baner kolda

Wycieczki

Pielgrzymka do krajów bałtyckich

PIELGRZYMKOWYM SZLAKIEM
KRAJE BAŁTYCKIE

TERMIN: 22.06-30.06.2018

Cena: 300EUR i 1040PLN
GRUPA: 25 osób

RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI

1. dzień W godzinach porannych wyjazd z parafii, przejazd do Kodnia, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

2. dzień Śniadanie, nawiedzenie sanktuarium MB Kodeńskiej, przejazd do Sokółki – nawiedzenie kościoła parafialnego, w którym miał miejsce cud eucharystyczny, przejazd do Studziennicznej – nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej, przejazd do Kowna, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3. dzień Śniadanie, zwiedzanie Kowna – Ratusz miejski, Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła. Przejazd do Szydłowa - Sanktuarium Maryjne. Następnie przejazd do Szawli – Góra Krzyży. Przejazd do Rygi. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4. dzień Śniadanie, zwiedzanie Rygi z przewodnikiem m.in..: Stare Miasto, Dom Bractwa Czarnogłowych, zespół średniowiecznych kamieniczek tzw. „Trzej Bracia”, ratusz, Mała i Wielka Gildia, Katedra Domska, kościół św. Jakuba, parlament, Pomnik Wolności. Przejazd do Tallina.
Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5. dzień Śniadanie, zwiedzanie Tallina z przewodnikiem m.in.: Górne i Dolne Stare Miasto, 2 średniowieczne wieże; „Długi Herman” i „Gruba Małgorzata”, „kościół luterański”, 2 średniowieczne ulice – tzw. Długa i Krótka Noga, Ratusz miejski, Wielka Gildia Kupiecka, kościół protestancki św. Ducha, wzgórze Toompea, wieża telewizyjna. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6. dzień Śniadanie, wycieczka do Helsinek: Plac Senacki, Uniwersytet, Pałac Rządu, Katedra Luterańska "Tuomiokirkko", kościół w naturalnej bryle granitu "Temppeliauklio", Rynek Kauppatori, Ratusz, Pałac Prezydencki, Sobór Uspieński, fontanna Havis Amanda, obiadokolacja, nocleg.

7. dzień Śniadanie, Przejazd do Wilna przez "Szwajcarię łotewską" - zwiedzanie zamku krzyżackiego w Siguldzie. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

8. dzień Śniadanie, zwiedzanie stolicy Litwy: m.in. Katedra św. Stanisława i św. Władysława, Uniwersytet Wileński z kościołem św. Jana, muzeum A. Mickiewicza, kościoły św. Anny i Bernardynów, kościół św. Ducha, Plac Ratuszowy, Ostra Brama, klasztor Bazylianów, cerkiew św.Ducha. Obiadokolacja, nocleg.

9. dzień Śniadanie, wyjazd do kraju. Przyjazd do parafii późnym wieczorem.

Informacje dodatkowe:

W programie przewidziana jest codzienna Msza święta.

Cena pielgrzymki obejmuje:
– przejazd klimatyzowanym autokarem,
– 8 noclegów w hotelach lub pensjonatach **/***,
– wyżywienie: śniadanie (8) i obiadokolacja (8),
– herbata do obiadokolacji,
– opieka pilota,
– Ubezpieczenie KLiA, CP do kwoty 20.000 EUR,
– Ubezpieczenie NNW do kwoty 4.000 EUR,
– składka na UFG – 10PLN.

Cena pielgrzymki nie obejmuje:
– Dodatkowych napojów do kolacji,
– Biletów wstępu, przewodników miejscowych, promu, systemu Audio guide 100 EUR.

Proponowane wpłaty:
- 100EUR w dniu zapisu,
- 200EUR do dnia 20.04.2018 r.
- 1040PLN do dnia 20.05.2018 r.

Jubileuszowa pielgrzymka chorych

W dziękczynienie za 90 lat istnienia naszego lokalnego Kościoła wpisujemy kolejną inicjatywę duszpasterską: archidiecezjalną pielgrzymkę osób chorych, niepełnosprawnych, ich najbliższych oraz wszystkich chętnych do Lourdes.

Wydarzenie zaplanowaliśmy w dniach 10–16 maja br. Przejazd nastąpi specjalnym pociągiem. Pielgrzymka do Lourdes nie jest wyłącznie ofertą biura pielgrzymkowego i nie ma charakteru komercyjnego. Zarówno organizatorzy, lekarze, jak i osoby, które zadeklarują chęć służby chorym będą uczestniczyć w kosztach tego wydarzenia. Mając na uwadze odległość, jaka dzieli nas od Lourdes, organizacja kolejowej pielgrzymki wiąże się z dość dużymi nakładami finansowymi. Warto jednak postawić na jej owoce duchowe, w których będą uczestniczyć zarówno pątnicy, jak również ci, którzy okażą im życzliwość i wsparcie organizacyjne. Jesteśmy przekonani, że to przedsięwzięcie może stać się cennym darem rodziny i przyjaciół dla bliskiej osoby, doświadczonej chorobą albo przeciwnościami wieku.

Dlaczego właśnie Lourdes?

Odpowiadając na przesłanie skierowane przez Matkę Bożą do św. Bernadetty Soubirous, podejmujemy – na wzór wielu krajów – próbę wyjazdu o charakterze diecezjalnym, dając pierwszeństwo osobom doświadczonych cierpieniem i chorobą. Wszak Lourdes nazywane jest światową stolicą chorych. Z tym sanktuarium św. Jan Paweł II związał obchody Światowego Dnia Chorych.

Kto organizuje pielgrzymkę?

Pomysłodawcami i koordynatorami przedsięwzięcia są księża: Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach, Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i Krzysztof Tabath, archidiecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia. Za stronę merytoryczno-formalną pielgrzymki odpowiada Pani Jolanta Potempa, dyrektor Duszpasterstwa Pielgrzymkowego Archidiecezji Katowickiej.

Kogo zapraszamy do Lourdes?

Uprzywilejowanymi pielgrzymami będą chorzy i niepełnosprawni, choć inicjatywa przeznaczona jest dla wszystkich osób dobrej woli. Organizatorzy zapewniają uczestnikom profesjonalną opiekę medyczną. Udział w pielgrzymce potwierdziło kilkunastu lekarzy o różnych specjalizacjach. Nie zabraknie pielęgniarek. Wszyscy oni jako pielgrzymi włączą się w opiekę nad najbardziej potrzebującymi. Mając na uwadze fakt, że pielgrzymka na tak dużą skalę organizowana jest w naszej archidiecezji pierwszy raz, każdy chory potrzebujący stałej opieki, winien pielgrzymować z osobą wspierającą. Chorym, nie wymagającym indywidualnej opieki, będą pomagali też pielgrzymi-wolontariusze.

Dlaczego pociągiem?

Rozważaliśmy opcję samolotową, ale doszliśmy wspólnie do wniosku, że przejazd pociągiem umożliwia dotarcie do Lourdes tym chorym, którzy nie mogą podróżować innymi środkami lokomocji. Skład pociągu utworzą wagony z kuszetami (4- lub 6-osobowymi) wraz pościelą. Komfort jazdy podniesie klimatyzacja i nagłośnienie składu. W każdym wagonie do dyspozycji pielgrzymów będzie konwojent oraz osoba wyznaczona przez organizatora. Ponadto, podróżowanie pociągiem sprzyja zawiązaniu pielgrzymkowej wspólnoty poprzez wspólną modlitwę, wygłaszane konferencje i spotkanie innych pątników. Przewoźnik wyznaczył trasę prowadzącą do Francji przez Czechy, Austrię i Niemcy. W 1989 r. śp. ks. dr Czesław Podleski, wieloletni duszpasterz krajowy Apostolstwa Chorych, wybrał się do Lourdes w nietypowy sposób: wynajął dla uczestników pielgrzymki jeden wagon, który „doczepiano” do liniowych pociągów jadących w stronę Francji. Po wielu dniach pielgrzymi dotarli do sanktuarium w Lourdes. Obecnie mamy nowe możliwości. Jeśli wspólnymi siłami zbierzemy ok. 400 pielgrzymów, z Katowic do Lourdes wyjedzie specjalny pociąg PKP Intercity. W jedną stronę pokona 2700 km. Czas przejazdu wyniesie ok. 35 godzin.

Zakwaterowanie i wyżywienie w Lourdes

Miejsca noclegowe dla wszystkich uczestników zarezerwowano w Domu Pielgrzyma „Notre Dame”. Budynek bez barier architektonicznych może pomieścić w prostych, a zarazem komfortowych warunkach nawet 900 pielgrzymów. Usytuowano go nad brzegiem rzeki Gave de Pau – naprzeciw bazyliki sanktuaryjnej. Wyjątkowość Domu Pielgrzyma polega m.in. na tym, że funkcjonuje niczym szpital, zapewniając właściwą opiekę chorym i niepełnosprawnym. Grupa z Katowic będzie ulokowana w jednym skrzydle Domu Pielgrzyma. Do naszej dyspozycji pozostaną pokoje 2-, 3- i 6-osobowe, sale spotkań, cztery jadalnie, dyżurki lekarskie, gabinety zabiegowe, wózki dla chorych i osłabionych oraz taras z widokiem na sanktuarium. Organizatorzy zapewnią pielgrzymom „wzmocnione” śniadanie, ciepłą obiadokolację i dostęp do aneksów kuchennych celem przygotowania prostych posiłków np. kanapek.

Program pielgrzymki

Podczas trzydniowego pobytu w Sanktuarium poznamy m.in. miejsca związane z życiem św. Bernadetty, pomodlimy się przy Cudownej Grocie, w bazylice Niepokalanego Poczęcia, w tzw. bazylice różańcowej, w podziemnej bazylice św. Piusa X. Wraz z innymi pielgrzymami będziemy uczestniczyli w międzynarodowej Mszy św., celebrowanej przez abp. Wiktora Skworca, przeżyjemy Drogę Krzyżową i będziemy uczestniczyć w wieczornych nabożeństwach i procesjach ze świecami. Chętni będą mogli skorzystać z kąpieli w basenach, wypełnionych wodą z cudownego źródła. Celem ułatwienia przemieszczania się po Lourdes, pielgrzymi będą podzieleni w razie konieczności na mniejsze grupy, prowadzone przez przewodników. Nie zabraknie także czasu na zakup pamiątek.

Koszty uczestnictwa

Cena pielgrzymki wyniesie: 1950 zł + 150 Euro. W niej zawiera się:

  • przejazd pociągiem Katowice – Lourdes (t/p);
  • ubezpieczenie;
  • transfery autokarowe w Lourdes: dworzec SNCF – zakwaterowanie (t/p);
  • zakwaterowanie;
  • wyżywienie w Lourdes;
  • realizację programu na terenie sanktuarium: oprowadzanie po sanktuarium, bilety wstępu;
  • opiekę przewodników i wolontariuszy;
  • pakiet żywieniowy na podróż powrotną z Lourdes do Katowic.

Użyteczne informacje:

Na czas przejazdu z Katowic do Lourdes i pobytu w Lourdes pielgrzymi winni zaopatrzyć się w odpowiedni suchy prowiant. Konwojenci zapewnią w poszczególnych wagonach dostęp do kawy i herbaty. Ze względów bezpieczeństwa w wagonach obowiązuje zakaz gotowania wody przez podróżnych.

Informacje i zapisy:

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe,www.pielgrzymki.katowice.pl

tel. 32 356 90 50, 519 546 303. Na stronie internetowej Duszpasterstwa Pielgrzymkowego można pobrać kartę uczestnictwa w pielgrzymce tzw. formularz zgłoszeniowy.

 

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezjakatowicka.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00
sobota 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek, środa, piątek
17:00-18:00
wtorek, czwartek
18:45-20:00


W sprawach pilnych
dotyczących np. pogrzebu,
wezwania do chorego
proszę dzwonić na probostwo,
tel. nr 32 2518 660.

 

 chrzty i roczki

1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie