Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia duszpasterskie XVII NIEDZIELA ZWYKŁA (sierpień)

Wakacyjny porządek Mszy św.:
w niedziele: 7:30; 9:00; 10:30 oraz 18:00
w tygodniu: 8:00 oraz 18:00

Witamy w naszej parafii ks. Tomasza Jaklewicza, który zgodnie z dekretem arcybiskupa katowickiego został mianowany proboszczem naszej parafii i od dzisiejszej niedzieli, tj. od 29 lipca rozpoczyna swoją posługę. Ks. Tomasz przez ostatnie 14 lat pracował w redakcji „Gościa Niedzielnego” jako zastępca redaktora naczelnego. Życzymy mu wiele światła Ducha Świętego. Uroczyste wprowadzenie na urząd proboszcza odbędzie się podczas Mszy św. o godzinie 18.00. Weźmie w nim udział ksiądz biskup Adam Wodarczyk oraz dziekan naszego dekanatu o. Alan Rusek, proboszcz z Panewnik.

Miesiąc sierpień od wielu lat przeżywany jest w naszej Ojczyźnie jako miesiąc trzeźwości i abstynencji. Wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania trzeźwości. Biskupi zachęcają nas także do podjęcia abstynencji w intencji uproszenia łaski otrzeźwienia dla uzależnionych od alkoholu lub innych używek.

W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcamy do pojednania z Chrystusem w spowiedzi św.
W każdy czwartek zapraszamy od godz. 17:00 do 18:00 na prywatną adorację Najświętszego Sakramentu.

W czwartek 2 sierpnia przypada odpust Porcjunkuli związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny, gdy nawiedzą kościół parafialny, odmówią „Wierzę w Boga”, „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” i spełnią zwykłe warunki odpustu.

W sobotę 4 sierpnia wspomnienie św. Jana Vianney’a - patrona proboszczów. Tego dnia odwiedzimy chorych i starszych parafian z posługą duszpasterską. Prosimy ich zgłaszać.
W piątki po rannej Mszy św. odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Codziennie rano o godz. 7:30 odmawiamy różaniec. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej.
W niedzielę 5 sierpnia udzielimy sakramentu chrztu św. i pobłogosławimy roczne dzieci podczas Mszy św. o godz. 10:30. Nauka dla rodziców i chrzestnych w sobotę 4 sierpnia o godz. 16:30 w salce. Kolekta w niedzielę 5 sierpnia przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.
W poniedziałek 6 sierpnia obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego.

W czwartek 9 sierpnia – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), patronki Europy.
W piątek 10 sierpnia – święto św. Wawrzyńca. To patron parafii w Ligockiej Kuźni (Rybnik), w której proboszczem został ks. Jarosław Paszkot. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
W sobotę 11 sierpnia wspomnienie św. Klary.
We wtorek 14 sierpnia wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego.

We środę 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Porządek Mszy św.: godz. 7:30; 9:00; 10:30 oraz 18:00. W czasie każdej Mszy św. będziemy święcić wianki i zioła.
W czwartek 16 sierpnia zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18:00 w kaplicy św. Huberta i św. Maksymiliana w lesie na Muchowcu w int. wszystkich parafian - w kościele nie będzie w tym dniu wieczornej Mszy św.

W piątek 17 sierpnia przypada Uroczystość św. Jacka, patrona archidiecezji i metropolii katowickiej.

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich odbędzie się w niedzielę 19 sierpnia br.
PROGRAM PIELGRZYMKI:
8:30 - Godzina Różańcowa
9:30 – Przybycie Księży Biskupów, procesja z Obrazem MB Piekarskiej na Kalwarię
10:00 – Eucharystia
14:00 – Godzina Młodzieżowa
15:00 – Nieszpory i procesja z Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej do Bazyliki


W piątek 24 sierpnia przypada Święto św. Bartłomieja Apostoła.
W niedzielę 26 sierpnia obchodzić będziemy Uroczystość NMP Częstochowskiej. W tę niedzielę zostanie odprawiona również Msza św. o godz. 12:00.
Są jeszcze wolne intencje mszalne w sierpniu, można je zamawiać w zakrystii lub kancelarii. Najbliższy numer biuletynu parafialnego ukaże się 2 września 2018 roku.

Dzieciom, młodzieży i wszystkim Parafianom życzymy pięknego, pełnego radości i Bożego błogosławieństwa wypoczynku wakacyjnego.

Ogłoszenia duszpasterskie - XI Niedziela Zwykła 17 do 24 czerwca 2018

W każdym człowieku Bóg zasiewa ziarno, które jest tak niepozorne. Boże ziarno rzucone przez Boga w glebę serca ludzkiego, to Słowo Pana, które buduje Królestwo Boże już tutaj na ziemi. Królestwo Boże, to Królestwo pokoju, prawdy, sprawiedliwości i miłości, które zostało zasiane słowami Ewangelii jak małe ziarnko gorczycy, które jednak posiada w sobie moc wzrostu. Każdy w nim może znaleźć spokój i radość życia, drogowskaz, sens i pełnię życia. 

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za wszystkie ofiary!

--------------------------------

W czwartek przypada wspomnienie św. Alojzego Gonzagi.

W czwartek od godz. 17:00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dobiega końca rok szkolny i katechetyczny. Z okazji zakończenia roku szkolnego zapraszamy nauczycieli, rodziców i dzieci na Msze św. dziękczynne.
Uczniów SP 65 zapraszamy na Mszę św. w środę o 18:00. Na tę Mszę św. zapraszamy też uczniów gimnazjów. Od godz. 17:30 okazja do spowiedzi św.
W czwartek od godz. 17:30 spowiedź święta uczniów SP 11 przed wakacjami.
W piątek: o godz. 8:00 Msza św. dla dzieci z klas 1-3 ze SP nr 11
o godz. 1000 Msza św. dla dzieci z klas 4-7 ze SP nr 11

Dzieciom i młodzieży gratulujemy ukończenia kolejnego roku wzrostu w mądrości i zdobywania wiedzy oraz życzymy pięknych, radosnych wakacji. Przeżyjcie te szczególne miesiące w bliskości Boga odkrywając Jego miłość w pięknie stworzonego świata, trwajcie w przyjacielskim dialogu z Nim przez modlitwę i bądźcie wierni uczestnictwu w niedzielnej Mszy św.
Prosimy rodziców wysyłających dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby dzieciom umożliwiono spełnienie praktyk religijnych, a szczególnie udziału w niedzielnej Mszy św.

Ks. Jarosław Paszkot po 12 latach posługiwania w naszej parafii jako proboszcz, dekretem ks. Arcybiskupa skierowany został do posługi w nowej parafii w Ligockiej Kuźni, koło Rybnika. Do naszej parafii przychodzi jako proboszcz ks. dr Tomasz Jaklewicz, który pełnił do tej pory funkcję zastępcy redaktora naczelnego Gościa Niedzielnego. Nowi proboszczowie rozpoczną posługę w sobotę 28 lipca. Zapraszamy w przyszłą niedzielę 24.06 na Mszę św. o godz. 12:00. Będzie to okazja by sobie nawzajem podziękować, pomodlić się za dotychczasowego proboszcza o światło Ducha Św. w pełnieniu nowej woli Bożej.

Kolekta w przyszłą niedzielę na potrzeby parafii. Za tydzień w niedzielę będziemy gościć ks. Franciszka Lehnerta, misjonarza z Brazylii, który wygłosi słowo Boże, a przed kościołem odbędzie się zbiórka na wsparcie jego posługi w dalekiej Amazonii. Ks. Franciszek Lehnert prowadził nasze rekolekcje wielkopostne w 2012 r.

IX Niedziela Zwykła - 3 czerwca 2018

Niedziela to dzień poświęcony Panu Bogu. Udział we Mszy św. jest najlepszą okazją by oddać Panu Bogu chwałę, by Go wielbić. W okresie przed wakacjami, kiedy jesteśmy już nieraz mocno zmęczeni, tym bardziej ważny są też dwa inne aspekty niedzieli: jako czasu wypoczynku, a także wykorzystanie tego dnia dla swoich najbliższych. Św. Ireneusz mówił, że „Chwałą Boga jest żyjący człowiek”. Dodajmy, dobrze żyjący, tzn. zgodnie z Jego wolą.

Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby archidiecezji. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie procesji Bożego Ciała. Bóg zapłać tym, którzy pracowali przy stawianiu ołtarzy i ich przyozdabianiu, za przyniesione kwiaty. Dziękujemy siostrom zakonnym, dzieciom i ich rodzicom za sypanie kwiatów. Dziękujemy zwłaszcza panu Wojciechowi za transport, panu Dawidowi za przygotowanie ołtarzy i czuwanie nad całością, panu Jerzemu za tradycyjne już prowadzenie śpiewu, szafarzom, ministrantom, młodzieży i tym wszystkim, którzy przystroili okna na trasie procesji.

Po Mszy św. wieczornej do piątku włącznie odprawiać będziemy nabożeństwa z procesją z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła. Zapraszamy do udziału w nabożeństwie i procesji wszystkich parafian. Dzieci komunijne prosimy o przychodzenie w strojach komunijnych, zaś dziewczynki niech przychodzą sypać kwiaty przed Najświętszym Sakramentem.

W poniedziałek do salki zapraszamy na ostanie przed wakacjami spotkanie grupy Słowa Życia.

We wtorek przypada wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika.

W czwartek od godz. 17:00 zapraszamy na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu.

W piątek w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - oddajemy cześć Jezusowi sławiąc wielkie dary Jego miłości. W tym dniu ze względu na uroczystość nie obowiązuje post. W piątek o godz. 16:30 Msza św. szkolna. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie dzieci i gimnazjalistów.

Po Mszy św. wieczornej odbędzie się ostatnia procesja w oktawie Bożego Ciała.

W sobotę obchodzimy wspomnienie Niepokalanego Serca NMP. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej codziennie o godz. 7:30.

W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na WTUŚ.

Za tydzień w niedzielę 10.06 przypada 100 rocznica urodzin Ks. kanonika Adolfa Kocurka, naszego proboszcza do 1989, budowniczego naszego kościoła, probostwa i domu katechetycznego, wieloletniego dziekana dekanatu Katowice południe. Zapraszamy na Mszę św. w Jego intencji w niedzielę o 7:30.

W najbliższym tygodniu jest jeszcze sporo wolnych intencji mszalnych. Zachęcamy by zamawiać je w intencji swoich bliskich tak żywych jak i zmarłych.

Ogłoszenia duszpasterskie - Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 27 maja do 3 czerwca 2018

Przeżywamy dziś Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Chcemy rozważać tajemnicę Boga, który będąc jednością jest zarazem doskonałą wspólnotą Trzech osób zjednoczonych w bezgranicznej miłości. Aby mieć udział w tej wspólnocie, gromadzimy się również jako wspólnota - Kościół i budujemy naszą wzajemną miłość, na wzór miłości Osób Boskich.

Łączymy się duchowo się z mężczyznami pielgrzymującymi do MB Piekarskiej.
Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za wszystkie ofiary!

------------------------------

Do czwartku włącznie zapraszamy na ostanie nabożeństwa majowe o 17:30.

W dzisiejszą niedzielę kończy się czas przeznaczony przez Kościół dla odbycia spowiedzi wielkanocnej.

We wtorek przypada wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej

W tym tygodniu przypadają czwartek przed I piątkiem, I piątek i sobotą miesiąca.

W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - składamy publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu przez udział w procesji eucharystycznej. W naszej parafii procesja z Najświętszym Sakramentem wyruszy z kościoła po Mszy św. o godz. 9:00 i przejdzie ulicami: Nasypową, Orkana, Ligęzy i Przyklinga. Bezpośrednio po zakończeniu procesji zostanie odprawiona w kościele Msza św. Ołtarze zostaną ustawione:
I. ul. Nasypowa 23
II. ul. Orkana 10
III. ul. Orkana 6
IV. przy probostwie
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w przygotowanie ołtarzy. Zapraszamy chętnych w środę na godz. 17:00 do mycia ołtarzy i przygotowania dekoracji. Prosimy równocześnie mieszkańców ulic, którymi przechodzić będzie procesja o udekorowanie okien swoich domów. Zarówno udział w procesji jak i te nasze dekoracje będą wyrazem naszej wiary i czci wobec Najświętszego Sakramentu. Do wszystkich Parafian zwracamy się z prośbą o przyniesienie kwiatów do dekoracji ołtarzy. Do tradycji procesji Bożego Ciała należy i to, że dziewczynki ubrane w białe sukienki rzucają kwiaty przed Najświętszym Sakramentem. Prosimy wszystkie dziewczynki, które będą rzucać kwiaty na próbę we wtorek i środę o godz. 16:45. Dzieci wczesnokomunijne i pierwszokomunijne prosimy, by przyszły na procesję w strojach komunijnych.

Okazja do spowiedzi św. przed Bożym Ciałem w środę od godz. 17:30.
W Boże Ciało Msze św. będą odprawiane według następującego porządku:
o godz. 7:30, 9:00; po procesji, 12:00 i 18:00.

W oktawie Bożego Ciała po wieczornej Mszy św. odprawiać będziemy nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa z procesją z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.

W piątek przypada wspomnienie św. Justyna męczennika. Młodzież zapraszamy na Mszę św. w I piątek o 19:00.

W sobotę odwiedzimy chorych z posługą duszpasterską. Prosimy zgłaszać ich adresy do piątku włącznie.

W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 12:00 będziemy udzielać sakramentu chrztu św. i błogosławić roczne dzieci. Nauka dla rodziców dziecka i rodziców chrzestnych odbędzie się w sobotę o godz. 16:30 w salce katechetycznej.

W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby archidiecezji.

W najbliższym tygodniu jest jeszcze kilka wolnych intencji mszalnych.

Przyszłość Kościoła idzie przez rodzinę, a dobre rodziny tworzą dobrzy małżonkowie. Chcemy w naszej parafii stworzyć nowy lub nowe kręgi rodzin, które spotykałyby się raz w miesiącu. Dlatego małżonków, którzy chcieliby pogłębić swoją relację miłości wzajemnej zapraszamy na spotkanie inaugurujące na probostwie w przyszłą niedzielę o 16:00.


WSPANIAŁA PROPOZYCJA DLA RODZIN!
MARIAPOLI – WAKACJE ZEMBRZYCE 29 lipca–5 sierpnia 2018 r.
Serdecznie zapraszamy na coroczne letnie rekolekcje Ruchu Focolari.W programie: wspólne spotkania, modlitwa, liturgia, spacery, wycieczki, warsztaty tematyczne – wszystko w duchu wspólnoty i braterstwa.

Miejsce: Ośrodek wypoczynkowo-rekolekcyjny Totus Tuus im. Ks. Kard. Karola Wojtyły, 34-210 ZEMBRZYCE 503 (w pobliżu Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zawoi)
Przyjazd: 29 lipca 2018 r.
recepcja w holu budynku głównego od godz. 12.00
obiadokolacja godz. 16.30-18.00
początek programu – Msza św. godz. 18.30
Zakończenie: 5 sierpnia 2018 r. przed południem

Przyjmujemy zgłoszenia uczestnictwa tylko na całe Mariapoli (od 29 lipca do 5 sierpnia). Z powodu ograniczonej liczby miejsc decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłata zaliczki w terminie 7 dni od daty potwierdzenia rezerwacji.

Dzieci i młodzież do lat 18 – z dorosłym opiekunem.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zakwaterowania uczestników według możliwości lokalowych.

Pełny koszt spotkania wynosi:
Dorośli i młodzież: 600 zł za osobę
Dzieci w wieku 3-10 lat: 300 zł za osobę
Dzieci do lat 3; gratis (w przypadku, gdy nie korzystają z osobnego miejsca noclegowego)
Opłata obejmuje: noclegi, wyżywienie (śniadania i obiadokolacje), koszty organizacyjne. Opłata nie obejmuje kosztów ewentualnych dojazdów na wycieczki i biletów wstępu np. do Babiogórskiego Parku Narodowego. Dla uczestników istnieje możliwość skorzystania z wewnętrznego, bezpłatnego parkingu. Prosimy o dokładne wypełnienie karty zgłoszenia (indywidualnej lub grupowej-rodzinnej), która będzie zamieszczona pod specjalnym linkiem na stronie internetowej www.focolare.org/polska

Zapisy na powyższej stronie będą aktywne od 1 czerwca, godz.17:00
Informujemy, że przyjmujemy zgłoszenia wyłącznie przez w/w stronę internetową. Nie będą przyjmowane zgłoszenia telefoniczne, listem lub inną drogą korespondencyjną.
Po uzyskaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, prosimy o przesłanie w terminie 7 dni zaliczki w wysokości 150,00 zł za osobę lub całej kwoty na konto:
Stowarzyszenie Życia Apostolskiego Dzieło Maryi – Gałąź Żeńska 15 1240 4650 1111 0010 7338 7151  z dopiskiem: Zembrzyce 2018. Imię i nazwisko. Nr potwierdzenia.

Brak wpłaty zaliczki powoduje automatyczne anulowanie zgłoszenia.

Kontakt z organizatorami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ogłoszenia duszpasterskie 13 do 20 maja 2018 r.

Świętujemy dzisiaj Wniebowstąpienie Jezusa. Ten dzień napełnia nas radością, gdyż Chrystus przebywając w chwale nieba, wzywa nas do dawania świadectwa w miejscach gdzie żyjemy oraz obiecuje łaskę Ducha Świętego. Po Wniebowstąpieniu Chrystusa Apostołowie z Maryją trwali w Wieczerniku na modlitwie. Gromadzimy się w naszej świątyni, w naszym Wieczerniku, by prosić o wielkie dary Boże, szczególnie o dar jedności dla Chrystusowego Kościoła i dla naszych rodzin.

Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii na opłaty za gaz. Bóg zapłać za wszystkie ofiary!

Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie o godz. 17:30.

Trwa nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, którą to uroczystość będziemy obchodzić w przyszłą niedzielę. Zapraszamy też do wspólnej modlitwy różańcowej codziennie o 7:30.

W poniedziałek obchodzimy święto św. Macieja Apostoła. W środę 16.05 obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli, głównego patrona Polski.

Ks. Janusz Wilczek obchodzi w tym dniu 20 rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji zapraszamy na Mszę św. w jego intencji w piątek o 16:30

. W czwartek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 17:00.

W piątek o godz. 16:30 Msza św. szkolna. Dzieci, które rok temu przystąpiły do I Komunii zapraszamy w piątek na Mszę szkolną i do sakramentu pokuty.

W sobotę 19 maja Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc obchodzi swoje 70 urodziny. Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach.

Za tydzień w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza św. w rocznicę I Komunii świętej.

Wieczorna Msza św. celebrowana będzie „przy świecach”, z udziałem chóru „Pro Arte”.

Prosimy o złożenie podpisu pod protestem mieszkańców wobec planu, który zakłada otwarcie przejazdu z ulic Przyklinga i Ligęzy do ul. Orkana i Rolnej. W środę 9.05 br. w UM odbyło się spotkanie, gdzie liczne grono przedstawicieli wspólnoty mieszkańców Nasypowej i Orkana, rodziców dzieci uczęszczających do SP11 wraz z dyrekcją, wielu parafian m.in. z ulicy Nasypowej, Ligęzy i Przyklinga, a także kilku radnych miasta Katowice oraz wiele innych osób, jednomyślnie i jednogłośnie skrytykowało ten projekt, nie pozostawiając suchej nitki na tych, którzy go zrobili. Przedstawiciele Miasta wysłuchali tych głosów i potwierdzili, że jeżeli wpłyną odpowiednie protesty na piśmie, wycofają się z tego niedobrego pomysłu. Dlatego bardzo ważne jest by do 4.06 zebrać jak najwięcej podpisów pod tym protestem.

Ogłoszenia duszpasterskie - V Niedziela Wielkanocna 29 kwietnia do 6 maja 2018 r.

Szukamy Jezusa zgodnie z tym, co sam zapowiedział swoim uczniom. Tęsknimy i oczekujemy przebywania w Jego obecności. Niech pociesza nas świadomość, że dzięki wzajemnej miłości On sam – Jezus zmartwychwstały staje się obecny wśród nas.

Kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Bóg zapłać za wszystkie ofiary!

--------------------------------------

W środę 25.04 zmarł po długiej chorobie ks. Andrzej Cuber, który był wikariuszem w naszej parafii w latach 1995 - 2001. Eksportacja w niedzielę o 19:00, a pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 30.04 o godz. 15:00 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie, gdzie był proboszczem od 2006 r.

We wtorek 1 maja przypada Święto Św. Józefa Rzemieślnika. Od wtorku zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie o 17:30. Chcemy dziękować w szczególny sposób Maryi za odzyskaną niepodległość i polecać Jej orędownictwu nasze rodziny, naszą parafię, naszą Ojczyznę i cały Kościół, prosząc by także nas doprowadziła do świętości.

W środę obchodzimy wspomnienie św. Atanazego biskupa i doktora Kościoła.

W tym tygodniu obchodzimy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca. Zapraszamy do liczniejszego udziału w nabożeństwach.

W czwartek 3 maja przypada Uroczystość NMP, Królowej Polski. Na Msze św. w tym dniu zapraszamy o 8:00, 16:00 i 18:00. Od 17:00 wystawienie, a o 17:30 nabożeństwo majowe.

W piątek przypada wspomnienie św. Floriana męczennika, patrona archidiecezji. Ponieważ większość dzieci nie idzie do szkoły w tym dniu nie będzie Mszy św. szkolnej.

W sobotę udamy się z posługą sakramentalną do chorych. Prosimy zgłaszać ich adresy do piątku włącznie.

W przyszłą niedzielę 6 dzieci przystąpi do Wczesnej Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 10:30, a o godz. 12:00 Msza św. z chrztem dzieci. Nauka dla rodziców i chrzestnych w sobotę o 16:30 w domu katechetycznym.

Za tydzień kolekta na potrzeby naszej parafii.

Dekanalna pielgrzymka Parafialnych Zespołów Caritas, do klasztoru pobenedyktyńskiego w  Legnickich Polach i do Legnicy odbędzie się we wtorek 22 maja. Ze względu na odległość (około 300 km)  koszt będzie wynosił ok. 80 do 100 zł w zależności od ilości chętnych. Zapraszamy do udziału także parafian spoza Zespołu Caritas. Wyjazd autokarem o godz. 6.00 z Ochojca. Zapisy w zakrystii.

W piątek i najbliższą niedzielę o 7:30 są jeszcze wolne intencje.

Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity (J 15,5)

 

Słowo, które rodzi życie.

Nasza relacja z Jezusem stanowi fundamentalny temat dzisiejszej liturgii. Jezus, podając się za „prawdziwy krzew winny”, stawia się w centrum chrześcijańskiego życia i uświadamia, że bez niego niemożliwe jest „dawać owoc”. Trzeba jednak „trwać w Nim” (Ewangelia). To „trwanie” wyraża się poprzez przestrzeganie przykazań, w szczególności tych dotyczących wiary i miłości braterskiej (drugie czytanie). Jednym z przykładów tego, co może oznaczać żywa relacja z Chrystusem, jest entuzjazm Pawła w głoszeniu wiary (drugie czytanie).
Metafora krzewu winnego i latorośli dobrze wyjaśnia sedno żywej więzi między Jezusem i wiernymi. Życie tych ostatnich zależy od intensywności relacji z Nim. Nie tylko dlatego, że On jest przykładem, ale też dlatego, że stanowi siłę wewnętrzną każdego chrześcijanina. Jest prawdziwą winnicą Boga: przez Niego stajemy się Ludem Bożym. Trwanie w Nim nie jest czymś statycznym, czymś danym raz na zawsze przy okazji Chrztu Świętego. Jest to rzeczywistość dynamiczna: trzeba pozwolić pielęgnować się Ojcu i wtedy modlitwa stanie się skuteczna. W innym przypadku „latorośl się zbiera, i wrzuca do ognia, i płonie”. Istnieje wtedy ryzyko, że zostaniemy chrześcijaninem pozbawionym „charakteru”.
Dobrze jest siebie samego zapytać: co oznacza dla mnie „trwanie” w Chrystusie? Czy to On jest źródłem mojego działania? Czy próbuję myśleć jak Jezus? Postępować jak On? Spotykać innych, tak jak spotykał On? Pracować tak jak On? Służyć tak, jak On służył?...

Komentarz pod redakcją Giovanniego C.


 

Życie, które rodzi słowo.

Jakiś czas temu w naszej parafii miały miejsce pewne nieporozumienia między działającymi w niej osobami. Sprawa ta bardzo mnie smuciła, tym bardziej, że oddziaływała negatywnie na rodzinny klimat, który od kilku miesięcy panował między parafianami, zwłaszcza młodymi. Pokusa, by porozmawiać na boku z tymi osobami i przedstawić im rzeczy takimi, jakimi są, była bardzo silna. Czułam jednak, że to nie jest dobra droga. Nie byłoby z tego nic dobrego. Trzeba było czekać, modlić się, mieć nadzieję i jeszcze raz czekać.
To moje ciągłe czekanie opłaciło się: w końcu zainteresowane osoby same uznały, że popełniły błąd i postanowiły zacząć na nowo. Było to dla mnie mocne i znaczące doświadczenie, ponieważ „trwanie w ciszy i oczekiwaniu” kosztowało mnie wiele – wydawało mi się, że nic nie robię i siedzę z założonymi rękami. Kiedy powracała pokusa, by poruszyć temat dawnych sporów, starałam się pokochać te osoby jeszcze mocniej, czasem wyrażając to nawet poprzez mały gest – np. powiedzenie: „dziękuję”, „jesteś naprawdę w porządku”, „masz bardzo dobry pomysł”.
Cierpliwa miłość zwyciężyła wszelki opór. Wszystko wróciło do stanu sprzed konfliktu, a nawet polepszyło się! I w ten sposób powoli przeszliśmy od smutku do pogody ducha.

S.M.


Ewangelia wg św. Jana
J 15, 1-8

Trwanie w jedności z Chrystusem sprawia, że przynosimy obfite owoce. Myśląc wyłącznie ludzkimi kategoriami, nie zawsze zgadzamy się z Bożym planem wobec nas. Dlatego On oczyszcza nasze pragnienia i myśli. Niekiedy sprawia, że nie osiągamy zamierzonego celu, natomiast współpracuje we wszystkim, co przyczynia się do naszego zbawienia. Oczyszczenie może sprawiać ból, ale gdy się dokona, daje radość. Cokolwiek w życiu zamierzamy uczynić, pamiętajmy, że bez Jego pomocy nic nie osiągniemy.

Strona 1 z 70

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezja.katowice.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

(w okresie wakacyjnym
5 lipca - 31 sierpnia)

poniedziałek
18:45-20:00
wtorek
18:45-20:00
środa
18:45-20:00
czwartek
18:45-20:00
piątek
18:45-20:00

 W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie