Bez kategorii

Ogłoszenia duszpasterskie - XXII niedziela zwykła - 2 września

Słowo Boże dzisiejszej niedzieli wzywa nas do zerwania z obłudą. Pan Jezus nie oczekuje od nas zewnętrznej poprawności, ale głębokiego nawrócenia. Chce przemiany serca. Nie chodzi o to, by lekceważyć przepisy, zasady, prawo czy tradycję. Chodzi o to, aby być człowiekiem uczciwym wewnętrznie, spójnym. W religii chodzi o prawdę, nie o wizerunek. Prośmy dziś Boga o odwagę życia w prawdzie.

1. Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na potrzeby archidiecezji.

2. Zapraszamy na Nieszpory, które odprawimy o dziś o godz. 17.30.

3. Witamy w naszej wspólnocie parafialnej ks. Tomasza Klikowicza, który rozpoczyna posługę jako wikariusz i katecheta w SP 65. Życzymy mu wielu łask Ducha Świętego.

4. W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny oraz katechetyczny. Tego dnia odprawimy specjalne Msze św. dla uczniów naszych dwóch szkół według następującego porządku: klasy 4-8 z SP 11 o godz. 8.00, a dzieci z klas 2-3 z SP 11 o godz. 9.00. Natomiast wszystkie dzieci z SP 65 będą miały Mszę św. w kościele Jutrzenki Wolności na ul. Gawronów o godz. 8.00, którą odprawi nasz wikary, który będzie katechetą w tej szkole. Wszystkich pierwszoklasistów (z obu szkół) oraz wszystkie dzieci w wieku szkolnym zapraszamy na pierwszą Mszę św. szkolną w piątek o godz. 16.30. Podczas tej Mszy poświęcimy tornistry i przybory szkolne pierwszoklasistom.

5. W tym tygodniu przypadają I czwartek i I piątek miesiąca. Zachęcamy wiernych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W czwartek od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. W piątek po rannej Mszy św. odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

6. W sobotę 8 września odwiedzimy z posługą sakramentalną chorych. Prosimy ich zgłaszać w zakrystii lub w kancelarii.

7. Członków scholi oraz wszystkie dzieci, które lubią śpiewać zapraszamy na próbę w kolejne soboty: 8 i 15 września na godz. 9.00 do salki katechetycznej. Próba będzie trwać ok. 1,5 godziny.

8. Ministrantów oraz chłopców po pierwszej komunii św., którzy chcieliby zostać ministrantami zapraszamy na zbiórkę w sobotę o godz. 9.00.

9. W przyszłą niedzielę pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie.

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW od 02.09.2018 - 09.09.2018

NIEDZIELA 02.09 – 22. NIEDZIELA ZWYKLA

7.30 Za ++ Anielę i Stefana Sołtysek
9.00 Za ++ męża Alfreda Jasny, rodziców Helenę i Fryderyka Jasny i siostrę Margot Sikorę
10.30 Za + Stefana Harasa (VI rocznica śmierci)
12.00 W intencji dzieci, które przyjmą Chrzest Święty: Heleny Ćwiertnia, Karoliny Okoń, Maksymiliana Kubina, Alicji Cochara i Jana Kołodzieja, ich chrzestnych i rodziców.
17.30 Nieszpory niedzielne
18.00 Za + Huberta Kalinowskiego oraz + Janinę Lebiodę

PONIEDZIAŁEK 03.09 – WSPOMN. ŚW. GRZEGORZA WIELKIEGO, papieża i doktora Kościoła

8.00 W intencji uczniów klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 11 z okazji rozpoczęcia roku szkolnego
9.00 W intencji uczniów klas 2-3 Szkoły Podstawowej nr 11 z okazji rozpoczęcia roku szkolnego
18.00 W intencji Stefanii Dziuk z okazji 95.rocznicy urodzin z podziękowaniem za otrzymane łaski i prośbą o dalszą opiekę Bożą

WTOREK 04.09

8.00 Za ++ rodziców Annę i Franciszka Maciejczyk, braci Stanisława i Joachima i ++ z rodziny
18.00 Za + Stanisława Szweg (XXXIV rocznica śmierci)

