Relacje

Adwentowe życzenia z Moskwy!

Agnieszka Nowak – w tyle Mury Kremla – Baszta Borowicka (fot. M. Zielińska) (z Agnieszką Nowak rozmawia Krystyna Kajdan)

KRYSTYNA KAJDAN: – Pani Agnieszko, od pewnego czasu mieszka Pani w Moskwie – stolicy Rosji. W czasie naszego ostatniego spotkania wyraziła Pani zgodę, aby zostać korespondentką prasową nie tylko „Nowego Miasta”, ale także naszej brynowskiej gazetki. Czy polubiła Pani Moskwę? Jakie wrażenie zrobiło na Pani to miasto, gdy przybyła tam Pani pierwszy raz?

AGNIESZKA NOWAK: Moskwa jest ogromnym miastem. Liczy ponad 10 mln mieszkańców i to robi wrażenie! Ulice są ogromne – mają nawet 20 pasów ruchu, a te mniejsze po 6, tysiące samochodów, korki, hałas, wielka liczba ludzi w metrze. To są pierwsze rzeczy, których nie można nie zauważyć. Moskwa jest miastem, które trzeba odkrywać i wciąż mnie zaskakuje – kryje w sobie wiele tajemnic.

Czytaj więcej...

Przebudzona solidarność

Pociąg relacji Bolonia – Florencja. Wypadek. Musiałem poddać się operacji. Razem ze mną na sali szpitalnej leżał młody Rumun, ciężko ranny: jadąc motorem został uderzony przez pociąg na niestrzeżonym przejeździe. I tak mógł się uważać za szczęściarza, ponieważ został „tylko” odrzucony daleko od torów i doznał złamania kości miednicy oraz innych części ciała. Mocno mnie zdziwiło, że rzeczą, na którą najbardziej się uskarżał, nie był ból, lecz niemożność dalszej pracy przy zbieraniu pomidorów. W ten sposób pozbawiał pomocy swoją rodzinę, która została w Rumunii. On sam był nielegalnym imigrantem.

Tymczasem lokalna prasa podawała informację o jego śmierci. To mocno go frustrowało, ponieważ nie miał możliwości skontaktowania się z rodziną. Bardzo martwiło mnie podejście wobec tego chłopaka, brudnego i bez porządnego ubrania. Miałam wrażenie, że nikt się nim nie interesuje. Nie mogłem tego tak zostawić: próbowałem namówić pielęgniarzy, żeby skontaktowali się z jakimś pracownikiem socjalnym i z rodziną chłopaka. Odpowiedziano mi jednak, że jest nielegalnym imigrantem, że jego sytuacja nie jest jasna. Poprosiłem więc moją żonę, aby przywiozła jakieś ubranie, mydło, soki; ja tymczasem próbowałem na własną rękę skontaktować się z krewnymi chłopaka. W szpitalu nie było to takie proste, ale z ufnością zanosiłem do Boga modlitwę, aby nie opuszczał tego potrzebującego pomocy młodzieńca.

Następnego dnia po oddziałach chodziły wolontariuszki i pytały, czy niczego nam nie brakuje. „Ja mam wszystko, czego potrzebuję” – powiedziałem – „zapytajcie lepiej tego chłopaka”. Zapewniły mnie, że porozmawiają o nim z kolegą-ekspertem od takich „przypadków”. Po południu odwiedził mnie wysłany przez nie mężczyzna, który okazał się być moim dawnym współpracownikiem (emerytowany strażnik miejski, tak jak ja). W krótkim czasie zdobył numer kolegi Rumuna, który zawsze był łącznikiem pomiędzy nim a jego rodziną, nieposiadającą telefonu. W ten sposób chłopak mógł odbyć poruszającą rozmowę z matką, która myślała, że jej syn nie żyje.

Ale najpiękniejszą rzeczą w tej historii było to, że odżyła solidarność wokół tego młodego imigranta. Jeden z mężczyzn z naszej sali szpitalnej, choć wcześniej zamknięty w sobie i opryskliwy, zorientowawszy się, że chłopak w środku nocy czegoś potrzebuje, wstał i pomógł mu. Również pośród personelu medycznego zauważyłem zmianę nastawienia na bardziej pozytywne.

T.B.

Tłumaczyła z włoskiego: Małgorzata Stelmachowska

To już niestety koniec wakacji!

<Kończą się tegoroczne wakacje, różne wyjazdy bliskie i dalekie, pielgrzymki i wędrówki po kraju i po świecie. Na szczęście pozostają na ogół miłe wspomnienia, do których zawsze warto wracać. Na początku wakacji ks. Tomasz Sakwerda - na pożegnanie swej posługi w naszej parafii - zorganizował pielgrzymkę do Włoch dla ministrantów, dzieci i młodzieży. Wyjazd był bardzo udany, o czym świadczą dzisiejsze wspomnienia niektórych uczestników tej pielgrzymki. Zapraszam do lektury!

Krystyna Kajdan

Czytaj więcej...

Śluby Sióstr

26 lipca br. Siostry Szkolne de Notre Dame: M. Bożena Wyspiańska i M. Chiara Burzyńska oddały Bogu na zawsze całe swoje serca, składając wieczyste śluby zakonne w Opolu. Uroczystości przewodniczył miejscowy Ksiądz Biskup Rudolf Pierskała. Modlitwą i serdeczną miłością w tym ważnym dniu otaczali Siostry zgromadzeni kapłani, rodzina, przyjaciele, współsiostry domu opolskiego oraz przybyłe z innych wspólnot prowincji.

Po uroczystym obiedzie i wspólnych zdjęciach w ogrodzie s. Bożena i s. Chiara podzieliły się z zebranymi gośćmi swoim osobistym świadectwem, jak przeżywają prawdę wyrażoną w wybranym przez siebie na uroczystość ślubów fragmencie Listu Św. Pawła do Koryntian: „Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc a nie z nas”. Uroczystość ta miała również oprawę artystyczną, w której wystąpiła Justyna Krusz, wykonując utwór K. S. Abla „Allegro na violę da gamba solo”, oraz Magda Anioł ze swoim mężem. Po części artystycznej był czas na siostrzane życzenia oraz świętowanie z gośćmi.

Nasza brynowska wspólnota parafialna ogromnie cieszy się z powołania s. Bożeny i s. Chiary. Oprócz serdecznych gratulacji i życzeń pragniemy je zapewnić o modlitwie, aby Bóg obdarzył Siostry wszelkimi potrzebnymi łaskami do wypełnienia złożonych ślubów, do wierności Bogu.

Ks. Proboszcz Jarosław Paszkot
Ks. Tomasz Sakwerda
Ks. Łukasz Stawarz
Redakcja i cała Wspólnota parafialna
u Jezusa i Maryi w Brynowie

Źródło informacji i zdjęcia:
www.ssnd.pl

Terra Benedictina cz.3

Przed-wakacyjna parafialna pielgrzymka do Bawarii (cz. 3)

--> Pierwsza część relacji z pielgrzymki: Terra Benedictina 
--> Druga część relacji z pielgrzymki: Terra Benedictina 

Pierwszego maja zwiedzaliśmy Monachium. Do centrum pojechaliśmy tramwajem, w którym wyzwaniem było kupienie biletów w automacie. Miasto w tym dniu świętowało. Sklepy pozamykane, niewielu ludzi na ulicach, spokój... bardzo dobre warunki do zwiedzania.

Monachium. Kościół teatynów. Wszędobylskie aniołki.Doszliśmy najpierw do kościoła teatynów, ufundowanego przez księcia Ferdynanda Marię i jego żonę jako wyraz wdzięczności za narodziny syna. W 1663 r. został położony kamień węgielny pod „najpiękniejszą i najozdobniejszą świątynię”, a jej budowa trwała ponad sto lat. Na fasadzie widnieje herb Bawarii, Saksonii, Polski i Litwy (żona Maksymiliana III Józefa była córką Augusta III, króla Polski). W krypcie znajdują się groby władców bawarskich, m.in. fundatorów kościoła i ich syna, Maksymiliana Emanuela i jego żony Teresy Kunegundy Sobieskiej. Wnętrze świątyni jest przestrzenne, białe (odznaczają się czarne konfesjonały i ambona), bogato zdobione sztukateriami. A głównym elementem zdobniczym są aniołki...

Czytaj więcej...

Terra Benedictina cz.2

Przed-wakacyjna parafialna pielgrzymka do Bawarii. (cz. 2)

--> Pierwsza część relacji z pielgrzymki: Terra Benedictina 

BurghausenTrzeci dzień pielgrzymki rozpoczął się poranną mszą św. w jednym z pokoi w pensjonacie. Po pysznym śniadaniu, umocnieni kawą, wyruszyliśmy w drogę. Nadrobiliśmy jeszcze „zaległość” z poprzedniego dnia: Burghausen. Troszkę nas czas gonił i nie mogliśmy dokładnie poznać najdłuższego zamku w Europie - całkowita jego długość wynosi ponad kilometr - ok. 1040 metrów.

Burghausen. Miasto u stóp zamkuTa siedziba książąt bawarskich to właściwie samodzielne miasteczko, ulokowane na wąskim wzgórzu pomiędzy rzeką Salzach a jeziorem Wöhrsee. Zabudowania gospodarcze, kaplice, i warownia na końcu otaczają kolejnych sześć dziedzińców. Najstarsze fragmenty budowli pochodzą z 1025 roku, zaś ostateczny kształt zamek uzyskał pod koniec XV wieku, w 1490 r. Obecnie mieszczą się tu muzea i galerie sztuki. Z murów można podziwiać okolicę i położone poniżej, nad rzeką, stare miasto.

Czytaj więcej...

Strona 3 z 4

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezja.katowice.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

(w okresie wakacyjnym
5 lipca - 31 sierpnia)

poniedziałek
18:45-20:00
wtorek
18:45-20:00
środa
18:45-20:00
czwartek
18:45-20:00
piątek
18:45-20:00

 W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie