baner majowe baner zmartychwstanie

z życia Kościoła

Fatima – religijna interpretacja historii XX wieku

Dr hab. Marek Rembierz – pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie.

Jubileusz 100-lecia objawień fatimskich czyni je na nowo przedmiotem wzmożonego zainteresowania i publicznej debaty. gdzie ukształtowały się zapatrywania Karola Wojtyły na objawienia Maryjne? Jakie były źródła historiozoficznych przekonań Kalinowskiego i Swieżawskiego w kwestii Fatimy?

Gdy mowa o religijnym i kulturowym wydarzeniu, jakim są – hasłowo rzecz ujmując „objawienia fatimskie”, nie brakuje książek, które – jak dziełko znanego dziennikarza i watykanisty, Marca Tosattiego – w tytule i na promującej je okładce epatują sensacyjnie brzmiącymi sformułowaniami: Nieujawniona tajemnica. „Nie wszystko zostało powiedziane. Proroctwa fatimskie wciąż skrywają tajemnicę”, i których pierwsze zdanie brzmi: „Kwestia Fatimy wciąż pozostaje otwarta”. Może więc tematykę obejmowaną mianem „objawień fatimskich” powinno się pozostawić publikacjom, które ogłaszają „nieujawnione tajemnice”? Mimo iż nastawienie, aby ujawniać nieodkryte sensacje, zdaje się dominować, warto jednak zwrócić także uwagę, jak w próbach interpretacji historii w XX w. przywoływano objawienia fatimskie, a czynili to wybitni polscy intelektualiści i zarazem aktywni uczestnicy życia religijnego: filozof prawa i logik, Jerzy Kalinowski (1916–2000), oraz historyk filozofii i filozof, Stefan Swieżawski (1907–2004), obaj zaprzyjaźnieni z sobą profesorowie filozofii KUL i – co istotne – obaj wieloletni i bliscy przyjaciele Karola Wojtyły (1920–2005). Ten wątek nie został dotychczas należycie wyeksponowany w literaturze przedmiotu, a jest interesujący również z punktu widzenia historii idei i badań nad przemianami kultury religijnej.

Czytaj więcej...

Recepta na dobre przeżycie każdego dnia

 

 

 

 

Z inicjatywy ks. proboszcza Eugeniusza Krasonia od samego początku w naszej parafialnej gazetce zamieszczane jest co miesiąc Słowo Życia, którym możemy się kierować w naszym codziennym życiu. Dzisiaj wszystkim Czytelnikom chciałabym zaprezentować jeszcze jedną receptę na dobre przeżycie nie tylko miesiąca, ale każdego dnia. Są to hasła tłumaczone w Centrum Ruchu Focolari na 22 języki świata; także na język polski. Codziennie rano rozsyłam je drogą elektroniczną wielu znajomym; bardzo sobie to cenią. Gdyby ktoś z Czytelników miał takie życzenie to proszę o podanie swojego adresu e-mailowego, chętnie dołączę go do tej grupy.

Krystyna Kajdan
adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Passa Parola – 26/04/2017 – „Dzisiaj też zaczynać od nowa”
Tajemnica zwyciężania: zaczynać od nowa po każdej porażce.
Tajemnica sukcesu: codziennie zaczynać od nowa, starając się o doskonałość.
Tajemnica radości: zaczynać od nowa się uśmiechać po każdym płaczu.
Tajemnica szczęścia: zaczynać od nowa miłować zawsze, natychmiast i z radością.
Tajemnica miłości: zaczynać od nowa także w cierpieniu.
Tajemnica świętości: zaczynać od nowa po każdym upadku.
Tajemnica wiary: zaczynać od nowa z ufnością w miłość Ojca.
Tajemnica życia: zaczynać on nowa po każdej śmierci.
Zawsze zaczynać od nowa. Dzisiaj też zaczynać od nowa.

Passa Parola – 25/04/2017 – „Żyć miłością wzajemną”
To jest Nowe Przykazanie, które Jezus nazwał swoim. Podał też miarę, z jaką należy nim żyć: „… tak jak Ja was umiłowałem”.
To mnie właśnie zafascynowało ileś lat temu, kiedy poznałem grupę młodych z Ruchu Focolari, którzy gorąco tym przykazaniem żyli. Od razu do nich dołączyłem.
Minęły już 43 lata, ale entuzjazm, by żyć w miłości wzajemnej, jest ciągle taki sam. Niezmieniona też pozostała motywacja do takiego życia, które zaprowadziło mnie tu, gdzie jestem w tej chwili, czy też w każde inne miejsce na świecie, gdzie ta przygoda może mnie jeszcze rzucić.
Takie są moje przejścia życiowe, ale też tysięcy, czy nawet milionów osób, które tak jak ja, podjęły to życiowe wyzwanie Jezusa rzucone ponad dwa tysiące lat temu: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 12).
 
Passa Parola – 24/04/2017 – „Mieć serce otwarte na wszystkich”
Powinniśmy mieć serce, które nie ogranicza się tylko do osób szczególnie ulubionych, a które potrafi otworzyć się na wszystkich jednakowo. Nie ma niczego złego w tym, że kogoś lubimy bardziej, ale nasze serce powinno być stale otwarte na wszystkich, a wyróżnianie niektórych nie powinno mieć cech egoistycznego posiadania drugiego. Mieć serce wolne od przywiązań, które miłując codziennie tego, z kim w danej chwili jest w kontakcie, poszerza swoje horyzonty.
Mieć serce czyste, nie szukające korzyści, które miłuje wszystkich jednakowo, które rozpoznaje Boga w każdym bliźnim, które umie się jednoczyć, które zawsze podejmuje inicjatywę i miłuje jako pierwsze, nie oczekując wzajemności.

(Passa Parola) – 23/04/2017: – „Wnosić braterstwo tam, gdzie żyjemy”
W domu, w pracy, na osiedlu, we wszystkich miejscach, gdzie żyjemy, powinniśmy wnosić ducha braterstwa. Prawdziwe braterstwo wypływa z faktu, że jesteśmy dziećmi jednego Ojca. Możemy używać słownictwa dostosowanego do każdego środowiska, ale nie powinniśmy pomijać prawdy, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, a dla siebie braćmi. Braterstwo buduje się żyjąc nim, stając się braćmi dla wszystkich, miłując wszystkich bez różnicy. Braterstwo, jeśli wywodzi się z miłości wzajemnej, tworzy więzi silniejsze od nienawiści i śmierci,. Żyć braterstwem to tak, jakby tworzyć niebo na ziemi, jakby szykować Bogu mieszkanie między nami.

Passa Parola – 22/04/2017 – „Zadawać sobie trud kochania drugich”
Miłość zmusza nas do wyjścia ze strefy komfortu i do przezwyciężenia wygód i egoizmu. Miłość całkowicie sentymentalna w ogóle nie oddziałuje na otoczenie, za to miłość, która wyraża się konkretnymi gestami ma moc przeobrażania. Z tego powodu prawdziwa i czysta miłość jest ściśle związana z wytrwałym służeniem i poświęceniem, szczególnie wtedy, gdy nie zostaje odwzajemniona. Miłość bywa trudna, kiedy muszę przebaczyć, kiedy muszę aprobować odmienność drugiego, kiedy muszę zrezygnować z czegoś, na czym mi zależy, kiedy muszę odstąpić od mojej opinii, i kiedy w końcu muszę oddać życie.  Gdy zrozumiem, że zadawanie sobie trudu też jest miłością, to moje horyzonty myślowe otworzą się na nieskończoność.

Passa Parola – 21/04/2017: – „Przetwarzać cierpienie w miłość”
Jak można dokonać tej alchemii przemieniania cierpienia w miłość?
Właściwie jest to bardzo proste: jest to postawa nieprzerwanego miłowania także w cierpieniu.
Nie przestawać się udzielać z powodu cierpienia, ale w utrapieniach wychodzić poza siebie, by miłować i służyć temu, kto jest obok nas. Albo inaczej: znosić cierpienie ofiarowując je Bogu.
To nas wzmacnia i uzdalnia do przetwarzania takich sytuacji, choćby nie wiem jak były bolesne.
To, co uczyniliśmy z poświęceniem, świadczy o naszej wierze i utwierdza nas w miłości.
Ten, kto miłuje w cierpieniu, żyje w radości, uczy się umierać i zmartwychwstawać.

Apolonio Carvalho Nascimento
                            – przekład z włoskiego: rk

 

 

 

 

Dawać, fundament Ekonomii Komunii

W maju 1991 roku w Brazylii Chiara Lubich – założycielka Ruchu Focolari zaproponowała projekt Ekonomii Komunii. Wielkim entuzjastą tego projektu jest obecny papież Franciszek, który spotkał się z przedsiębiorcami 4 lutego br. Wygłosił wtedy piękne przemówienie, z którym warto się zapoznać, ale wcześniej pragniemy przedstawić fragment wypowiedzi Chiary z kwietnia 1992 r.:

„Wiecie, że w bardzo wielu spośród nas, od najmłodszych do najstarszych, idea ekonomii opartej na komunii dóbr obudziła uśpione energie, zrodziła poważne i zobowiązujące postanowienia, podsunęła sposoby zrealizowania – zdawać by się mogło – niezniszczalnych marzeń. Podobnie w całym „świecie Ideału” wprawiła w ruch mechanizm „dawania” i dlatego prawie wszyscy – można powiedzieć – zaczęli podarowywać swoje modlitwy, umiejętności, wszelkiego rodzaju usługi, gotowość przeniesienie się, gdzie potrzeba, pieniądze, ziemię, domy, kosztowności. Dzięki niej po trosze wszędzie, jak wiosenne kwiaty, zaczynają rozkwitać obiecujące zalążki nowych przedsiębiorstw mających na celu przekazywanie dochodów na rzecz potrzebujących.

Rodzą się też – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – struktury kształtujące nowych ludzi.

Czytaj więcej...

Święto pełne światła

Zbliża się Święto Matki Boskiej Gromnicznej – święto pełne światła i nadziei. Przed laty otrzymałam od naszej parafianki śp. Elżbiety Krak grubą księgę wydaną przez wydawnictwo św. Stanisława w Katowicach w 1932 r., czyli 85 lat temu. Księga ta napisana jest pięknym staropolskim językiem i nosi tytuł: ROK BOŻY w liturgii i tradycji Kościoła świętego z uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów ludowych oraz literatury polskiej. W przedmowie do niej można przeczytać, że „Rok Boży” zbliża się do Ciebie, miły Czytelniku, by nieść światło, rozpraszać ciemności, siać radość, plenić smutek, wiarę krzepić, budzić nadzieję i rozpłomienić miłość ku Bogu i wszelkim Jego dziełom”. Zapraszam zatem do lektury wiersza ks. Ewarysta Nawrowskiego zaczerpniętego z tej książki oraz kilku staropolskich ludowych przysłów.

Krystyna Kajdan

Matka Boska Gromniczna

Świątynia światłem gromnic płonie i woła: Matko! Oświeć życia znój! Przed prawem schylasz święte skronie, bo w niem pokory i pociechy zdrój. Posłuszna, cicha do ostatka wypełniasz kornie, co rozkaże Bóg, i wiedziesz rzesze jako matka (...).

Świątynia światłem gromnic płonie, i myśl ulata, gdzie pokory kwiat, nad burze, gromy, ciemne tonie, i nad niedolą ludzkich, biednych chat.

Świątynia w blaskach świec jaśnieje, i ufnie błaga cały polski lud: Pokoju, otwórz nam wierzeje na szczęście, chwałę, nowych czasów cud!

Na Gromniczną Maryją niedźwiedź budę rozwali lub poprawi ją.

Na Gromnicę masz zimy połowicę. Na Gromnicę łataj bracie rękawicę.

Gdy na Gromnicę roztaje – rzadkie będą urodzaje.

Gdy na Gromnicę z dachu ciecze, zima się jeszcze odwlecze.

Gdy słońce jasno świeci na Gromnicę, to przyjdą większe mrozy i śnieżyce.

„Żywa Korona Maryi” – na 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej

8 września 2016 r. rozpoczęły się obchody roku jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi (1717–2017). Miało to miejsce 8 września 1717 roku. Korony przesłał papież Klemens XI. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

Przygotowaniem do uczczenia 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu jest akcja „Żywa Korona Maryi”, która rozpoczęła się 8 września 2016 r. „Dziś pragniemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem. Św. Ireneusz mówił: «Chwałą Boga [jest] żyjący człowiek». Aby tak się stało, potrzeba nam nawrócenia. Dlatego też chcemy złożyć Maryi nasze duchowe dary – to one najbardziej ukazują, czy Maryja króluje w naszym życiu. Pragniemy być «Żywą Koroną Maryi» – informował o. Tomasz Tlałka, paulin, jeden z organizatorów akcji – Pragniemy bardzo gorąco zachęcić do nowej koronacji Maryi przez ukoronowanie Jej naszymi staraniami o nawrócenie. Rozpoczęliśmy 8.09.2016, tak, aby przez cały rok zbierać duchowe dary dla Maryi, które przyczynią się do przemiany naszego życia”.

Akcja składa się z następujących części:

KROK 1: Daj się zobaczyć Maryi – włóż w kopertę i prześlij na Jasną Górę swoje zdjęcie. To my tworzymy Żywą Koronę Maryi – nasze oblicza, a w nich całe nasze życie i nasza historia wypisana na twarzach. Nasze pragnienia, przeżycia, szczęście i cierpienia widoczne w naszych oczach. Chcemy być obliczem Maryi! Twoje zdjęcie umieścimy w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego, a następnie w Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze, tak abyś mógł je odnaleźć, gdy w pielgrzymce przybędziesz do Matki. Będzie to symbol, że Twoje życie zapisane jest w Sercu Maryi!

KROK 2: Złóż duchowy dar Maryi – na Jasną Górę prześlij nie tylko swoje sfotografowane oblicze, ale wraz z nim ofiaruj Maryi swoje serce. Na odwrocie zdjęcia napisz, jaki duchowy dar pragniesz złożyć Matce Bożej. Niech będzie on świadectwem pragnienia przemiany życia. Ofiaruj Maryi coś najpiękniejszego – może będzie to spowiedź po wielu latach, może to być pojednanie z kimś z kim jesteś w długim konflikcie, może postanowienie porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii…, a może to coś co codziennie będzie Cię motywować do nawrócenia, przygotuje Cię do życiowej zmiany – np. 10 różańca, czytanie Pisma Świętego, duchowej lektury… Znajdź coś od siebie – coś co właśnie Ty możesz ofiarować Maryi.

KROK 3: Weź Maryję do siebie – w odpowiedzi na Twój duchowy dar wypisany w Twoim sercu i na odwrocie nadesłanego na Jasną Górę zdjęcia (nadesłanego w formie papierowej), prześlemy Ci wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej (wielkości A4), jako znak, że jesteś Diamentem w Żywej Koronie Maryi. W ten sposób wprowadź na nowo Maryję do swojego domu, rodziny, życia. Złóż w Jej dłonie swoje sprawy i życie. Niech stanie się Królową Twego życia!

KROK 4: Diament z Korony. Złap kontakt z Maryją – pobierz aplikację na smartfona, a codziennie będziesz otrzymywał maryjną myśl, która pozwoli Ci nawiązać głębszą relację z Matką Bożą. Dzięki niej każdego dnia tuż przed godz. 21.00 (godziną modlitwy Apelu Jasnogórskiego), otrzymasz na swój telefon maryjną myśl – inspirację do pogłębienia relacji z Twoją Matką z Jasnej Góry. Do aplikacji dołączona jest funkcja komentowania myśli dnia, tak byśmy dzielili się swoją wiarą i wzajemnie ubogacali. Autorami maryjnych inspiracji są m.in.: o. Stanisław Jarosz, o. Adam Czuszel, ks. Rafał Jarosiewicz, o. Michał Legan, ks. Artur Godnarski, s. Tomasza Potrzebowska. Aplikacja jest darmowa.

KROK 5: Zdobądź dla Maryi nowy kontynent – kontynentem tym jest Internet. Podbijmy go dla Maryi! Zbudujmy ogromną Mozaikę Maryi Jasnogórskiej wysyłając swoje zdjęcia w formie elektronicznej wraz z darem duchowym dla naszej Matki. To kolejny sposób, poprzez który pragniemy dać świadectwo o królowaniu Maryi w naszym życiu. Ukończona Mozaika zaistnieje w Internecie oraz umieścimy ją na Wałach Jasnogórskich. Akcja zbierania zdjęć do mozaiki rozpocznie się w maju 2017 roku.

więcej informacji: www.koronamaryi.pl

Darmowa aplikacja Diament z Korony – Dobra Nowina od Matki z Jasnej Góry do pobrania na:
–  www.koronamaryi.pl
–  w Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.com.materna.muam.jasnagora

Przynieś i zostaw osobiście na Jasnej Górze swoje zdjęcie (w formie papierowej):
–  w Sekretariacie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (dziedziniec klasztorny)
–  w Jasnogórskim Centrum Modlitwy Zawierzenia (naprzeciw Hal Św. Józefa)

albo wyślij je na adres:

Żywa Korona Maryi, Jasna Góra
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(zapoznaj się przedtem z regulaminem: koronamaryi.pl/przeslij-zdjecie)

Obchody jubileuszu potrwają do 8 września 2017 r.

Odpust zupełny

Na mocy specjalnego Dekretu Penitencjarii Apostolskiej od 8 grudnia 2016 r. do 8 grudnia 2017 r. można uzyskać łaskę odpustu zupełnego:

  • nawiedzając w pielgrzymce Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze i uczestnicząc w świętych obrzędach przed ukoronowanym Wizerunkiem;
  • pokornie prosząc Boga przez Maryję za wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o obronę rodzin, świata i Kościoła, a także za osobę Ojca Świętego;
  • modląc się przed Cudownym obrazem Matki Bożej, odmawiając: Ojcze nasz, Wiarę w Boga i przyzywając opieki Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski;
  • przystępując do sakramenty pokuty i pojednania oraz przyjmując Komunię świętą.

Odpust zupełny będą mogły uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają Sanktuarium. Osoby te powinny, będąc w stanie łaski uświęcającej, wzbudzić intencję wypełnienia (gdy będzie to jak najszybciej możliwe) trzech zwykłych warunków uzyskania odpustu i przed jakimkolwiek wizerunkiem Matki Bożej odmówić pobożnie modlitwy, ofiarując miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje cierpienia i niedogodności własnego życia.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia 2017

Hasło tygodnia: Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas (por. 2 Kor 5,14–20)

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2017 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z 2. Listu do Koryntian 5,14–20. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Niemiec.

Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy są następujące:
Dzień 1: Jeden umarł za wszystkich
Dzień 2: Nie żyjemy już dla siebie
Dzień 3: Już nikogo nie znamy według ciała
Dzień 4: To, co dawne, przeminęło
Dzień 5: Nastało nowe
Dzień 6: Bóg pojednał nas ze sobą
Dzień 7: Służba pojednania
Dzień 8: Pojednani z Bogiem

Strona 1 z 8

Parafia
Najświętszych Imion
Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 
40-551 Katowice-Brynów
tel. 32 251 86 60
brynow.jm@archidiecezja.katowice.pl


Msze Święte:

niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

dni powszednie:
8:00, 18:00

piątki
8:00, 16:30 (szkolna), 18:00


Nabożeństwa

Adoracja Najświętszego Sakramentu
czwartek 17:00 – 18:00

Nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa
pierwszy piątek 8:30, 18:30


Kancelaria Parafialna

poniedziałek
9:00-10:00
wtorek, czwartek, piątek
9:00-10:00, 17:00-18:00

 

chrzty i roczki
1. niedziela miesiąca 12:00

 

protokoły przedślubne
po mszy św. wieczornej - po umówieniu


numer konta bankowego:
BOŚ: 05 1540 1128 2001 7050 4713 0001


 

Szukaj na stronie