ŚRODA 05.09

8.00 Za + Wiesławę Gąsiorowską (30.dzień po śmierci)
18.00 1 int. Za ++ Krystynę i Zygmunta Krzyżaniak
2 int. Za + Irenę Student (30. dzień po śmierci)

CZWARTEK 06.09

08.00 Dziękczynna w intencji rodziny Maciejczyk z prośbą o dalszą opiekę Bożą
18.00 W intencji kapłanów, katechetów i sióstr zakonnych oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne

PIĄTEK 07.09

08.00 Za + męża Józefa Andrzejczaka
16.30 W intencji uczniów rozpoczynających naukę w nowym roku szkolnym
18.00 Za + męża Bronisława Tkacza

SOBOTA 08.09 - ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

8.00 W intencji członków „Żywego Różańca”
18.00 1 int. Za + Adama Sikocińskiego (XIX rocznica śmierci), za ++ rodziców, za + Elżbietę Odorkiewicz (IX rocznica śmierci), jej rodziców i rodzeństwo
2 int. Za + męża Henryka (XX rocznica śmierci), szwagra, rodziców i teściów

NIEDZIELA 09.09 – 23. NIEDZIELA ZWYKLA

7.30
9.00 Za + Michała Przysieckiego (rocznica urodzin) i ++ z rodziny
10.30 1 int. Za ++ Annę, Łucję, Pawła i Emila Cebula
2 int. W intencji Aleksandry Baluch z okazji 18.rocznicy urodzin
12.00 1 int. W intencji Katarzyny i Piotra (15.rocznica ślubu) oraz Magdaleny i Anny z okazji urodzin
2 int. W intencji Ewy i Aleksandra (35. rocznica ślubu) oraz Joanny i Piotra (5. rocznica ślubu) i syna Łukasza (2.rocznica urodzin) z prośbą o Boże błogosławieństwo
17.30 Nieszpory niedzielne
18.00 Za + Józefa Widerę (VI rocznica śmierci), oraz jego ++ rodziców i teściów

Ty tu urządzisz

Zebrali się u Jezusa faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy.

I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nieumytymi rękami. Faryzeusze bowiem i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Dlaczego twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?”. Odpowiedział im: „Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: »Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi«. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji”. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: „Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Wszystko to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”.

1. Czystość rytualna była ważnym elementem kultu Izraelitów. Ale czystość nie jest dla czystości. Celem religijności nie jest religijność, lecz Bóg, a wtórnie uświęcenie człowieka. Bywa tak, że droga do celu staje się celem samym w sobie. A to jest bez sensu. Dlatego Jezus w ostry sposób piętnuje faryzeuszy za dwie rzeczy: za obłudę i za zastępowanie Bożych praw bardziej liberalnymi prawami, które sprytnie omijając trudniejsze wymagania, dają pozór przyzwoitości. Nie ma innego wyjścia: słowa Jezusa trzeba odnieść do siebie, czyli przyjrzeć się własnej religijności. Pozwolić, by Pan odsłonił hipokryzję lub łatwe rozgrzeszanie się z trudniejszych przykazań.

2. „Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie”. Jak daleko od Boga jest moje serce? Można też zapytać inaczej: gdzie jest moje serce, czyli co jest dla mnie najcenniejsze, najdroższe? Gdzie jest mój skarb? Bo gdzie skarb twój, tam będzie i serce twoje. Pytanie o serce nie jest pytaniem o same uczucia, ale o miłość, czyli o wybór i wierność.

3. „Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji”. Trzeba uważać, by nie wylać dziecka z kąpielą. W imię tak zwanego autentyzmu rezygnuje się czasem z tradycji, powołując się przy tym na słowa Jezusa, że przecież ważne jest to, co w sercu. Na przykład w wielu krajach zrezygnowano z piątkowego niejedzenia mięsa na rzecz innej, rzekomo bardziej autentycznej formy postu. Efekt jest taki, że nie ma tam już dziś żadnego postu. Jezus nie wzywa do rezygnowania z tradycji na rzecz własnych pomysłów na autentyczną religijność. Chodzi o to, co święty Paweł nazwie „rozumną służbą Bożą” (Rz 12,1), czyli pobożność mądrą – wierną i twórczą zarazem. Chodzi o zgodność zewnętrznych praktyk z tym, co gra nam w duszach. 

Tylko czy pozwalamy, by w duszach grała nam Boża melodia? Im głośniej ktoś krzyczy, że jest autentyczny i nie da sobie niczego narzucać, tym łatwiej jest formowany przez kulturę masową według jednego modelu: konsumenta, niedojrzałego luzaka, egoisty. 

4. „Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym”. Zdanie to mówi o wolności człowieka. To człowiek decyduje się na zło, a nie odwrotnie. To człowiek otwiera furtkę diabłu lub zostawia niedomknięte drzwi, przez które wsącza się w niego trucizna. Wokół nas, owszem, wiele jest niszczących wyziewów. Ale niszczy nas to zło, które świadomie wybieramy, na które się godzimy, zawierając jakiś zgniły kompromis. Zdanie Pana Jezusa jest strasznie wymagające. Nie mogę uciec od odpowiedzialności za moje wybory. Nie mogę się usprawiedliwiać, że taki jest świat, że wszyscy tak robią, że inaczej się nie da. Z drugiej strony to zdanie mówi o tym, jak wielki jest człowiek. Może zachować się pięknie i godnie nawet w jakimś ziemskim piekle. Ty meblujesz w swoim sercu, w swojej głowie, w swoim życiu. Ty tu urządzisz.

ks. Tomasz Jaklewicz

ROZMOWA NA POWITANIE

(z nowym wikariuszem – ks. Tomaszem Klikowiczem rozmawia Krystyna Kajdan)

KRYSTYNA KAJDAN: – Otrzymał Ksiądz dekret do naszej parafii jako wikariusz w miejsce ks. Janusza Wilczka. Czy może się nam Ksiądz krótko przedstawić? Z jakiej parafii Ksiądz pochodzi? Z jakiej rodziny?

KS. TOMASZ KLIKOWICZ: - Pochodzę z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Wywodzę się z rodziny głęboko wierzącej.

– Ta parafia to prawdziwa kopalnia powołań, pochodzi z niej wielu znanych śląskich kapłanów. Jak kształtowało się Księdza powołanie?

- Zanim wstąpiłem do seminarium, studiowałem na pierwszym roku finanse – bankowość. W Wielki Piątek usłyszałem głos Bożego powołania do kapłaństwa. Ten głos w tamtym czasie bardzo mnie poruszył; tak mocno, że nie mogłem myśleć o niczym innym. Nie było łatwo podjąć decyzję, ale czułem, że jeżeli nie pójdę za tym głosem powołania, zmarnuję go. Byłem przekonany, że muszę to uczynić tu i teraz, a nie odwlekać z realizacją Bożego planu. Zrezygnowałem więc ze studiów i wstąpiłem do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach oraz rozpocząłem studnia teologiczne, które bardzo różnią się od mojego poprzedniego kierunku studiów.
Moje powołanie kapłańskie było i jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Bałem się czy sobie poradzę, czy podołam temu wszystkiemu. Jednak z perspektywy czasu widzę, że nie dałbym rady bez Bożej pomocy i bez modlitwy wielu ludzi. Chcę również podkreślić, że jestem bardzo szczęśliwy w tym wszystkim, co robię, a do czego powołał mnie sam Bóg.

– Jak brzmi hasło wybrane przez Księdza na obrazku prymicyjnym? I dlaczego taki wybór?

- „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Jest to fragment z Ewangelii według świętego Jana. A są to słowa Maryi wypowiedziane podczas wesela w Kanie Galilejskiej, skierowane do sług. Maryja wskazuje im na Jezusa i wypowiada właśnie te słowa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Na początku mej drogi seminaryjnej moja duchowość była skierowana ku Jezusowi. Lecz przez te wszystkie lata bardzo rozwinęła się u mnie pobożność Maryjna, szczególnie poprzez parafialne, piesze pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. To tam kształtowało się moje powołanie. Dlatego wybrałem te słowa „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, ponieważ one łączą te dwie Osoby, Jezusa i Maryję, które są dla mnie bardzo ważne.

– Jakie parafie pojawiły się do tej pory na kapłańskiej drodze Księdza życia?

- Tychy – Parafia św. Benedykta Opata
Rybnik – Bazylika św. Antoniego
Świętochłowice – Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła.

- Jakie ma Ksiądz pasje i zamiłowania?

- Duszpasterstwo. :)

- Czy lubi Ksiądz swoje imię? Nietrudno zauważyć, że na Brynowie nastała „era Tomków”, nasz nowy Ksiądz Proboszcz także nosi to piękne imię.

- Bardzo lubię imię, które nadali mi moi rodzice i mamy wiele wspólnego ze św. Tomaszem Apostołem.

– Dziękuję Księdzu za rozmowę. W imieniu naszej wspólnoty parafialnej pragnę Księdzu życzyć wszelakiego DOBRA i nieustannej opieki Jezusa i Maryi. Cieszymy się, że w prezbiterium naszego kościoła może Ksiądz codziennie oglądać swoje prymicyjne hasło. Szczęść Boże!

- Ja również dziękuję.

Podziękowanie dla ks. Janusza Wilczka

Księdzu Januszowi WILCZKOWI za rok pobytu pośród nas, za każdy trud duszpasterski, za duchową opiekę nad ministrantami, bierzmowańcami i grupą Słowa Bożego, za nauczanie religii, za organizowanie pielgrzymek, za odwiedziny chorych, za „krzyżyki” na naszych czołach i każde błogosławieństwo: Bóg zapłać!
Niech Bóg, który dał Księdzu w Brynowie łaskę świadczenia dobra, dalej prowadzi Księdza tą drogą. Niech Najświętsze Serce Pana Jezusa obdarza Księdza na nowej placówce wszelkimi potrzebnymi łaskami i darami Ducha Świętego. Szczęść Boże!

Wdzięczni za wszystko
Parafianie z Brynowa
z ks. proboszczem Tomaszem Jaklewiczem
i ks. Łukaszem Walaszkiem

Słowo Życia - Wrzesień 2018

«Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze» (Jk 1,21).

Słowo tego miesiąca pochodzi z Listu św. Jakuba, ważnej postaci Kościoła w Jerozolimie. Jakub zaleca chrześcijanom spójność między wiarą i działaniem.
Na początku Listu podkreślony został pewien zasadniczy warunek: należy uwolnić się od wszelkiego zła, aby przyjąć Słowo Boże, dać się prowadzić przez nie i w ten sposób dojść do pełnej realizacji chrześcijańskiego powołania.
Słowo Boże ma w sobie ogromną moc: jest twórcze, rodzi dobre owoce w poszczególnych osobach i we wspólnocie, buduje relacje miłości z Bogiem i pomiędzy nami. Św. Jakub mówi, że Słowo już zostało w nas zaszczepione.

Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze.
W jaki sposób? Bóg, stwarzając nas wypowiedział ostateczne słowo, powiedział, że człowiek jest Jego obrazem. Każda bowiem osoba ludzka jest dla Boga „Ty”, jest powołana do istnienia, aby podzielać życie miłości i komunii.
Dla chrześcijan sakrament chrztu jest wszczepieniem w Chrystusa - Słowo Boże, które weszło w historię ludzkości.
W każdej osobie Bóg złożył nasienie Swojego Słowa, które wzywa do dobra, sprawiedliwości, do bycia darem z siebie, do komunii. Przyjęte i uprawiane z miłością na własnej „glebie”, jest w stanie przynieść życie i owoce.

Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze.
Bóg przemawia do nas w jasny sposób w Biblii, której szczytem dla chrześcijan jest Ewangelia. Należy przyjąć Jego Słowa, czytając z miłością Pismo, a żyjąc nimi, możemy doświadczyć owoców.
Możemy także słuchać Boga w głębi naszego serca, gdzie często doświadczamy inwazji tak wielu „głosów”, tak wielu „słów”: sloganów, propozycji, modeli życia, a także zmartwień i lęków.... Ale w jaki sposób możemy rozpoznać Słowo Boże i dać mu przestrzeń, aby mogło w nas żyć?
Musimy rozbroić nasze serca i odpowiedzieć na Boże zaproszenie, abyśmy mogli w wolności i z odwagą słuchać Jego głosu, często bardzo subtelnego i dyskretnego.
Wzywa nas on do zapomnienia o sobie i pójścia drogą dialogu oraz spotkania z Nim i z innymi, a także do współpracy, aby uczynić ludzkość piękniejszą, gdy wszyscy poczujemy się bardziej braćmi i siostrami.

Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze.
Słowo Boże ma bowiem moc przemieniania naszej codzienności w historię wyzwolenia od ciemności zła osobistego i społecznego, ale wymaga naszego indywidualnego i świadomego przylgnięcia, nawet jeśli niedoskonałego, kruchego i stale dojrzewającego.
Nasze uczucia i myśli będą coraz bardziej przypominać uczucia i myśli samego Jezusa, nasza wiara i nadzieja w Boga Miłość zostanie wzmocniona, a nasze oczy i ramiona otworzą się na potrzeby braci i sióstr.
Chiara Lubich w 1992 roku powiedziała: «W Jezusie widzieliśmy głęboką jedność między miłością, którą miał do Ojca niebieskiego, a miłością do braci i sióstr. Jego słowa i życie było niezwykle spójne i to fascynowało i przyciągało wszystkich. Również my powinniśmy być tacy. Musimy przyjąć słowa Jezusa z prostotą dzieci i wcielać je w życie w ich czystości i jasności, w ich sile i radykalizmie, aby być takimi uczniami, jakich On chce, to znaczy uczniami równymi nauczycielowi: drugim Jezusem rozprzestrzenionym po całym świecie. Czyż może być dla nas przygoda większa i piękniejsza?».

Letizia Magri

Podziękowanie dla ks. prob. Jarosława Paszkota - pożegnanie

Drogiemu Księdzu Proboszczowi Jarosławowi Paszkotowi

- za kilkunastoletnią pracę duszpasterską w naszej Parafii - pragniemy dzisiaj z serca powiedzieć: BÓG ZAPŁAĆ!

Nie sposób słowami wypowiedzieć uczuć wdzięczności za wszelkie zaangażowanie, za ofiarne kształtowanie naszych sumień i postaw, za zbliżanie nas do Boga i pogłębianie naszej wiary, za życie Chrystusowym przykazaniem miłości, za braterską pomoc i życzliwość okazywaną każdemu z nas, za duchowe wsparcie w chwilach trudnych; szczególnie, gdy odchodzili nasi bliscy, gdy trzeba było przyjąć kolejny krzyż...

Dziękujemy za wszystkie duszpasterskie odwiedziny w naszych domowych kościołach, za wspólnie przeżyte jubileusze, rekolekcje i misje święte, a przede wszystkim za trud odkrywania przed nami daru Eucharystii jako źródła siły, mocy i światła w naszym codziennym życiu.

Dziękujemy za wszelką troskę o dobra materialne naszej parafii, za pielgrzymki do wielu świętych miejsc, za narciarskie zawody, za wszelkie dobro i budowanie jedności, za wspieranie grup parafialnych, za nauczanie religii w brynowskich szkołach, za każde błogosławieństwo i udzielony Sakrament.

Dzisiaj, Księże Proboszczu Jarosławie, gdy gromadzimy się na wspólnej Eucharystii i dziękujemy za dar Twojej obecności w naszej Parafii - składamy Ci również serdeczne życzenia, aby w Ligockiej Kuźni koło Rybnika - gdzie zgodnie z dekretem Księdza Arcybiskupa zostajesz posłany - towarzyszyło Ci nieustanne Boże błogosławieństwo i zdrowie. Także ludzka życzliwość i chęć współpracy.

Niech św. Wawrzyniec, który patronuje Twojej nowej parafii - wyprasza Ci u Jezusa i Maryi wszelkie potrzebne łaski i siły na każdy dzień dalszej kapłańskiej drogi. Szczęść Boże!

Z darem modlitwy

Wdzięczni Parafianie

Strona 1 z 68

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek - piątek
18:45-20:00

W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie