejmuje, to musi się z tego wywiązywać jak najlepiej. Twierdzi, że z perspektywy czasu sprawdziło się wydawanie tego lokalnego biuletynu, który co tydzień czeka na nas na stoliku z prasą.

Recepta na trwały związek małżeński

W ich życiu małżeńskim dużą rolę odgrywała żywa wiara oraz przywiązanie do tradycji rodzinnych i patriotycznych. To ważna sprawa i należy tak zawsze postępować, aby można było spoglądać spokojnie każdemu w oczy – twierdzi Pani Małgorzata. Gdy zadałam Jubilatom pytanie, jaką mają receptę na tak udane i szczęśliwe małżeństwo, odpowiedzieli: – Młodym małżeństwom trzeba przypomnieć, że życie jest sinusoidą, w której są chwile dobre i niestety również gorsze. Trzeba się czasami dobrze napracować, aby pokonać trudności. Droga na skróty nie daje satysfakcji, chociaż wydawać by się mogło, że rozwiązuje jakieś problemy... Pani Małgorzata z wiarą i pełnym przekonaniem dodaje, że ich długotrwały związek małżeński jest wynikiem Bożej opieki, za którą nieustannie i zawsze dziękują. A mnie przypomniały się słowa poety Kazimierza Brodzińskiego: – Wiara dla ludzi Niebo otwiera, z wiarą spokojniej człowiek umiera, a jak cię przyciśnie jakaś niedola, cóż jak nie wiara rękę ci poda. I muszę przyznać, że ta kolejna rodzina w naszej parafii, w której Bóg jest na pierwszym miejscu, budzi we mnie niesamowity szacunek i podziw. Za oknem spoglądam na zimowy pejzaż, a tak naprawdę widzę piękną i bogatą w owoce jesień życia naszych Jubilatów.

Życzenia i dar modlitwy

Państwo Małgorzata i Emanuel Romańczykowie otrzymają w dniu dzisiejszym na pewno mnóstwo serdecznych życzeń i gratulacji. Dołączmy się i my – jako parafialna rodzina Jubilatów: – Drodzy Jubilaci! Przyjmijcie serdeczne gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania za przykład szczęśliwego związku małżeńskiego, za wierność Sakramentowi, który połączył Was przed 55 laty. Niech Bóg Wam błogosławi, obdarza dobrym zdrowiem, radością, pokojem oraz nieustanną miłością najbliższych. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności – a może raczej przypadkiem danym od Boga – nasz parafialny harmonogram przewiduje od dzisiaj modlitwę za mieszkańców ulicy Czyżyków. Przy tej właśnie ulicy mieszkają nasi Jubilaci. Ogarnijmy ich zatem szczególną modlitwą, prosząc Boga zwłaszcza o zdrowie i powrót do sił dla Pana Emanuela. Szczęść Boże!

Krystyna Kajdan


Wiersze Emilii Berndsen na małżeński Jubileusz

Czy to wczoraj były te dni piękne,
gdy organy weselne Wam grały?
Czy to wczoraj młodości bzy kwitły,
a marzenia jak róże pachniały?

    Czy to dawno – te burze złowrogie
    i te chmury, i te krzyże mnogie,
    i gwiazdy i księżyce radości!
– Dziś to księga życiowej mądrości.
Wiele w niej stronic – piękny Jubileusz!
Każdy rozdział pracą kreślony
brzemieniem troski: dzieciom, rodzinie,
każdy akapit – omodlony.
    Dziś radujemy się z Wami – Kochani,
    sukcesem lat przeżytych we dwoje.

Za dobry przykład dziękując – życzymy,
niech Bóg wciąż darzy łaską i serca pokojem!

***    ***

Życie tak płynie – jak górski potok
przez skalne progi, głazy, korzenie,
i tak unosi nasz los ta rzeka
zdobiąc nas światłem, bliźniąc cierpieniem.

    Sprawą jest świętą tak płynąć naprzód,
    wśród przeszkód Nadziei nie zgubić...
    Tak jak Wy, z wiosłem miłości i wiary,
    trwaliście – z sercem dla Boga i ludzi.

Drodzy, kochani – dziś ten Jubileusz
szmaragdem rozbłyska w Waszych dni rzece
i Anioł, co kiedyś wiązał Wam ręce,
imiona w Niebie złotym pisze rylcem.

    Za trudy ziemskie – co się liczą w górze –
    niech Bóg błogosławi i niech pachną róże.

 

 

 

Strona 1 z 10

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie